שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בינת שוורץ הפתיעה: לא תאריך את כהונתה
  ראש מינהל התכנון הפתיעה את שוק הנדל"ן כשהודיעה כי היא עוזבת את תפקידה. בדיון לגבי טענות לניגוד עניינים בגינה, שנערך בבית המשפט העליון, אמרה: "הבנתי שלא יתאפשר לי להשלים את היעדים שהצבתי יחד עם שר האוצר, ולכן בחרתי שלא להיענות לבקשות להאריך את כהונתי"

  הפתעה בשוק הנדל"ן: ראש מינהל התכנון במשרד האוצר, בינת שוורץ, הודיעה היום (א') לבית המשפט העליון כי היא לא תאריך את כהונתה. בדיון שנערך בעתירה שהגישה עמותת אדם טבע ודין (אט"ד) נגד החלטת שר האוצר, משה כחלון, להאריך את כהונתה, בשל ניגודי עניינים שבהם הייתה מעורבת, אמרה שוורץ: "הדבר היחיד שעמד לנגד עיני לכל תקופת הכהונה הוא האינטרס הציבורי. כל מעשיי התקבלו רק לאורו מתוך גישה מקצועית וללא משוא פנים. הבנתי שלא יתאפשר לי להשלים את היעדים שהצבתי יחד עם שר האוצר, ולכן בחרתי שלא להיענות לבקשות ולהאריך את כהונתי בעוד כשנה".

   

  ביהמ"ש הגביל את כהונת שוורץ ל-3 חודשים

  בינת שוורץ: נאשר 80 אלף דירות במרכז

   

  בעקבות דבריה של שוורץ אמר ראש מטה הדיור במשרד האוצר, אביגדור יצחקי, כי "לאור הצלחתה של שוורץ והמשימות שעומדות בפניה, יהיה לא נכון שלא להאריך את כהונתה. אנחנו בעיצומה של תוכנית אסטרטגית. ב-2015 אושרו 100 אלף יחידות דיור ומספר רב של משימות, כדי לייצב את המערכת שקצרה היריעה מלפרטן". יצחקי הוסיף כי "בפרק הזמן הקצר שנותר לא התאפשר (לשוורץ - א"ג) להשלים את משימותיה. יש לנו בעיה קשה שאנשים לא מקדמים החלטות ואנחנו במצב של שיתוק, ולא של בירוקרטיה. נעשה פה נזק לא רק למינהל התכנון אלא לכל הציבור בישראל".

   

  לאחר דבריהם של שוורץ ויצחקי, ביקש בית המשפט משוורץ להאריך את כהונתה בשלושה חודשים בלבד. לבקשה השיבה שוורץ כי ההחלטה עומדת בעינה, ובמידה ששר האוצר יפנה אליה, היא תשקול את בקשתו. על שוורץ מופעלים לחצים כבדים להישאר בתפקידה, זאת בטרם הדיון בבג"ץ. בהתאם, גורמים במשרד האוצר אמרו ל"כלכליסט" כי הממשלה תוכל לאשר את הארכת כהונתה, במידה ששר האוצר יבקש זאת משוורץ, שכאמור לא ברור אם תיענה לבקשתו.

  בינת שוורץ, ראש מינהל התכנון במשרד האוצר. הודיעה כי היא עוזבת את תפקידה (צילום: עמית שעל) (צילום: עמית שעל)
  בינת שוורץ, ראש מינהל התכנון במשרד האוצר. הודיעה כי היא עוזבת את תפקידה(צילום: עמית שעל)

  לפני שלושה חודשים החליט שר האוצר להאריך את כהונתה של שוורץ בשנה נוספת, לאחר שזו סיימה קדנציה בת חמש שנים במינהל התכנון, אולם שעות ספורות לאחר מכן עתרה אט"ד לבג"ץ כנגד ההחלטה. בג"ץ התיר להאריך את כהונתה בשלושה חודשים בלבד, שמסתיימים מחר ב-31 באוקטובר, וזאת עד להכרעה בעתירה. במקביל קבע בית המשפט כי על המדינה להגיב תוך 20 יום לדרישת אט"ד לקבל את חומרי הבדיקה בעניינה של שוורץ והורתה למדינה לנמק מדוע לא תופסק כהונתה.

   

  עתירה של אט"ד מבוססת על ממצאים שהתקבלו כי שוורץ פעלה בניגוד להסדר ניגוד העניינים עליו חתמה במספר אירועים שהיו יכולים להיטיב עם לקוחותיו של בן זוגה דוד רוסו, בעל חברה לייעוץ כלכלי ותכנון המספקת שירותים למספר רב של קיבוצים ומושבים. לפיכך, אט"ד מבקשת להפוך את הצו על תנאי לקבוע ולהורות על סיום מיידי של כהונתה של שוורץ.

   

  לעומת זאת, עמדת המדינה נותרה בעינה ולפיה אין מניעה להאריך את כהונתה של שוורץ, שזוכה להערכה גדולה מצד שר האוצר ומהנהלת המשרד. באוצר טוענים כי המשך כהונתה של שוורץ הוא חיוני נוכח משבר הדיור זאת בכדי להשלים תכניות בעלות היקף נרחב המקודמות בימים אלה כמו התכנית האסטרטגית לדיור, פירוק ועדות התכנון המרחביות ותמ"א 1 שאמורה לשלב בין תכניות מתאר ארציות שונות ומקודמת מאז 2013.

   

  חקירת ניגודי העניינים של שוורץ החלה במאי 2015, אז פתחה המשטרה בחקירה בעקבות עתירה של אט"ד לבג"ץ. הממצאים הועברו לפרקליטות המדינה אשר החליטה על הליך משמעתי ולא פלילי, ובעקבות כך הועבר התיק לטיפול נציבות שירות המדינה. הנציבות קבעה כי אין מקום לנקוט בהליך משמעתי נגד שוורץ בנימוק כי מעשיה נעשו בגלוי והיו נתונים לביקורת. עם זאת, במאי השנה החליט פרקליט המדינה, שי ניצן, החליט לפתוח בחקירה נוספת בחשד כי השתתפה בדיונים בניגוד להסדר ניגוד העניינים עליו היא חתומה.

   

  ב-18 ביולי הגישה נציבות המדינה את ממצאיה למנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, וציינה במסקנותיה כי בשלושה אירועים שוורץ לא הקפידה די הצורך על תנאי הסדר ניגוד העניינים. עם זאת נכתב כי היא "לא פעלה מתוך רצון לקדם את ענייניו" של בן זוגה וכי "לא הוכח יסוד של שחיתות". לפיכך הוחלט כי הטיפול המשמעתי יעבור לבאב"ד, שהחליט לרשום לה התראה בעקבות שימוע שערך לה. באב"ד ציין כי החליט להסתפק בהליך זה מכיוון שמדובר בשלושה אירועים נקודתיים מתוך מכלול רב של אירועים בהם טיפלה במהלך חמש שנות כהונתה, ומשום שהתרשם כי פעולות אלה לא נעשו במטרה לקדם את פעולותיו של בן זוגה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עמית שעל
  בינת שוורץ, ראש מינהל התכנון
  צילום: עמית שעל
  מומלצים