שתף קטע נבחר

תקציב המדינה עבר בקריאה ראשונה: "לא יהיו דילים"

הכנסת אישרה ברוב של 60 תומכים מול 50 מתנגדים את תקציב המדינה הדו-שנתי. התקציב לשנה הבאה יעמוד על 359.7 מיליארד שקל ויגדל בשנה לאחר מכן ב-17 מיליארד. שר האוצר כחלון: "היו הרבה שפקפקו, אבל רואים תוצאות". בצעד חריג: האופוזיציה לא דרשה לפצל את חוק התקציב

 

 

מליאת הכנסת אישרה הערב (ד') בקריאה ראשונה את תקציב המדינה והתוכנית הכלכלית לשנים 2018-2017 ברוב של 60 חברי כנסת מול 50 מתנגדים. גובה התקציב לשנת 2017 יעמוד על 359.7 מיליארד שקל ובשנת 2018 יעמוד על 376.7 מיליארד שקל. בנוסף, יעד הגירעון יעמוד בשנים של התקציב הדו-שנתי על 2.9% מהתוצר.

 

בצעד חריג, האופוזיציה לא דרשה לפצל את חוק התקציב וכולו יעבור כמיקשה אחת לוועדת הכספים. בדרך כלל נוהגת האופוזיציה לדרוש להעביר את החוק לוועדת הכנסת כדי שאפשר יהיה לפצל אותם לסעיפים. הפעם איש לא ביקש זאת והיו"ר ח"כ יולי אדלשטיין המשיך כרגיל ונעל את הישיבה.

 

בקואליציה טוענים שמדובר במבוכה של האופוזיציה שנרדמה בשמירה וקיצרה לממשלה את כל תהליך אישור התקציב. מנגד, באופוזיציה אומרים שהממשלה היא זאת שרצתה לפצל כדי להקטין את כוחו של יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) בטענה שהוא עצמאי מדי ולכן האופוזיציה החליטה לא להביא את הפיצול כדי שכל הכוח יהיה אצל גפני. במחנה הציוני אמרו כי המהלך תואם על ידי כל האופוזיציה.

 

בנוסף חלק מהתקציב עבר ברוב יוצא דופן של 91 מול 17 לאחר שבמפלגת יש עתיד הצביעו עם הקואליציה בעד סעיף אחד בתקציב שנותן יותר שקיפות לתקציב של שב"כ, המוסד ועוד. "האופוזיציה היא שצריכה להילחם לצמצם את חוק ההסדרים ולא להגיד שטוב שהכול יעבור לגפני והוא ידון מול הקואליציה. לא היה מעולם דבר כזה", אמר בכיר בקואליצה.

 

"היו הרבה שפקפקו, הרבה שאמרו וצעקו שאלו הבטחות ללא כיסוי. היום, שנה אחרי, אנחנו רואים את התוצאות". כך אמר שר האוצר משה כחלון בנאומו בכנסת ופירט את הצעדים שנקט, בהם העלאת שכר החיילים ב-50 אחוזים, קצבאות השלמת הכנסה לקשישים, הוזלת מחירי התחבורה הציבורית ועוד.

בדרך לוועדה ולקריאה שנייה ושלישית. שר האוצר כחלון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בדרך לוועדה ולקריאה שנייה ושלישית. שר האוצר כחלון(צילום: גיל יוחנן)

כחלון אמר עוד כי "הגירעון המצטבר בשנה האחרונה עומד על כ-2.2%, נמוך משמעותית מיעד הגירעון שתוכנן. הצמיחה היא בממוצע 3.6 - חברים, זה משק איתן", התגאה.

 

על סוגיית מס על דירה שלישית הבהיר כחלון כי לא יוותר. "מס על דירה שלישית במתכונת השלמה והמלאה שהבאנו לכנסת הוא אחד המסים הצודקים ביותר. אני מאמין במס הזה, ואני מבקש להבהיר דבר אחד: נוצר מצב שאנשים חושבים שאנשים שיש להם שתי דירות לא משלמים מס. זה לא נכון. אנחנו נתגבר את מערכת האכיפה".

 

בהמשך חזר כי לא ישנה דבר בתקציב, ורמז על משבר תאגיד השידור הציבורי. "אני שומע מכל מיני מקורות על כל מיני דילים למיניהם שנרקמים בין חוקים כאלה ואחרים. אני עומד פה ואומר - אין ולא יהיו דילים".

 

על תפקידו אמר כחלון כי "אני יודע שאפשר לעשות יותר. אני חושב שנפלה בחלקי זכות גדולה. זה לא סוד שאנחנו מפלגה חשובה מבחינה קואליציונית ויכולתי לבחור כל תפקיד חוץ מראשות הממשלה".

 

אך היו מי שפקפקו בדבריו. ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני) אמר במליאה כי זהו אכן "תקציב ללא גזרות, אבל גם ללא בשורות, הוא מבטא חוסר מדיניות מוחלטת. שר האוצר מבין שהמבחן שלו יהיה בשוק הדיור, שם ישפטו אותו. לכן מבחינתו שאר הנושאים אינם הדבר המרכזי".

 

עוד אמר: "אני יודע שכחלון עם כוונות טובות, אבל עם כוונות טובות לא משנים מדינה. לא מייצרים דינמיקה אמיתית, דרמות שמשפיעות על אנשים באמת. תארו לכם שבימי העבדות בארה"ב היו באים אותם נשיאים עם תפיסת עולם ואומרים, 'תפסנו 30 עבדים ושחררנו. שבוע אחר כך פגשנו עוד 300 עבדים, שחררנו גם אותם. איזה יופי, איך הם שמחו!' אבל יש עוד שני מיליון עבדים!". בכך כיוון לעובדי הקבלן, "המפתח החשוב ביותר לשנות דינמיקה של צמצום פערים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
כחלון בכנסת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים