שתף קטע נבחר

עימותים בכותל: נשים הכניסו ספרי תורה לרחבה

רבות ורבני התנועה הקונסרבטיבית והרפורמית הכניסו למקום 12 ספרי תורה במחאה על אי-הקצאת רחבה שוויונית באתר הקדוש. צעירים חרדים התעמתו איתם. מנכ"ל תנועת הרפורמים בישראל: "שחררנו את הכותל מידי החרדים"

 

 

 

עשרות רבנים ורבות רפורמים וקונסרבטיבים נכנסו הבוקר (ד') עם ספרי תורה לרחבה המרכזית בכותל המערבי במחאה על אי-יישום החלטת הממשלה להקצות רחבה מיוחדת באתר הקדוש לתפילה שוויונית-פלורליסטית. במקום התפתחו עימותים עם צעירים חרדים.

הרבנים והרבות נכנסים לרחבת הכותל המערבי ()
הרבנים והרבות נכנסים לרחבת הכותל המערבי

עימות בין הנשים לבין החרדים (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
עימות בין הנשים לבין החרדים(צילום: אלי מנדלבאום)

אנשי התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית הגיעו לארץ לרגל כינוס חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית, וניצלו את ההזדמנות לפתוח בצעדת מחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנסוג ממתווה החלוקה בעקבות לחץ חרדי.

 

המנהיגים הליברלים הצליחו להכניס 12 ספרי תורה לרחבה תוך העלמת עין מצד המשטרה, שעד היום אכפה את האיסור שהטיל רב הכותל והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ'. הם הצטרפו הבוקר, ראש חודש מרחשוון, אל תפילת "נשות הכותל" שמתקיימת בכותל. לפניה הם ערכו הפגנה ולאחריה קיימו במקום מניין שוויוני.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל, הרב גלעד קריב, אמר: "הכותל המערבי לא יהיה אותו כותל אחרי היום הזה. היום שחררנו את הכותל מידי שליטת החרדים. המפלגות החרדיות לא יקבעו לרוב העם היהודי איך להתפלל".

 

קריב קרא לראש הממשלה ליישם את מתווה הפשרה בכותל המערבי: "אנחנו לא מוכנים יותר לכניעה המבישה של ממשלת ישראל למיעוט קטן וקולני. אם הממשלה לא תיישם את מתווה הפשרה, אנחנו, יחד עם יהדות העולם, נחזיר את הכותל לידי העם כולו".

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בצהריים כי "האירועים המצערים שהתרחשו היום ברחבת הכותל לא תורמים לקידום פתרון מוסכם להסדרי התפילה במקום. ראש הממשלה ויו"ר הכנסת הדגישו אתמול בפני מנהיגי הזרמים הלא-אורתודוקסיים שזה הזמן להידברות ולא לחיכוך. ההפרה החד-צדדית של הסטטוס-קוו בכותל פוגעת במאמצינו המתמשכים להגיע לפשרה".

 

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, אמר: "אי-יישום מתווה הפשרה בכותל צמח לממדי איום אסטרטגי. הקשר של מדינת ישראל עם יהודי ארצות הברית ספג זעזוע עמוק. שיקום האמון חייב להפוך למשימה לאומית של מדינת ישראל".

 

יו"ר "נשות הכותל", ענת הופמן, הצהירה: "פרצנו את הדרך! עשינו היסטוריה! זה המצב הראוי שבו גם נשים יוכלו לגשת לספר התורה ולקרוא בתורה בכל יום שבו הן חפצות בכך".

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)
 

המנהיגים הליברלים עם ספרי התורה בדרך לכותל המערבי ()
המנהיגים הליברלים עם ספרי התורה בדרך לכותל המערבי

לפני צעדת המחאה פרסם רב הכותל רבינוביץ' הודעה מיוחדת ובה תקף את המשתתפים: "קבוצה קטנה שממשיכה לעשות הכול כדי להגביה את הלהבות ולהפוך את אש המחלוקת לאש תמיד". הוא טען שההפגנה מנוגדת לחוק ולהנחיות היועץ המשפטי לממשלה וקרא לציבור המסורתי והדתי שלא להיגרר לפרובוקציות.

 

רבינוביץ' קרא לראשי המאבק להניח לראש הממשלה להביא בתבונה וברגישות לסיום "מלחמת האחים" כהגדרתו, ועקץ: "הרחבה שהוקמה על פי דרישתכם עומדת פתוחה ושוממה וממתינה לכם. אנא הניחו לרחבת התפילה המסורתית. שמרו על כבוד ספר התורה וקדושת הכותל".

 

באגף השמרני, המתנגד ל"נשות הכותל", טענו כי הרבה הקונסרבטיבית עידית לב, אחת ממובילי הצעדה, היא פעילת שמאל רדיקלי המשמיצה את ישראל בעולם ופועלת נגדה, כבכירה בארגון "רבנים לזכויות אדם".

 

"הרפורמים מבקשים מצד אחד הכרה כזרם לגיטימי ביהדות ומצד שני פועלים נגד צה"ל ומדינת ישראל", אמרו בארגון ליב"ה (ליבה יהודית בציבוריות הישראלית).

 "המאבק הרפורמי לשינוי הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה שזור באופן מובהק במאבק בפעולות צה"ל נגד הטרור, וביצירת דה-לגיטימציה לישראל על ידי שיתופי פעולה עם ארגוני החרם וארגונים פלסטיניים עוינים".

 

הרבה לב הגיבה: "חיי מוקדשים למאבק על זכויות אדם בישראל בהיבטים רבים, מתוך האמונה שזו הדרך לבנות פה חברה מתוקנת וראויה, שבה נשמר צלם האנוש שאלוהים נתן לכל בני האדם".


פורסם לראשונה 02/11/2016 09:07

 

בהכנת הידיעה השתתף איתמר אייכנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשים וגברים נושאים ספרי תורה
מומלצים