שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סנגור אזריה לרבש"ץ: "יכול לסייע לי ב'חיסול' המח"ט?"
  משפטו של החייל היורה התחדש בבית הדין הצבאי ביפו. רבש"ץ היישוב היהודי בחברון העיד מטעם ההגנה כי זיהה תנועה של המחבל ודיווח על הירי של אזריה כ"תקין". הרבש"ץ סיפר כי דחה שוב ושוב את בקשת ההגנה להעיד והתובע חשף כי אחד הסנגורים ביקש ממנו סיוע ב"חיסולו" של המח"ט

   

   

  סמל אזריה בבית הדין ביפו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  סמל אזריה בבית הדין ביפו(צילום: מוטי קמחי)

  משפטו של סמל אלאור אזריה, הלוחם מחטיבת כפיר המואשם כי הרג מחבל פצוע בחברון בחודש מרס השנה, מתחדש הבוקר (יום ד') בבית המשפט הצבאי ביפו, עם שתי עדויות נוספות מטעם ההגנה: פתולוגית מטעם מצ"ח, ורבש"ץ היישוב היהודי בחברון, יוני בלייכברד. לדבריו, "זיהיתי תזוזה של המחבל עם המעיל השחור. תיקנתי את הדיווח שלי שיש מחבל אחד חי, ואז היה הירי. דיווחתי עליו כירי תקין".

   

  לפי מח"ט חברון הקודם אל"מ יריב בן עזרא, אמר לו הרבש"ץ עם הגעת המח"ט לגזרה: "היה כאן ירי חריג". עד כה, נציגי היישוב היהודי בחברון שהעידו במשפט, בהם אנשי ביטחון והצלה וכן אזרחים, תמכו בגרסת אזריה. חלקם אף תקפו את התנהלות צה"ל בכלל והחטיבה המרחבית בפרט.

   

  הרבש"ץ סיפר כי לא רצה להגיע להעיד וטען כי דחה שוב ושוב את בקשות הסנגור אייל בסרגליק להעיד בהודעות לא נימוסיות לדבריו. התובע, סא"ל נדב וייסמן, ציטט מסרון שכתב בסרגליק לרבש"ץ: "אתה יכול לסייע לי בחיסול המח"ט?".

   

  בלייכברד הסביר: "חס וחלילה שרציתי לעשות זאת. הסנגור רצה להצליח במשפט כמו התובע". על כך השיב עו"ד בסרגליק: "כמובן שמדובר בטרמינולוגיה שמתייחסת לערעור מהימנות המח"ט ולא בכדי בחר התובע לצטט ציטוט חלקי ביותר מהדברים ומהקשרם. גם מהקשר הדברים ברור שמדובר בפגיעה במהימנותו ובגרסת המח"ט ולא בשום דבר".

   

  תיעוד: אזריה יורה במחבל ששוכב פצוע    (צילום: עימאד אבו שמסייה. מתנדב בצלם בחברון)

  תיעוד: אזריה יורה במחבל ששוכב פצוע    (צילום: עימאד אבו שמסייה. מתנדב בצלם בחברון)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  וייסמן המשיך להקריא הודעות מהטלפון של הרבש"ץ: "הסנגור אומר לך במסרון שיוציא צו אם לא תבוא ואתה ענית שאם זה יקרה, אתה תעשה קרקס. כתבת לו 'גם אם יביאו אותי, אז לא אדבר'".

   

  הרבש"ץ השיב: "אני לא מחויב לבית הדין ולא לאף אחד זולת לאשתי ולילדים. עשיתי לסנגור את המוות כדי שלא אבוא ואמרתי 'תגיד להם שהארכתי את נסיעתי בחו"ל' כדי שלא אבוא למרות שלא הארכתי נסיעתי. אני נגד הניסיון להפוך אותי פה לשקרן המדינה".

   

  הרבש"ץ העיד קודם לכן: "כל הזירה הייתה בלגן אחד גדול. משהו שלא הורגלנו אליו. אני לא רמטכ"ל אבל הייתי באירועים רבים כאלה". לדבריו, "זיהיתי תזוזה של המחבל עם המעיל השחור ואז תיקנתי את הדיווח שלי שיש מחבל אחד חי. ואז היה הירי. דיווחתי עליו כירי תקין".

   

  הוא סיפר כי "ההתנהלות הייתה תקינה. מבחינתנו, כל חשש להתפוצצות מטען הסתיים. מבחינתנו האירוע נגמר".

   

  בנוגע לסתירה שעלתה בדבריו ביחס לעדות המח"ט, אמר בלייכברד: "בזמן הירי עמדתי ליד אזריה, מטר, חצי מטר ממנו. המח"ט אל"מ יריב בן עזרא הגיע, נתתי לו דו"ח מצב ואמרתי לו ששני המחבלים לא נהרגו בו זמנית אלא אחד בהתחלה והשני, זה עם המטען, כעבור כמה דקות מתוך כוונה שאם ייצא סרט של האירוע, שיידע שהריגת שני המחבלים לא קרתה בו זמנית, שלא יובך בהמשך".

  הרבש"ץ יוני בלייכברד (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  הרבש"ץ יוני בלייכברד(צילום: מוטי קמחי)
   

  בסרגליק עם אזריה (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
  בסרגליק עם אזריה(צילום: דנה קופל)

  לגבי עדות המח"ט שלפיה אמר לו שירי אזריה היה חריג מאוד ויש לבדוק את האירוע: "אין לי עניין להסביר את המח"ט. לא ידעתי כלל שאלאור חובש פלוגתי כפי שהמח"ט העיד. הסברתי למח"ט שהיה ירי בהתחלה וירי נוסף כעבור פרק זמן. אני מעריך שהוא כבר קיבל קודם את הדיווח הזה כי הוא הגיע בערך חצי שעה אחרי האירוע". 

   

  הרבש"ץ סתר את עדות המח"ט: "אני לא זוכר שאמרתי למח"ט מעבר לזה שהיה ירי לאחר חמש דקות ושיכיר את זה. לא אמרתי לו לחקור את שאירע. אין לי עניין לבקש ממנו לחקור דבר שהוא צבאי לחלוטין. רוח הדברים - שייזהר בלשונו בתיאור האירוע. המג"ד קרוב רחוק משפחה שלי ואני אוהב גם את המח"ט אבל די ברור לי שהם הגיעו למסקנה ושילבו אותה בתוכי. לא אמרתי למח"ט 'חריג' אלא אמרתי שהיה ירי ראשוני ולאחר מכן ירי שניוני".

   

  בלייכברד העיד עוד: "אם היו מנהלים את הזירה בצורה נכונה, שום דבר ממה שקרה לא היה קורה. מחבל חי זה דבר מפחיד. אני מודה ומתוודה, זה מפחיד מאוד. זה לא נעים. מחבל שעומד למות יעשה הכול כדי לקחת איתו כמה שיותר אזרחים וחפים מפשע".

  תומכיו של אזריה מחוץ לבית הדין ביפו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  תומכיו של אזריה מחוץ לבית הדין ביפו(צילום: מוטי קמחי)
   

  הרבש"ץ ביקר את התנהלות הכוחות: "אנו לא רגילים לכך שמג"ד מגיע 20 דקות אחרי אירוע כה טעון ורגיש". על עדות המ"פ, תום נעמן, שלפיה ביישוב היהודי "יש אנשים ציניים עם אינטרס שכל מחבל ימות", אמר: "דבריו הם דבר עצוב ופוגע. מוטב שהיה מתרכז בכישלון שלו בניהול הזירה ויפסיק להשמיץ את אנשי חברון". הוא מחה על השימוש בסרטון של "בצלם", ואמר: "חשתי דקירה בלב כשחוקר מצ"ח הציג לי את סרטון 'בצלם'. בושה שהשתמשו בחומר שלהם כאשר יש תיעודים ממצלמות צבאיות".

   

  הסנגורים, עורכי הדין אילן כץ ואייל בסרגליק, ינסו לעמת בהמשך את הפתולוגית של מצ"ח עם חוות הדעת הרפואיות שהגישו בעצמם לבית הדין, בהם של פרופ' יהודה היס. זה מתח ביקורת על הדרך שבה הפתלוגית כתבה את הדו"ח על גופת המחבל.

   

  לאחר דיוני עדי ההגנה צפויים בחודש הבא להישמע נאומי הסיכומים במשפט המתוקשר, מטעם הסנגורים ומטעם התובע סא"ל במיל' נדב וייסמן. בהמשך, ככל הנראה במהלך חודש דצמבר, תשמיע ראש הרכב השופטים אל"מ מאיה הלר את פסק הדין. אם אזריה יורשע, יינתן גזר הדין כשלושה שבועות מאוחר יותר.


  פורסם לראשונה 26/10/2016 09:30

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים