שתף קטע נבחר

אחרי שלושה חודשים: ראש העיר לשעבר של נצרת עילית שוחרר מהכלא

שמעון גפסו השתחרר כעבור שלושה חודשים וחצי בכלא. לפני כחצי שנה נדחה ערעורו והוטל עליו קלון בגין עבירות שוחד. המשמעות: בשבע השנים הקרובות לא יוכל לכהן בתפקיד ציבורי

 

 
השתחרר מהכלא: "איש ציבור טוב משהיה" (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
השתחרר מהכלא: "איש ציבור טוב משהיה"(צילום: אפי שריר)

שמעון גפסו, ראש העיר לשעבר של נצרת עילית, שוחרר הבוקר (יום ג') מכלא חרמון לאחר שריצה שלושה וחצי חודשי מאסר בפועל בעקבות עבירות שוחד שבהן הורשע. עם שחרורו המעיט מחשיבות המאסר והגדיר אותו "piece of cake" (קלי קלות). הוא אמר כי עבר "חוויה מעניינת. אדם כמוני שעבר את זה במשך 108 יום הוא איש ציבור יותר טוב משהיה".  

 

לפני כחצי שנה דחה בית המשפט העליון את ערעורו של גפסו, וקבע כי יש במעשיו קלון. הוא נשלח לחצי שנה בכלא בעוון עבירת שוחד. בכך קיבל העליון את ערעור המדינה לגבי העונש שפסק לו בית המשפט בחיפה. משמעות הטלת הקלון: בשבע השנים הקרובות לא יוכל לכהן בתפקיד ציבורי.  

 

לפי קביעת בית המשפט, גפסו היה מעורב ישירות ובאופן הדוק במהלכים שביצעו אנשיו לאחר הבחירות למועצת העיר נצרת עילית בנובמבר 2008, בכך שהציבו לסמיון ברון - חבר מועצת העיר מטעם קדימה - תנאי. היה עליו להתפטר מחברותו במועצה, ולא - תפוטר רעייתו לשעבר מעבודתה בחברה לפיתוח נצרת עילית בע"מ.

 

בית המשפט קבע כי מעשיו אלה של גפסו מקיימים את כל יסודותיה של עבירת השוחד, בין היתר משום שהתנאי שהציב גפסו בפני המתלונן באמצעות עושי דברו, יש בו משום ניצול בוטה לרעה של מעמדו כראש העירייה.

 

עוד נקבע כי העובדה שגפסו ביקש להשפיע על הרכב חברי המועצה מן האופוזיציה (סיעת קדימה), מראה כי עשה זאת מתוך אינטרס פוליטי שאותו ביקש לקדם. העליון קבע כי מדובר בעבירה מובהקת של שחיתות ציבורית שיש עמה קלון, פגם ערכי ומוסרי. "מדיניות הענישה הנוהגת והראויה בעבירות של לקיחת שוחד והצורך בהרתעת הרבים מפני ביצוען של עבירות אלה, מחייבים ענישה מאחורי סורג ובריח", נכתב בהחלטה.

 

החשדות שהובילו לכתב האישום נגד ראש עיריית נצרת עילית התעוררו זמן קצר לאחר מערכת הבחירות ב-2008, אולם חקירה בעניין החלה רק בשנת 2010. שלוש שנים אחר כך הוגש כתב אישום, גפסו השעה עצמו מתפקידו אך התמודד שוב בבחירות – וניצח. לאחר מכן שוב הושעה. הוא הורשע בהתניית שוחד, אך בית המשפט קבע כי אין בכך קלון - החלטה שהפך כאמור בית המשפט העליון.

 

במהלך אותן שנים נחקר גפסו בחשד לעבירות נוספות אולם נוקה מהחשדות. בכתב אישום אחר שהוגש נגדו, נטען כי הבטיח עבודה בעירייה לפעילים במערכת הבחירות. בחודש דצמבר האחרון, הוא זוכה מאשמה זו לאחר הליך ממושך בבית המשפט המחוזי בחיפה. השופטת קבעה בין השאר כי בעת שניתנו ההבטחות עוד לא היה גפסו מועמד באופן רשמי. היא גם היא התייחסה לעניין התמשכות החקירה ואמרה כי מדובר בעינוי דין שהחל ב-2008.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
שמעון גפסו יוצא מהכלא
צילום: אפי שריר
מומלצים