שתף קטע נבחר

דרישה לשקיפות נתוני הדיור: "לא סוד מדינה"

"פירוטכניקה לא תשפר את מחירי הדיור" - כך אמר יו"ר ועדת הכלכלה, איתן כבל, בדיון שעסק בהחלטה לאפשר רק ללמ"ס לפרסם את המחירים. מוביל המהלך, ראש מטה הדיור אביגדור יצחקי, הסביר: "הציבור לא יודע את ההבדל בין סקירת השמאי למדד הלמ"ס ואנחנו לא רוצים שהוא יתבלבל"

ועדת הכלכלה דרשה היום (ב') מהממשלה לשקול מחדש את ההחלטה לאסור על השמאי הממשלתי לפרסם נתונים על מחירי הדיור. "פירוטכניקה לא תשפר את מחירי הדיור", אמר היו"ר ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) בסיכומו של דיון מיוחד במחלוקת על פרסום נתונים על תפקוד ענף הנדל"ן והשפעתו על מחירי הדירות.

 

סופי: רק הלמ"ס תפרסם את מחירי הדירות

"ימנעו מהציבור נתוני אמת על מחיר הדירות"

כחלון מנסה לבטל פרסומי השמאי הממשלתי

 

בחודש שעבר החליטה הממשלה, כי החל מחודש אוקטובר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) תהיה הגוף הממשלתי היחיד שיפרסם נתונים אודות מחירי דירות בישראל. מדובר בהצעה שקידם אגף התקציבים במשרד האוצר, בגיבויו של שר האוצר, משה כחלון, ובמסגרתה גופים אחרים כגון לשכת השמאי הממשלתי הראשי במשרד המשפטים, לא יורשו לפרסם נתונים ממשלתיים אודות מחירי הדירות.

 

מוביל ההחלטה, ראש מטה הדיור אביגדור יצחקי, אמר בדיון היום: "הציבור לא יודע את ההבדל בין סקירת השמאי למדד הלמ"ס ואנחנו לא רוצים שהוא יתבלבל. לכן ביקשנו שגורם מקצועי אחד יפרסם נתונים על היווצרות המחירים".

 

ח"כ כבל אמר כי נראה לו שאיסור הפרסום הוטל על השמאי "בגלל הסתירה שהתגלתה בין הנתונים שלו לנתוני הלמ"ס על הנסיבות בענף שגורמות להתייקרות הדירות, שאולי קלקלה למישהו את היום. כי אם לראש הממשלה היה עניין בהורדת המחירים הוא היה צריך לטלטל את כל חלקי הממשלה שלו התורמים לעליית המחירים כדי שהיא לא תקרה".

 

ראש הלמ"ס, הסטטיסטיקן הלאומי פרופ' דני פפרמן, דחה את הטענה כאילו העדפת פרסום נתוני הלמ"ס נבעה מסתירה מביכה שהיתה בינם לנתוני השמאי הממשלתי. הוא ציין כי השוואת הנתונים של שני הגופים בחודשים האחרונים העלתה תוצאות דומות, ולכן סוכם בפועל על שיתוף פעולה ביניהם כך שהלמ"ס יקבל מהשמאי את נתוני התחלות הבנייה.

 

"כנראה למישהו אין עניין בהוזלת המחירים"

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, ציין כי סמכות השמאי לפרסם את הנתונים בסקירתו מעוגנת בחוק, כולל את פרסום תחזיות הבניה והמגמות בענף. "זו הממשלה הראשונה בתולדות ישראל שאומרת בגלוי כי היא רוצה להשפיע על מחירי הדיור. זאת שגיאה, כי אם השינוי במחירים לא מגיע הציבור רץ לקנות דירות בכל מחיר", אמר דנוס.

 

מנהלת מכון גזית גלוב לחקר הנדל"ן, אפרת טולקובסקי, אמרה כי כל הנתונים של תפקוד הענף צריכים להיות פתוחים ונגישים לכלל הציבור, במקום המצב הקיים שבו הגופים הפרטיים מתקשים להשיג את הנתונים כדי לקבל תמונה מלאה של הענף. "הציבור לא טיפש. הוא יודע להתמודד גם עם מדד שמראה ירידה כשמולו מדד אשר מראה עלייה".

 

היו"ר כבל סיכם בדרישה ליצור שקיפות שתאפשר לציבור לבחור את הנתון הרלוונטי לגביו, לפני שהוא מקבל את "ההחלטה הכי משמעותית בחיים" באיזה נדל"ן עדיף להשקיע את כספו. "לא מדובר בסודות מדינה", אמר כבל. "כנראה למישהו אין עניין בהוזלת המחירים ואז במקום לטפל בגורמי התייקרות הדירות הופכים את השמאי הממשלתי לשק חבטות".

 

צפו: יו"ר לשכת השמאים מתנגד למהלך של כחלון באולפן ynet 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים