שתף קטע נבחר

שיווין בין גברים לנשים? רק עוד 170 שנה

למרות התפתחות החברה המודרנית, הפער בין נשים לגברים צפוי להיסגר רק בעוד 170 שנה, כך על פי מדד הפער המגדרי השנתי של הפורום הכלכלי העולמי. עוד פורסם כי במהלך השנה האחרונה, הפער הכלכלי חזר למקום בו היה ב-2008. באשר להיבט הפוליטי אמרו בארגון כי "מנהיגות פוליטית נשית והשתתפות כלכלית רחבה יותר תואמות אחת לשניה"

שיוויון מגדרי? לא בקרוב. במהלך השנה האחרונה הואטו המאמצים לסגור את הפערים בין נשים לגברים מבחינת שכר והשתתפות בכוח העבודה בצורה דרמטית. למעשה, החברה המודרנית לא צפוייה להגיע לשוויון מגדרי ב-170 השנים הקרובות, כך עולה ממחקר של הפורום הכלכלי העולמי (WEF) שפורסם השבוע.

 

כתבות נוספות בערוץ הכלכלה

 

על פי מדד הפער המגדרי השנתי של הארגון, הנתונים לפני שנה בלבד הורו על כך שהפער בין המגדרים עשוי להיסגר תוך 18 שנים, אך ההתקדמות האטה, נעצרה ולעיתים אף התהפכה במדינות ברחבי העולם. "תחזיות אלו משקפות התקדמות נוכחית, והן קוראות לפעולה", אומרת סאדיה זהידי, חברת מועצת המנהלים של ה-WEF.

 

בחישוב כללי, מבין 144 המדינות שנמדדו בתחומי החינוך, בריאות, כלכלה ופוליטיקה, איסלנד ופינלנד הגיעו למקומות הגבוהים ביותר. אחריהן דורגו נורבגיה, שבדיה ורואנדה, ששיפרה את השתתפות הנשים בכוח העבודה וההכנסה, והיא מציגה את אחוז הנשים הגבוה ביותר המשתתפות בשוק העבודה. בתחתית הרשימה מופיעות תימן, סוריה, ערב הסעודית ואיראן.

 

אי-שיוויון (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
אי-שיוויון(צילום: Shutterstock)

עוד נלמד מהנתונים, כי מבחינת הכוח הפוליטי בלטה ארה"ב, שעשויה לבחור אישה לעמוד בראש המדינה. ארה"ב מדורגת במקום ה-73 בשוויון של כוח פוליטי, המודד את אחוז הנשים ברמות הגבוהות ביותר ברשימת מקבלי ההחלטות. "מעורבות של נשים בחיים הציבוריים משפיעה לחיוב על חוסר השוויון בכל חברה. בנוסף, יש מגוון עדויות לכך שמנהיגות פוליטית נשית והשתתפות כלכלית רחבה יותר תואמות אחת לשניה", אומרים ב-WEF.

 

שיוויון מגדרי, רק בעוד 170 שנה

לפי דו"ח הפורום הכלכלי, הפער הכלכלי בשנה האחרונה חזר למקום בו היה ב-2008. נכון להיום, השתתפות הנשים בכוח העבודה עומדת על 59% מהנתון המקביל של הגברים. על פי הקצב הנוכחי, ובהינתן הפער שהתרחב בשנה החולפת, נשים וגברים יגיעו לשוויון כלכלי רק בעוד 170 שנה.

 

כמו כן, בחישוב העולמי, 54% מהנשים בגיל עבודה משתתפות בכלכלה הרשמית, לעומת 81% בקרב הגברים. ההכנסה השנתית הממוצעת של נשים היא כמחצית מזה של הגברים. "הבטחת התקדמות בריאה ושימוש הולם בכישרון הכולל של כל תושבי העולם, משפיעים במידה רבה על הצמיחה, התחרותיות והמוכנות העתידית של הכלכלות והעסקים בכל העולם", לדברי הדו"ח.

 

לעומת זאת, הפערים בין נשים לגברים במונחים של השכלה, כמו ידיעת קרוא וכתוב ורישום לבתי ספר, הוא כה קטן עד שניתן להגיד שב-10 השנים הקרובות הפערים צפויים להשתוות.


פורסם לראשונה 27/10/2016 21:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים