שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מהסימפסונים ועד בוב ספוג: יצירות האמנות מהסדרות מתעוררות לחיים

  זוכרים איזו תמונה תלויה בסלון של משפחת סימפסון? זה בסדר, גם אנחנו לא. אבל בניגוד אלינו, הצייר אלון סלקמן דווקא שם לב לפרטים הקטנים והחליט לעשות מהבחירות הדקורטיביות שעל הקירות בסדרות האהובות יצירות אמנות של ממש. התוצאות לפניכם

  מה יש בציור שבסלון הבית בסאות'פארק ואיזו תמונה תלויה על הקיר מאחורי הספה של הסימפסונים? גם אם אתם צופים אדוקים בסדרות הללו, אל תתפלאו אם יהיה לכם קשה לשלוף את התשובה. אותם פריטים נמצאים תמיד ברקע, והם חלק מתפאורה שיוצרי סדרות הטלוויזיה הקדישו לה מחשבה - אבל הצרה היא שמשאבי מיקוד הקשב מוגבלים, ולא תמיד אפשר לשים לב לפרטים הקטנים.

   

  הצייר אלון סלקמן החליט לאתגר את הנטייה האנושית הזו. הוא החל להפיח ממשות בציורים ובתמונות שכל קיומם עד כה היה בתוך סדרות טלוויזיה - עד שהפך אותם ליצירות אמנות של ממש. ואם מקורות השראתם של ציירים רבים הם נופי הטבע שסביב, הרי שהטבע שסלקמן מתבסס עליו מושתל בתוך תמונות קטנות שנתקלים בהן רק דרך פיקסלים.

   

  "זה סוג של קסם, שיש לאמן זכות לקחת משהו שלא באמת קיים, ציור שבא לשמש רקע ולקשט את הקירות - וכמו הפיה הטובה מפינוקיו - להפוך אותו לילד אמיתי", אומר סלקמן. "אני מאוד אוהב את הרעיון הזה - לקחת משהו שהוא בשוליים ולהפוך אותו למרכז הבמה. להפוך אותו למוחשי, בעל נפח ומשקל, דבר סחיר. הנוף שאני פוגש היום הוא נוף של מסכים וטלוויזיה. לצערי, היום כשילדים נוסעים במכונית הם יסתכלו יותר פנימה אל המסך מאשר על הנוף מחוץ למכונית. אני כילד אהבתי מאוד לראות את הנוף המשתנה, והיום מקורות ההשראה הם אחרים.  

   

  התמונה על הקיר בבית משפחת סימפסון ()
  התמונה על הקיר בבית משפחת סימפסון
   

  הגירסה של סלקמן
  הגירסה של סלקמן

  הרעיון נולד כשסלקמן ראה את דמותו של הפיראט המדבר בשיר הפתיחה של הסדרה בוב ספוג. "לטעמי זה ציור שובה לב. אז חשבתי שאם אני כל כך אוהב אותו - הדבר הזה חייב להיות תלוי אצלי בבית, וגם יש לי את הכוח לעשות את זה. יש דברים שאני לא יכול להשיג - אוטו חדש, הטלפון הכי מתקדם, אבל זה דבר שאני מאוד רוצה ויש לי הכוח להפוך אותו לאמיתי ושיהיה שלי. זה מאוד שימח אותי. ואז חשבתי על כך שיש עוד המון ציורים שתלויים בכל מיני דירות בכל מיני סדרות.

   

  ועוד מהסימפסונים ()
  ועוד מהסימפסונים

  זום אין לתמונה - בנוסח סלקמן ()
  זום אין לתמונה - בנוסח סלקמן
   

  את ציוריו מציג סלקמן בימים אלה בתערוכה "הנודד" בגלריה ש"ץ בירושלים, לצד יצירותיו של חברו יניב רשף, ונראה שהוא מתרגש במיוחד מהיכולת להביא את היצירות מהמסך אל החיים האמיתיים: "גם כשאני רואה משהו של אמן מפורסם אני פוגש אותו בדרך כלל בתוך ספר. זה לא באמת מעביר את התחושה שיש כשאתה עומד מול הדבר האמיתי. אתה מפספס המון מהחוויה של הגוף שנפגש עם איזושהי יצירת אמנות".

   

  נראה שהסוד של סלקמן טמון בסקרנות הגדולה שהוא מגלה כלפי כל יצירה: "כשאני מתאהב ביצירה אנונימית - פיקטיבית או אמיתית, החלק שהכי קוסם לי זה הפן האקזוטי - זה שהיא חידתית, תלושה ממקום ומזמן", הוא אומר. "גם באמנות עצמה - כשאתה הולך למוזיאון יש בזה משהו מאוד אקזוטי, כי אתה רואה ציורים משנת 1600-1700, וזה מאוד רחוק ממך בזמן, אז אתה מפליג בדימיון למקום אחר. להיפגש עם הפיראט והתוכים מבוב ספוג גורם לך לומר - 'אוי, חבל שהיום אין כאלה יותר'". 

   

  סאות'פארק


  מסע בין כוכבים   בוב ספוג


  Be Witched  סאות' פארק


  בוב ספוג 

   


   

  משפחת סימפסון 


  משפחת סימפסון   

  Family Guy

   

  תערוכת "הנודד", נעילה: 30.10, גלריה ש"ץ, ירושלים.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הכתובת הייתה על הקיר. סימפסונס
  לאתר ההטבות
  מומלצים