שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  חניכי מכינה קדם צבאית מצאו מטבע זהב בן 1,200
  בני נוער גילו מטבעות זהב וכסף בני כ-1,200 שנה בחפירה ארכיאולוגית בכפר כמא שבגליל התחתון. המטבעות, שערכם במאה ה-8 לספירה היה רב, נושאים כתובות בערבית המציינות אמונה באל אחד, ומזכירים את שמו של מוחמד

  חניכי המכינה הקדם צבאית "גליל עליון-המדרשה למנהיגות" בכפר הנשיא מצאו ביום ראשון בכפר כמא שבגליל התחתון מטבע זהב מהתקופה האסלאמית הקדומה, המתוארך לשנים 777-776 לספירה. המטבע נושא כתובת בערבית שמציינת אמונה באל אחד ואת שמו של הנביא מוחמד. בנוסף, נמצאו במקום מטבעות נוספים מתקופה זו, העשויים מכסף.

   

  "תוך כדי איסוף אדמה לתוך היעה, הבחנתי במטבע נוצץ", שחזרה דור יגב, חניכת מכינת "גליל עליון". "כשהבנתי במה מדובר צעקתי, וכולנו התרגשנו!".

   

  מטבע הזהב. (צילום: עומר זידאן, רשות העתיקות) (צילום: עומר זידאן, רשות העתיקות)
  מטבע הזהב.(צילום: עומר זידאן, רשות העתיקות)

   

  בשבועות האחרונים מנהלת רשות העתיקות חפירה ארכיאולוגית יחד עם חניכי מכינות קדם-צבאיות, לפני הקמת חניון לכלי רכב כבדים בסמוך לכביש הראשי של כפר כמא. זאת, ביוזמת המועצה המקומית כפר כמא ומשרד התחבורה.

   

  לדברי עומר זידאן, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, "המטבעות נמצאו במבנים מהמאה ה-8-7 לספירה הנוצרית יחד עם שברי כלי חרס, חפצי מתכת ועצמות בעלי חיים. כל אלה, מספרים על חיים פעילים שהתקיימו כאן בתקופה המוסלמית הקדומה. חשיפת המטבעות מעידה, אולי, על תכולת ארנק שהתפזרה כאן בימים הקדומים".

  דור יגב, חניכת מכינת "גליל עליון", עם מטבעות שנחשפו בחפירה (צילום: גלעד צינמון, באדיבות רשות העתיקות)
  דור יגב, חניכת מכינת "גליל עליון", עם מטבעות שנחשפו בחפירה(צילום: גלעד צינמון, באדיבות רשות העתיקות)

   

  בני הנוער שמחים לאחר מציאת המטבע    ( צילום: עומר זידאן, באדיבות רשות העתיקות)

  בני הנוער שמחים לאחר מציאת המטבע    ( צילום: עומר זידאן, באדיבות רשות העתיקות)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  ד"ר רוברט קול, מומחה מטבעות ברשות העתיקות, הסביר כי "ההתרגשות מהממצא היא לא רק של התלמידים, אלא גם של הארכיאולוגים. נדיר למצוא מטבע זהב יחיד בחפירה. אנשים שמרו על הזהב שהיה ברשותם והוא התגלגל לאורך הדורות. כשאנחנו כבר מוצאים מטבעות זהב בחפירה ארכיאולוגית, הם נחשפים לרוב כמטמון שאנשים החביאו בצורה מסודרת. מעניין לדעת שמטבע זהב כזה, בשביל אדם פשוט, היה המון כסף".

   

  החפירות החדשות, וחפירות נוספות קטנות שנערכו בכפר כמא ב-50 השנים האחרונות, מלמדות על קיום יישובים קדומים במקום כבר בתקופת הברונזה התיכונה (כ-2,000 לפסה"נ), ובתקופה הרומית והביזנטית (המאה ה-2 עד ה-6 לסה"נ), ובהם גם שרידי כנסייה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גלעד צינמון, באדיבות רשות העתיקות
  דור יגב ואלה דייכס, חניכות מכינת "גליל עליון" עם המטבעות
  צילום: גלעד צינמון, באדיבות רשות העתיקות
  מומלצים