שתף קטע נבחר

מטייס ה-F-15 הצעיר בעולם למפקד חיל האוויר

אלוף עמיקם נורקין מונה למפקד הזרוע הארוכה של צה"ל. "אנחנו גאים בו, ברור שהחינוך מתחיל בבית", אמרה אמו. בראיון ל"ידיעות אחרונות" אמר: "אני חולם לטוס על F-35". מקורס הטיס שאותו סיים כמצטיין ועד ניהול השמדת הרקטות של חיזבאללה וחיסול ג'עברי בעמוד ענן: זהו מפקד חיל האוויר הבא

 

נורקין עם האלוף (מיל') יורם יאיר, הערב (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
נורקין עם האלוף (מיל') יורם יאיר, הערב(צילום: יאיר שגיא)
זה האיש שיפקד על הזרוע הארוכה של צה"ל: שר הביטחון אביגדור ליברמן אישר היום (ה') את המלצת הרמטכ"ל גדי איזנקוט למנות למפקד חיל האוויר את ראש אגף התכנון, אלוף עמיקם נורקין. הוא יחליף את אלוף אמיר אשל, המכהן בתפקיד בארבע וחצי השנים האחרונות. "אנחנו מאוד גאים בו, כל השנים ולא רק עכשיו. ברור שהחינוך מתחיל בבית", אמרה ל-ynet אמו של מפקד חיל האוויר החדש, תלמה נורקין.

 

נורקין, בן 49, נכנס לתפקיד ראש אג"ת בחודש יולי 2015, לאחר שבתפקידיו הקודמים שימש ראש מטה חיל האוויר, ראש להק האוויר ומפקד בסיס תל-נוף. הוא סומן מראש כמפקד חיל האוויר הבא בשל הרקורד שלו בחיל האוויר והעובדה שמילא בהצלחה את תפקיד ראש אגף התכנון בשנים האחרונות - תפקיד שבאופן מסורתי כיהנו בו מפקדי חיל האוויר בעשור האחרון בטרם קיבלו את הפיקוד על החיל. נורקין מימש וגיבש הלכה למעשה את התוויית התוכנית הרב-שנתית החדשה של צה"ל, גדעון, אחרי שנים שבהן צה"ל פעל ללא תוכנית חומש.

המינויים החדשים (צילום: אלכס קולומויסקי, דובר צה"ל, עמית שאבי) (צילום: אלכס קולומויסקי, דובר צה
המינויים החדשים(צילום: אלכס קולומויסקי, דובר צה"ל, עמית שאבי)

מפקד החיל הנכנס נקרא על שמו של עמיקם שמאי, בן דודו של אביו, נהג טרקטור מראש פינה, שנהרג ‭1966-ב‬ לאחר שהג'יפ שבו נסע עלה על מוקש שהניחו הסורים סמוך לאלמגור. נורקין נולד כשבעה חודשים לאחר מכן. "בעלה של דודתי, אחות אמי, נפל במלחמת ההתשה‭,"‬ סיפר בראיון בחודש שעבר ל"ידיעות אחרונות". "‭1969-ב‬ גם אח של אמי נהרג ברמת הגולן, שבועות לפני חתונתו. אני הייתי הנכד הבכור, אז בן שלוש, ומאז ועד היום, בכל יום זיכרון לחללי צה"ל, אני נמצא שם ליד קברו". ‬

 

נורקין, שנולד וגדל במושב בית שערים שבעמק יזרעאל, למד בתיכון החקלאי-אזורי נהלל. הוא זומן לקורס טיס, וביולי 1987 סיים אותו כחניך המצטיין. לאחר ארבעה חודשי טיסה על מטוס הסקייהוק הפך לטייס הצעיר בעולם שהטיס את מטוס הקרב המתקדם F-15. "הייתי עדיין סגן-משנה‭.‬ בגלל ‭F-15-הש‬ הוא מטוס מורכב, עד אז הגיעו אליו רק טייסים מדרגת רב-סרן, שהיה להם כבר ניסיון טיסה. בחיל החליטו להביא למערך הזה גם טייסים צעירים יותר והכריזו על פרויקט 'אפרוחים לבז',‬ וכך התחלתי לטוס עליו‭."‬

 

 

הכור בסוריה, שע"פ פרסומים זרים הותקף על ידי חיל האוויר (צילום: AP) (צילום: AP)
הכור בסוריה, שע"פ פרסומים זרים הותקף על ידי חיל האוויר(צילום: AP)

נורקין עם יהושע שני, אחד הטייסים במבצע אנטבה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נורקין עם יהושע שני, אחד הטייסים במבצע אנטבה(צילום: מוטי קמחי)

בהמשך שירותו הטיס גם פנטום ו-F-16. ב‭,1999-‬ לאחר שסיים תפקיד כראש מדור מחלקת מבצעים של החיל, סגר נורקין מעגל כשמונה למפקדה של טייסת ה-F-15‬ שבה גדל בבסיס תל-נוף. ‭2002-ב‬ הוא הוביל את הפריסה הראשונה של מטוסי חיל האוויר לאימון משותף בארצות הברית עם הצבא האמריקני: "לראשונה חצינו את האוקיינוס, לאימון". בתפקידו הבא היה מפקד "טייסת הנגב" בבסיס מצפה רמון, והוביל את קליטת מטוסי ‭F-16i-ה‬ (סופה) החדישים.

 

"החלום שלי עכשיו הוא לטוס על ‭F-35‬ ואני מקווה שאגשים אותו", אמר בראיון ל"ידיעות אחרונות". "המטוס הזה משפר את כל מה שמטוס קרב יודע לעשות. זה מטוס שימשוך את כל הצבא למעלה, שייקח את חיל האוויר ליכולות שהיום אין לנו אותן, לפעול בשדה הקרב החדש. אנחנו היחידים באזור שהאמריקנים מאפשרים להם להצטייד במטוס הזה‭."‬  

 

על הביקורות נגד מטוס הקרב המתקדם, שנרכש על ידי חיל האוויר, אמר: "אם לא הייתי מודאג הייתי חוטא לתפקידי, אבל יש מנגנונים שמנטרים כל הזמן. מסננת דקה שתהפוך את המטוס למוצר שהוא יהלום. מבחינתי אין בכלל ספק ואין שום דילמה בקשר למטוס הזה".

 

נורקין הוסיף בראיון ש"גם ‭F-16-ה‬ וגם ‭F-15-ה‬ הגיעו עם בעיות כאלה ואחרות, רק שהיום הכול הרבה יותר מתוקשר. זה מטוס דור חמישי. הרמטכ"ל האמריקני אמר לנו שצבא ארצות הברית יתאים את עצמו ליכולות של ה-‭.F-35‬ לא מדובר באיזה בית מלאכה קטן שמייצר עבורנו".

על המחלוקת סביב ה-F-35: "גם ה-F-16 וה-F-15 הגיעו עם בעיות" (צילום: לוקהיד מרטין) (צילום: לוקהיד מרטין)
על המחלוקת סביב ה-F-35: "גם ה-F-16 וה-F-15 הגיעו עם בעיות"(צילום: לוקהיד מרטין)
 

‭,2005-ב‬ בתום שלוש שנות פיקוד על הטייסת הדרומית וקליטת מטוסי הסופה החדשים בחיל, הועלה נורקין לדרגת אלוף-משנה ומונה לראש מחלקת המבצעים של חיל האוויר. במלחמת לבנון השנייה ניהל נורקין את הכנות חיל האוויר למבצע "משקל סגולי" ביומה השני של המלחמה, שבו בתוך 34 דקות השמיד החיל חלק גדול מאוד ממערך רקטות הפאג'ר ארוכות הטווח של החיזבאללה.

 

בקיץ 2007 נורקין אמור היה לסיים את תפקידו כראש מחלקת המבצעים של חיל האוויר אבל התבקש להישאר. על פי פרסומים זרים, בחודש ספטמבר באותה שנה תקף חיל האוויר את הכור הסורי בדיר א-זור. אם אכן הייתה זו פעולה ישראלית ניתן להעריך שמתכננה היה אל"מ נורקין. ב-2009 הוא הועלה לדרגת תת-אלוף וקיבל את הפיקוד על בסיס תל-נוף.

 

‭2012-ב‬ מונה נורקין לתפקיד ראש להק אוויר. בנובמבר של אותה שנה, כשחוסל רמטכ"ל חמאס אחמד ג'עברי במהלך שנחשב יריית הפתיחה של מבצע "עמוד ענן‭,"‬ היה זה נורקין, בשבתו כראש להק אוויר, שניהל את האירוע. לאחר כהונה קצרה בתפקיד ראש מטה החיל, מינה אותו הרמטכ"ל גדי איזנקוט ביולי 2015 לתפקיד ראש אג"ת (אגף התכנון),‬ במטרה להכשיר אותו לתפקיד מפקד חיל האוויר הבא, אחרי אמיר אשל - ואכן היום מונה נורקין לתפקיד זה.

 

"בצוק איתן השגנו מה שרצינו. אולי אפשר היה קצת יותר‭,"‬ הודה בראיון האלוף נורקין, אב לשלוש בנות. "לא הגענו מוכנים לאיומים התת-קרקעיים אבל עכשיו אנחנו משקיעים שם את מיטב המשאבים. הם מבינים שהתוואי התת-קרקעי זה גם קלף עבורם, אבל גם מלכודת מוות‭."‬ בנוגע להסכם הגרעין אמר בזהירות: "בעקבות ההסכם יש שינוי מול איראן. מטפלים, אבל אחרת. בהנחיית הרמטכ"ל ומדיניות ברורה של דרג מדיני, נעשית ההתאמה למאפייני העת הנוכחית ששונו. אבל המעקב לא השתנה, זה ברור‭."‬

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתי כהן, "במחנה"
עמיקם נורקין
צילום: איתי כהן, "במחנה"
מומלצים