שתף קטע נבחר

מחוברים לירושלים: הקהילה היהודית בריו בקמפיין נגד החלטת אונסק"ו

יותר מ-50 אלף איש בברזיל וברחבי העולם חברו לקמפיין רשת של ארגון "הלל" נגד החלטת האו"ם המטילה ספק בזיקה בין היהודים לאתרים הקדושים בעיר הבירה. מנכ"ל הארגון: "כשמחליטים נגד העם שלנו, אנחנו מתאחדים"

 

על רקע החלטת הוועד המנהל של אונסק"ו, המתעלמת מהזיקה היהודית להר הבית ולכותל המערבי בירושלים, פועל בתפוצות ארגון בשם "הלל" על מנת לקדם מטרה אחת – חיזוק זהותם היהודית של סטודנטים, עם דגש לקהילה היהודית בברזיל.

 

פעילי הארגון פעילים בכ-500 קמפוסים שונים הפזורים בכ-15 מדינות ברחבי העולם, והקמפוס בריו דה ז'נרו משמש בסיס מרכזי לפעילותו הגלובלית של "הלל". החלטת אונסק"ו, ושורת הגינויים שהובילה אחריה, היממה את הקהילה היהודית בברזיל ואת חברי הארגון, שהחליטו לומר – עד כאן. "למוסד שלנו יש זהות יהודית וציונית חזקה מאוד", אמר רוני רכטמן, מנכ"ל "הלל" ריו, ומוסיף כי "החלטת אונסק"ו גרמה לזעם בקהילה ובקרב קבוצות המתנדבים שלנו ברשתות חברתיות. בנקודה הזו הבנו את החשיבות של הפצת פעילות וערכי התנועה לקהילה כולה".

מתוך הקמפיין של הקהילה היהודית ()
מתוך הקמפיין של הקהילה היהודית

צעירי הקהילה היהודית בריו לא הסתפקו בגינוי מרחוק ויזמו קמפיין רשתי תחת התגית "#מחובריםלירושלים conectadoscomjerusalem", שקרא לאנשים לשתף תמונות שמדגימות את הקשר שלהם עם ירושלים. עד מהרה תפס הקמפיין תאוצה ברשתות החברתיות – והיווה עבור רבים מהצעירים בקהילות היהודיות ברחבי העולם תשובה ציונית הולמת להחלטת האו"ם.

 

רכטמן ואיגור בנשימול, האחראים על צוות התקשורת של הסניף, סיפרו בשיחה עם ynet: "מהר מאוד רבים מהקהילה הצטרפו לקמפיין ומשם זה החל להתפשט גם למדינות נוספות". לדבריהם, "ביום הראשון של הקמפיין אספנו 120 עדויות מרגשות ושיתופים רבים, והיום הגענו ליותר מ-50 אלף איש שהתקשרו בצורה זו או אחרת לפרויקט וגם חתמו על טפסים נגד החלטת אונסק"ו".

 

השניים קוראים לכל הציבור היהודי והישראלי לקחת חלק בפרויקט ולשתף ברשתות החברתיות את הקשר האישי שלהם עם ירושלים, בעזרת תמונות וסיפורים. "כשמחליטים נגד העם שלנו, זה נותן לנו סיבה להתאחד", אמר רכטמן בראיון לאולפן ynet. "הזעם על אונסק"ו יצר הזדמנות להעביר את המסר לקהילה כולה".

 

לדבריו, המסר של הקמפיין הגיע גם לאנשים שלא נמנים עם הקהילה היהודית בריו: "זו לא הייתה הכוונה, אבל יש אנשים שכן מזדהים עם ישראל. העם בנוי מאנשים ולא מפוליטיקאים, וכשאנשים והעם מזדהים עם פרויקט כזה – הוא יכול להגיע רחוק מאוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים