שתף קטע נבחר

שופט נגד המשטרה: "עצרה צעירים רק כי הם ערבים"

ארבעה תושבי ג'לג'וליה נעצרו בפ"ת בחשד לקשירת קשר לביצוע פשע. הם טענו שהגיעו לבקר חבר, והשופט עודד מורנו הסכים: "סיבת מעצרם היא היותם בני מיעוטים". המשטרה: "התקבלה קריאה על פריצה, היה חשד סביר"

 

 

בית משפט השלום בפתח תקווה מתח הבוקר (יום ג') ביקורת חריפה על המשטרה, שלדבריו עצרה אמש בעיר ארבעה תושבי ג'לג'וליה רק בשל היותם ערבים, ונימקה זאת בחשדות עקב קריאה של אזרח על פריצה במקום.

 

השופט עודד מורנו הורה לשחרר לבתיהם את ארבעת הצעירים, בשנות ה-20 וה-30 לחייהם, עד לחקירה מחר, וכתב: "מעיון בתיק החקירה עולה כי לא קיים חשד סביר לביצוע העבירות על ידי החשודים. למעשה... כל הסיבה שלפיה עוכבו החשודים נעוצה בעובדה כי היותם בני מיעוטים".

אדם ענתר שנעצר בפ"ת. "לא הבנו למה עצרו אותנו"  ()
אדם ענתר שנעצר בפ"ת. "לא הבנו למה עצרו אותנו"

 

מהמשטרה נמסר בתגובה: "אתמול סמוך לשעה 22:00 התקבלה קריאת אזרח בחשד לפורצים ברחוב בן חור בפתח תקווה. שוטרים שהגיעו למקום איתרו שני גברים יושבים בתוך רכב בנסיבות מחשידות. בבדיקה לא נמצא הסבר מניח הדעת להימצאותם במקום, ובחיפוש ברכבם נמצא רכיב החשוד כמחשב להנעת כלי רכב. בעקבות קריאת אזרח כי ישנם עוד שני גברים שנכנסו לבניין סמוך, החלו שוטרים לסרוק בקרבתו ואיתרו רכב חשוד נוסף ללא בעליו.

 

"משנראו שני גברים יוצאים מהבניין ומנסים להתרחק מהאזור, הוחשדו על ידי השוטרים. על אף שטענו כי הרכב החשוד אינו מוכר להם, בחיפוש על גופם אותר מפתח הרכב האמור. לפיכך סבר קצין המשטרה על פי בסמכותו המסורה לו על פי חוק, כי די היה בנסיבות אלו בכדי להקים חשד סביר למיוחס לחשודים, לעוצרם לצורכי חקירה ולהביאם בפני שופט. משטרת ישראל תמשיך להכביד את ידה על חשודים בפשיעה במסגרת המאבק על רכושם ואיכות חייהם של תושבי פתח תקווה".

 

ההחלטה של השופט מורנו:


עו"ד שי טובים ()
עו"ד שי טובים
 

אחד העצורים, אדם ענתר, סיפר לאחר ששוחרר שהם הגיעו לפתח תקווה כדי לבקר חבר: "הגענו למקום ותוך דקות שוטרים אזקו אותנו ולקחו אותנו לתחנת המשטרה ללא סיבה. לא הבנו על מה עצרו אותנו. רק היום הבנו שעצרו אותנו בגלל שאנחנו ערבים. זאת גזענות. לכפר שלנו נכנסים הרבה יהודים וכולם מכבדים אותם".

 

בהחלטתו הוסיף השופט מורנו על עילת המעצר: "מדובר בהפרה בוטה של הדרוש כחשד סביר, הן לעיכוב והן למעצר... סבורני שביצוע עיכוב למעצר שלא על פי חשד סביר, בנסיבות שבהן כל הרקע לכך הינו אפיון גזעי ולא ניתן להצביע על ראיות אחרות הקושרות בשלב זה את החשודים. מדובר בפגיעה משמעותית בזכויותיהם המוגנות של החשודים להליך הוגן".

 

עו"ד שי טובים שמייצג את החשודים אמר לאחר ששוחררו: "ההחלטה של בית המשפט למעשה מרחיבה החלטות קודמות שדנות במעצרם של חשודים ללא חשד סביר. כאשר התחלתי לחקור את העניין ניסיתי להבין על מה הם עצורים. היותם ערבים זה החשד היחיד שהיה נגדם. המשטרה עבדה קשה בחגים, וחבל שאירועים כאלה מעיבים על עבודתה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים