שתף קטע נבחר

צה"ל: יותר לוחמים יקבלו מלגה לתואר ראשון

מחאה ברשת של לוחמים שהתגייסו באוגוסט ובנובמבר 2013 הובילה להחלטה על הגדלת מספר הזכאים למלגת לימודים לתואר ראשון

בצה"ל הוחלט להגדיל את כמות הלוחמים הזכאים למלגת לימודים לתואר ראשון מעבר למה שנקבע תחילה. בהתאם להחלטה, גם החיילים שהתגייסו אחרי 1 ביולי 2013 יזכו להטבה בשווי עשרות אלפי שקלים. הצעד התקבל בעקבות מחאה ברשת של חיילים שהתגייסו באוגוסט ובנובמבר 2013 ולא נכללו בתכנון המקורי.

 

בשנה הראשונה ייהנו מהתוכנית שתושק בימים הקרובים לוחמי צה"ל ואלה המשתייכים לאוכלוסיות מיוחדות, ובהמשך היא תורחב גם לתומכי לחימה ולחיילים עורפיים. התוכנית תמומן מתרומות של האגודה למען החייל ומתרומות שיגויסו בחו"ל, והחייל הזכאי ישלם מעצמו או מכספי הפיקדון על שליש מעלות התואר.

 

המימון מיועד לתואר שנמשך עד שלוש שנות לימוד. מי שיבחר ללמוד הנדסה או רפואה יזכה למימון השנה הרביעית. התוכנית ממומשת כבר בשנת הלימודים האקדמית שהחלה השבוע, ו"מכסה" השנה עשרת אלפים חיילים משוחררים. בתוך ארבע שנים תכלול התוכנית 40 אלף צעירים שייהנו מהפריווילגיה.

 

עלות התוכנית לשנתה הראשונה מסתכמת בכ-27 מיליון שקלים, ובשיאה בשנים הקרובות היא צפויה להגיע לכ-200 מיליון שקל. התואר האקדמי שימומן במסגרת התכנית יהיה במוסדות השכלה גבוהה מוכרים. האוכלוסיות המיוחדות שייהנו מההטבה הן חיילים בודדים, עולים חדשים, בני מיעוטים ששירתו בצה"ל וכן כאלה שזכו לסיוע כלכלי מהצבא בשל מצוקה כלכלית משמעותית בבתיהם.

 

התוכנית לא תכלול מימון של לימודים אקדמיים בחו"ל ולא יהיה ניתן לשלב בה מלגות נוספות זולת מלגת קיום. יחד עם זאת, חיילים משוחררים מהפריפריה ימשיכו ליהנות מהטבת שנת לימודים ראשונה על חשבון המדינה באופן שלא ייגבה מהם השליש מדמי הפיקדון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הטבה ללוחמים (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים