שתף קטע נבחר

התיקים של ראש הממשלה: הדד-ליין של בג"ץ בדצמבר

בעוד חודש וחצי תסתיים הארכה שקיבל נתניהו לפני שבג"ץ יתערב בסוגיית תפקידי השרים הנוספים שהוא ממלא. בתגובה לעתירה של "יש עתיד" קבעו השופטים בחודש אפריל שריבוי התפקידים לוקה בחוסר סבירות. אתמול פנתה המפלגה ליועמ"ש בדרישה שנתניהו לא יעסוק בענייני התאגיד עד למינוי שר תקשורת חדש

יוותר על התיקים? נתניהו (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יוותר על התיקים? נתניהו(צילום: גיל יוחנן)

האם ראש הממשלה יצטרך לוותר על תיקי השרים שהוא מחזיק בהם כעת? ב־13 בדצמבר תסיים הארכה שקיבל נתניהו משופטי בג"ץ בסוגיית התפקידים הנוספים שהוא ממלא - לפני שהנושא יעלה לדיון מחודש בבג"ץ. כרגע נתניהו משמש גם שר החוץ, השר לשיתוף פעולה אזורי ושר התקשורת.

 

באפריל 2013 הגישה מפלגת "יש עתיד" לבג"ץ עתירה באשר לריבוי התיקים של ראש הממשלה. בתגובה לעתירה מתחו שופטי העליון ביקורת חריפה על המצב הקיים שבו מחזיק ראש הממשלה בכמה תיקים במקביל, וקבעו כי המצב הנוכחי אינו תקין ואינו ראוי בשיטת ממשל דמוקרטית, והטילו ספק רב ביכולתו של ראש הממשלה למלא כראוי את כל התפקידים.

דורשים מהיועמ"ש להורות לנתניהו שלא לעסוק בענייני תאגיד השידור הציבורי כשר תקשורת. יאיר לפיד, יו"ר יש עתיד (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
דורשים מהיועמ"ש להורות לנתניהו שלא לעסוק בענייני תאגיד השידור הציבורי כשר תקשורת. יאיר לפיד, יו"ר יש עתיד(צילום: גיל יוחנן)

בעקבות הבג"ץ ההוא נפרד נתניהו מתיק הבריאות ומינה את יעקב ליצמן לשר הבריאות. אולם בג"ץ קבע בנוסף כי אם המצב שבו ראש הממשלה מחזיק בתיקים נוספים לא ישתנה באופן מהותי תוך שמונה חודשים - כלומר עד 13 בדצמבר 2016 - ניתן יהיה להביא את הנושא לבחינה מעמיקה נוספת של בית המשפט העליון. "האם איננו מתקרבים לקו האדום של אי סבירות ההופכת לחוסר סמכות?", טענו שופטי העליון בתגובה לעתירה. "היכול אדם אחד, מוכשר ככל שיהא, ואין ספק בכישרונות ראש הממשלה, למלא כראוי את כל שפעת התפקידים, שכל אחד מהם דורש תשומת לב מרבית של 'משרה שלמה' ויותר? האם הציבור מקבל את השירות שהוא ראוי לו מן השר?"

 

אתמול, בהסתמך על פסיקת בג"ץ, פנתה מפלגת "יש עתיד" ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בדרישה שיורה לנתניהו שלא לעסוק בענייני תאגיד השידור הציבורי עד למינוי שר תקשורת חדש, שכן הארכה שהוא קיבל מבג"ץ עומדת להסתיים בחודש הבא. הפנייה הוגשה באמצעות עורכי הדין רונן אביאני וגיא בוסי.

 

"חובת קיום הוראותיו של בית המשפט העליון, ככתבן וכלשונן, היא הבסיס להמשך קיומה של השיטה הדמוקרטית הנוהגת במקומותינו", נכתב בפנייה של המפלגה למנדלבליט. "יש עתיד" טוענת כי בעובדה שנתניהו ממשיך לשמש שר התקשורת ואף "נוקט צעדים שאין מהם חזרה כמו הניסיון לבטל את חוק תאגיד השירות הציבורי" - הוא "הופך את הוראות בית המשפט העליון למרמס". לנוכח זאת המפלגה פונה ליועץ המשפטי בבקשה שיורה לראש הממשלה להתפטר מתפקידיו האחרים ולמנות במקום זאת שרים חדשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הדד-ליין מתקרב. נתניהו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים