שתף קטע נבחר

בכנס של טראמפ: המועמד הקולני הפך לחבוט

התומכים כבר לא הגיעו בהמוניהם והחשמל כבר לא באוויר. הדבר היחיד שמשאיר את המועמד הרפובליקני, שהסתבך בכל פרשייה אפשרית, במרוץ לבית הלבן הוא שהציבור לא מאמין ליריבתו הילרי קלינטון. במקביל, מטה רפובליקני הוצת וכתובות נאצה רוססו: "רפובליקנים נאצים"

 

בצידי הכביש המוביל לניו המפשייר, החלה כבר השלכת האדומה. עלי העצים נצבעו בגוונים עזים של ארגמן כתום, וביום שמש בסתיו היו יכולים תושבי ניו אינגלנד להרגיש מחדש את הגאווה על הנוף המרהיב שבו הם כל כך גאים כשנעלם הקיץ. הם עשו דרכם אל מגרש החנייה כדי לצפות במועמד אשר קולניותו והסהרוריות שהביא עמו לאסיפת בחירות שברה את השקט המאפיין את האזור הזה של אמריקה. בלב הפסטורליה, הוא התנהל על הבמה כמי שמביא עמו טורנדו שוצף.

 

דונלד טראמפ נמצא בקטע המרוץ שבו סביבתו חוששת מהעובדה כי הוא לא ינצח. מלכתחילה הוא לא יכול היה לטעון לכתר, למועמד כמותו שהביא עמו לזירה גזענות, בריונות, פוליטיקה לא תקינה לא היה מקום במרוץ לנשיאות של הדמוקרטיה החזקה בעולם. אם אכן ב-8 בנובמבר הוא יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה, בגלל פלוגת הנשים האמיצות שחשפו את ההטרדות המיניות שביצע בהן, הוא יסתלק מהבמה מהסיבות הלא נכונות: הוא היה צריך להיות מושלך מהעיר בבושת פנים בשל הבורות שלו, ההתנשאות, חוסר ההבנה והחרפה שהביא לאמריקה בעיני כל העולם.

אנשים מגיעים, אך בכמויות קטנות יותר (צילום: ירדן כץ) (צילום: ירדן כץ)
אנשים מגיעים, אך בכמויות קטנות יותר(צילום: ירדן כץ)

כבר לא משלהב כמו בעבר. טראמפ (צילום: ירדן כץ) (צילום: ירדן כץ)
כבר לא משלהב כמו בעבר. טראמפ(צילום: ירדן כץ)
השבוע בניו המפשייר, ביום שמש כשהשמיים כחולים בלי ענן אחד בלבד, רבצה המועקה על האוהדים השרופים שבאו להריע למנהיג שהציע להם דבר אחד בלבד: שנאה. הם באו לשנוא איתו, אבל כבר לא הייתה להם אותה התלהבות, והם לא רקדו לצלילי המוסיקה המחממת לפני שהוא עלה לבמה, והנשים שהיו בקהל אמנם צווחו פה ושם אבל לא היה חשמל באוויר.

 

אפילו כשניגנו ברמקולים את המוסיקה האהובה עליו של לוצ'יאנו פאברוטי, כדי לתת לאירוע הוד והדר ולאפשר לו כניסה של מלך לבמה, היה באירוע משהו כבוי. רק לפני כחודשיים היה להט באוויר באירועים שלו: הוא הצליח להקסים במילותיו המהפכניות, להשמיע קול שאנשים זיהו כקול הנאלם שלהם: הוא הבטיח לנתץ את השיטה, לרסק את הממסד ולהביא להם אמריקה נהדרת מחדש, סלוגן שאין מאחוריו דבר כי מה זאת אמריקה הישנה והנהדרת אם לא ביטוי מכובס לאמריקה הלבנה, הגברית, החזקה, ואמריקה כבר מזמן לא כזאת. מועמד שמסלק מסביבתו היספנים, שחורים, נשים, נכים, מהגרים ומוסלמים הוא מועמד של גברים לבנים בלבד שאיננו יכול לנצח. במקרה של טראמפ מדובר בגברים לבנים מבוגרים בעלי השכלה מינימלית.

 

25 ימים לפני הבחירות הוא עדיין חי ונושם פוליטית, אבל הוא הפך למועמד חבוט. לפני שהוא עלה לבמה, רודי ג'וליאני ניסה לחמם את הקהל בדברי הסתה על הילרי קלינטון. אחריו עלה לבמה איש דת וקרא פסוקים שנועדו לפאר את ישו, אבל עם רמיזות לטראמפ: הוא ביקש מהקהל להוריד את הכובעים כיאה למעמד והם קירבו את כובעי המצחיה עם הלוגו של המנהיג האהוב והיקר שלהם לחזה וכאילו נשאו תפילה כי עבורם, הוא המנהיג הנערץ.

 (צילום אורלי אזולאי) (צילום אורלי אזולאי)
(צילום אורלי אזולאי)

 (צילום אורלי אזולאי) (צילום אורלי אזולאי)
(צילום אורלי אזולאי)

 שלא כבעבר אפשר היה לנוע בחופשיות ברחבה שלו: היו כיסים ריקים, האירוע לא היה מפוצץ באנשים, והמבטים בעיני המשתתפים, רובם בעלי קעקועים על הזרועות ובקבוקי בירה ביד, היו יותר עגמומיים מאשר שש אלי קרב. היה זה אירוע שההגדרה היפה שלו היא: כך חולפת תהילת עולם. 

 

אנשי הביטחון של טראמפ נעו על הבמה בחוסר נוחות כשהבחינו בקהל המדולל ביחס לאירועים קודמים. הם התרוצצו בין עובדי הקמפיין ולאחר כמה דקות הגיעו האוטובוסים ומתוכם יצאו הפטריוטים: עטופים בדגל ארצות הברית, חבושים בכובעים בצבעי הדגל, גברים שענדו מדליות ממלחמות העבר. הם הוזרמו לשורות הראשונות כדי לתת למנהיג תחושה טובה: הם כיסו את האמת מפניו: הוא אמנם קרא מעל הבמה כי הוא שמח לראות מולו 7,000 איש, אבל השוטרים דיברו ביניהם על בסך הכל אלף. אולי קצת פחות.

 

טראמפ מחכה ל"טעות האיומה" של קלינטון

בינתיים, אירוע חריג הערב בקרוליינה הצפונית. מטה של המפלגה הרפובליקנית בעיירה הילסבורו הוצת לאחר שככל הנראה הושלך בקבוק תבערה למשרדי המטה. בנוסף, רוססו כתובות גרפיטי עם סמלי צלב קרס והכיתוב "רפובליקנים נאצים, תעזבו את העיר או אחרת...".

 

בעוד שקלינטון גינתה את המעשה בטוויטר שלה וכינתה אותו "מחריד", טראמפ תקף בציוץ משל עצמו: "חיות, שמייצגות את הילרי קלינטון ואת הדמוקרטים בקרוליינה הצפונית, זרקו בקבוק תבערה על מטה המפלגה שלנו - בגלל שאנחנו מנצחים". בציוץ נוסף נכתב: "הכל בטוח שם ואנחנו איתכם כל הדרך. עכשיו אנחנו חייבים לנצח".

נזק כבד למטה הרפובליקני בהילסבורו בצפון קרוליינה ()
נזק כבד למטה הרפובליקני בהילסבורו בצפון קרוליינה

בעבר הוספד טראמפ אינספור פעמים ותמיד הצליח לבצע קאמבק וכמו עוף החול התעורר מחדש לחיים הפוליטיים. עכשיו אין לו ככל הנראה את הזמן הנדרש: יותר מדי אנשים הבינו שהמלך הוא בעצם עירום: בסקר של ABC וה"וושינגטון פוסט" שפורסם אתמול רק 39 אחוזים אמרו שהוא כשיר להיות נשיא. 59 אחוז אמרו שהילרי קלינטון כשירה להיות נשיאה. 66 אחוז אמרו כי הם לא מחבבים אותו, אמנם רק קצת יותר מאשר את הילרי שאותה לא מחבבים 57 אחוזים.

 

הסקר אמנם מצביע על פער ארצי לא גדול בין השניים: הילרי מקבלת 47 אחוז טראמפ 43, אולם בסקר דומה שהתקיים לפני חודשיים היה ביניהם שוויון עם יתרון קל לטראמפ. בסקר נוסף שפורסם אצל "וול סטריט ג'ורנל" ורשת NBC, מובילה קלינטון בפער דו ספרתי, 11 אחוזים. זה אומר שהפער כבר מתחיל להיות יצוק מבטון. סקר מעקב של רשת CBS במדינות המפתח חשף כי הנשים העניקו בימים האחרונים יתרון מובהק לקלינטון במדינות המתנדנדות: אלו שישבו על הגדר נהרו לעברה ומיצבו את ההובלה שלה. ה"ניו יורק טיימס" קבע על פי מודל התחזית שלו שהסיכוי של הילרי לנצח הוא 92 אחוזים.

 

אם מול טראמפ הייתה עומדת מועמדת דמוקרטית או מועמד בעלי עוצמה, המרוץ היה מוכרע כבר מזמן: הילרי קלינטון היא מועמדת חלשה. הציבור לא מאמין לה. פרשות האי-מיילים שלה חושפות מה שהציבור חש כבר הרבה זמן: שהיא לא הגונה, שהאינטרס האישי הכוחני שלה בא על חשבון טובת המדינה, שיש לה אלמנטים של נוכלות בהתנהלות הפוליטית-מדינית. אמריקה הולכת לבחור בין שני מועמדים שנואים: מי שלא יכול לסבול את הילרי על נכלוליותה, שקריה, יצביע כמחאה עבור טראמפ ולהיפך. אלו שיבחרו בקלינטון לא יעשו זאת מתוך אהבה והערצה אליה אלא מתוך אימה ופחד מפני האיש המסוכן שרץ מולה.

 

במצב הנוכחי של המרוץ, רק אם יצוץ מידע מזעזע על קלינטון, או שהיא תעשה טעות איומה, יוכל טראמפ להחזיר את עטרתו ליושנה בימים שנותרו: אם זה לא יקרה, הוא צריך להכין את נאום התבוסה שלו ומזה פוחדים יותר מכל לא רק במפלגה הדמוקרטית אלא גם בקרב הרפובליקנים. בימים האחרונים הוא העצים מסר חדש שלו, שלפיו הבחירות יזוייפו. כאילו הוא מכין אליבי למפלה.

 

החשש הגדול גם בין הרפובליקנים הוא כי טראמפ יהפוך את ניצחונה של הילרי לבלתי לגיטימי ויסעיר את הפלוגות שלו: הם חוששים כי תומכיו ירגישו חזק יותר את המשבר שיש להם בממשל וייצאו לא רק להפגנות אלא גם ישימו להם כמטרה היספנים, מוסלמים ומהגרים ויחלו בפוגרומים של אלימות כלפיהם כי על בסיס ההסתה של טראמפ, הילרי תיתפס כמי שגנבה את הבחירות והמצביעים שלה יהפכו בעיניהם לאויבי העם.

 

באגף ההנהגה במפלגה הרפובליקנית כבר מתכוננים ליום שאחרי: אם טראמפ יובס, על כתפיהם תהיה מוטלת האחריות להרגיע את ההמון הזועם, וזה כדי למנוע מצב שבו אמריקה תבער. הם יודעים שטראמפ לא ינקוף אצבע כדי להרגיע את הרוחות, זה בניגוד לאישיות שלו וסותר באופן מובהק את האגו שלו.

 

הלילה המשיך טראמפ להפנות אצבע מאשימה כלפי מפלגתו שלו ובייחוד ליו"ר בית הנבחרים פול ראיין. "לדמוקרטים יש מכונה מושחתת שדוחפת את הילרי קלינטון המושחתת. לנו יש את ראיין שתמיד נלחם במועמד הרפובליקני", צייץ טראמפ בחשבון הטוויטר שלו.

 

 


פורסם לראשונה 16/10/2016 22:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
טראמפ בניו המפשייר
צילום: AP
מומלצים