שתף קטע נבחר

כוכבי ימונה לסגן הרמטכ"ל, נורקין יפקד על חיל האוויר

שר הביטחון ליברמן אישר סבב מינויים בפורום המטה הכללי של צה"ל. בין היתר, אלוף פיקוד הצפון אביב כוכבי ימונה לסגנו של איזנקוט, וראש אגף התכנון, אלוף עמיקם נורקין, ימונה למפקד חיל האוויר במקום אלוף אמיר אשל

 

המינויים החדשים (צילום: אלכס קולומויסקי, דובר צה"ל, עמית שאבי) (צילום: אלכס קולומויסקי, דובר צה
המינויים החדשים(צילום: אלכס קולומויסקי, דובר צה"ל, עמית שאבי)

שר הביטחון אביגדור ליברמן אישר היום (ה') את המלצת הרמטכ"ל גדי איזנקוט למנות את מפקד פיקוד צפון אלוף אביב כוכבי לתפקיד סגן הרמטכ"ל. כוכבי יחליף את אלוף יאיר גולן, המכהן כסגן ראש המטה הכללי בשנתיים האחרונות. כמו כן, ליברמן אישר גם מינוי למפקד חדש לחיל האוויר - אלוף עמיקם נורקין. המינויים יכנסו לתוקפם במהלך שנת 2017.

 

כוכבי בן ה-52 כיהן בשנתיים האחרונות כמפקד פיקוד צפון, שם החליף בתפקיד את יאיר גולן, סגן הרמטכ"ל הנוכחי. בשנת 2010 מונה כוכבי לראש אמ"ן לאחר שכיהן בשורת תפקידים בהם מח"ט צנחנים, מפקד אוגדת עזה וראש חטיבת המבצעים במטכ"ל.

 

אביב כוכבי עם הרמטכ"ל איזנקוט (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
אביב כוכבי עם הרמטכ"ל איזנקוט(צילום: דובר צה"ל)

כראש אגף המודיעין חולל כוכבי מהפכה מקצועית, אנושית וטכנולוגית באגף, עם עשרות אפליקציות שפיתחו אנשיו לצד שיטות איסוף ומחקר משודרגות, תוך הוספת כוח אדם רק ליחידת הסייבר ההתקפי החדשה השייכת לאמ"ן, שהוקמה לצד יחידות חדשות באגף 10.

 

במהלך כהונתו של כוכבי, בעיקר במהלך הלחימה בעזה, ספג אגף המודיעין בראשותו ביקורת על סוגיית ההתרעה, שלא סופקה למקבלי ההחלטות בנוגע ל"מלחמת יולי". בשיאה של הלחימה הודה קצין בכיר מאוגדת עזה כי בצה"ל ידעו עוד בתחילת השנה שחמאס נערך למלחמה בקיץ. 

 

עוד בהיותו מפקד חטיבת הצנחנים, סומן כוכבי כמועמד לתפקיד אלוף ואף מעל לכך, והוא צפוי להיות מועמד מרכזי לתפקיד הרמטכ"ל הבא בעוד כשנתיים או שלוש שנים.

 

בנוסף, אישר שר הביטחון שורה של מינויים בפורום המטה הכללי של צה"ל, שעליהם החליט ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט: לתפקיד מפקד פיקוד הצפון ימונה מפקד פיקוד העורף, אלוף יואל סטריק ויחליף את אלוף אביב כוכבי המכהן בתפקיד בשנתיים האחרונות.

 

יפקד על חיל האוויר. אלוף עמיקם נורקין (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
יפקד על חיל האוויר. אלוף עמיקם נורקין(צילום: דובר צה"ל)

לתפקיד מפקד חיל האוויר ימונה ראש אגף התכנון, אלוף עמיקם נורקין, שיחליף את אלוף אמיר אשל המכהן בתפקיד בארבע וחצי שנים האחרונות.

 

נורקין נכנס לתפקיד ראש אג"ת בחודש יולי 2015, לאחר שבתפקידיו הקודמים שימש כראש מטה חיל-האוויר, ראש להק האוויר ומפקד בסיס תל-נוף. הוא סומן מראש כמפקד חיל האוויר הבא בשל הרקורד שלו בחיל האוויר והעובדה שמילא בהצלחה את תפקיד ראש אגף התכנון בשנים האחרונות - תפקיד שבאופן מסורתי כיהנו בו מפקדי חיל האוויר בעשור האחרון בטרם קיבלו את הפיקוד על החיל. נורקין מימש וגיבש הלכה למעשה את התוויית התוכנית הרב-שנתית החדשה של צה"ל, גדעון, אחרי שנים שבהן צה"ל פעל ללא תוכנית חומש.

 

נורקין היה לטייס F-15 הצעיר ביותר בעולם עוד בטרם מלאו לו 21. כמו כן, הוא זה שהקים ב-2003 את טייסת ה"סופה" F-16I.

 

לתפקיד ראש אגף התכנון ימונה מפקד עוצבת הפלדה, תת-אלוף אמיר אבולעפיה שיועלה לדרגת אלוף ויחליף את אלוף עמיקם נורקין המכהן בתפקיד בשנה וחצי האחרונות.

 

יואל סטריק (משמאל). מפיקוד העורף לפיקוד צפון (צילום: ליאור פז) (צילום: ליאור פז)
יואל סטריק (משמאל). מפיקוד העורף לפיקוד צפון(צילום: ליאור פז)

לתפקיד מפקד פיקוד העורף ימונה תת-אלוף תמיר ידעי שיועלה לדרגת אלוף ויחליף את אלוף יואל סטריק המכהן בתפקיד בשנה וחצי האחרונות.

 

לתפקיד מפקד פיקוד העומק ימונה מפקד המרכז לאימוני יבשה, תת-אלוף מוני כץ שיועלה לדרגת אלוף ויחליף את אלוף (מיל') טל רוסו המכהן בתפקיד בשנה וחצי האחרונות.

 

המאוכזבים: סמי תורג'מן וניצן אלון

המאוכזבים המרכזיים בסבב המינויים הנוכחי הם מפקד פיקוד הדרום הקודם, אלוף סמי תורג'מן, שצפוי לפרוש מצה"ל לאחר שהתמודד והפסיד לכוכבי במרוץ לתפקיד סגן הרמטכ"ל. בניגוד לאחרים, תורג'מן זכה להערכה בצה"ל ומחוצה לו על ההכנות של פיקוד הדרום למלחמה בעזה וכן על דרך ניהול המערכה. מאז שהוחלף על ידי אלוף אייל זמיר, תורג'מן לא כיהן בתפקיד רשמי וקבוע והמתין בציפייה לקידומו.

 

סגן הרמטכ"ל היוצא, אלוף יאיר גולן, עשוי להישאר בצה"ל ולהתמודד בעתיד על תפקיד הרמטכ"ל הבא מול מי שצפוי להיות המועמד המוביל לכך - אלוף כוכבי.

 

המתין לקידום שלא הגיע. אלוף סמי תורג'מן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
המתין לקידום שלא הגיע. אלוף סמי תורג'מן(צילום: מוטי קמחי)

מאוכזב נוסף בסבב המינויים הנוכחי הוא ראש אגף המבצעים אלוף ניצן אלון, שזכה ככל הנראה בטרם עת לקידום מהיר לפני כחמש שנים, אז מונה לתפקיד אלוף ראשון ובאופן מפתיע מכהן כמפקד פיקוד המרכז.

 

האלוף אלון מכהן מזה כשנתיים כראש אגף המבצעים וגם הוא עשוי לפרוש מצה"ל בעקבות ההחלטה שלא לקדמו. מפקד חיל האוויר היוצא, אלוף אמיר אשל, נחשב למועמד לתפקיד סגן הרמטכ"ל, אך בשל ההחלטה שלא לקדמו גם הוא צפוי לפרוש מצה"ל בתום כהונתו.

 

מגמת הצערה בצמרת צה"ל

מדובר באחד מסבבי המינויים הגדולים והנרחבים שבוצעו בו זמנית במטכ"ל באזורים האחרונים והסיבה לכך נעוצה בשינוי מדיניות שהכתיב הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, בכל הקשור למינויי אלופים. לפי מדיניות זו, שממומשת זו השנה השנייה אך הפעם ביתר שאת, מינויי בכירים בצה"ל, בדגש על אלופים, ייקבעו באופן מרוכז בסוף השנה האזרחית ולא "בטפטופים" כפי שהיה בעבר.

 

תמיר ידעי (מימין). יחליף את סטריק בעורף (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
תמיר ידעי (מימין). יחליף את סטריק בעורף(צילום: דובר צה"ל)

מטרת השינוי היא למנוע צווארי בקבוק בשרשרת המינויים במטכ"ל, תסכולים מצד אלופים או תתי אלופים שממתינים זמן רב לקידום, אך בסוף מתאכזבים ופורשים מצה"ל. המינויים ייכנסו לתוקף במהלך אביב וקיץ 2017 והם מבטאים גם את הקיצוץ שקבע הרמטכ"ל בשנתו הראשונה בתפקיד, ולפיו יהיו פחות ארבעה אלופים בצמרת צה"ל.

 

 

המינוי המשמעותי ביותר הוא של סגן הרמטכ"ל הבא, אלוף אביב כוכבי, וזאת חרף ביקורת שעלולה להיות מוטחת בו על חלקו במבצע "צוק איתן", אז שירת כראש אגף המודיעין, כאשר בקרוב צפוי להתפרסם דו"ח מבקר המדינה בנושא, שצפוי לשרטט את הכשלים בהכנות הדרג הצבאי והמדיני למבצע בעזה לפני כשנתיים וכן את אופן ניהולו.

 

סבב המינויים מבטא גם מגמה של הצערה בצה"ל שמוביל הרמטכ"ל, כאשר חלק מהאלופים החדשים לא עברו את גיל 50, כמו האלוף המיועד אמיר אבולעפיה, מפקד חיל האוויר הבא אלוף עמיקם נורקין, והאלוף המיועד תמיר ידעי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתי כהן, "במחנה"
עמיקם נורקין
צילום: איתי כהן, "במחנה"
מומלצים