שתף קטע נבחר

דליה רבין באזכרה לאביה: "ההסתה לא תמה"

21 שנים לאחר רצח ראש הממשלה יצחק רבין שטלטל את המדינה התכנסה משפחתו לטקס אזכרה בהר הרצל. דליה רבין אמרה: "חלקים בעם הזה חושבים שאולי היה טוב שרצחו אותו ומקללים אותנו, המשפחה". ראש המוסד לשעבר צבי זמיר: "אלה שישבו על המרפסת בכיכר ציון ממשיכים לשבת שם"

 

 

 

במלאת 21 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין עלתה הבוקר (יום ו') משפחתו לטקס האזכרה בהר הרצל. הבת דליה רבין אמרה: "אני מתחילה לחשוב שההסתה שלפני בעצם עדיין לא תמה. זהו רצח וזהו מוות לא בקונצנזוס עד היום הזה. חלקים שלמים בעם הזה מתבצרים מאחורי כל מיני מגננות שמאפשרות להם לומר שאולי היה טוב שרצחו אותו ובוודאי ובוודאי מתכחשים לדרך, מתקלסים, לועגים ומקללים אותנו, המשפחה".

 

רבין אמרה כי "העובדות האלה מקשות על ההתמודדות היומיומית עם האבל ועם האובדן". היא אמרה כי "הרצח הזה הוא נורא, הוא פצע פתוח בוודאי אצלנו, המשפחה, אבל נראה לי שהוא עדיין פצע פתוח בלבבות של רבים באומה שלנו ואני שואלת את עצמי למה? במדינה כל כך מוכת שכול ואבדון ישנו הפצע הזה המדמם כבר 21 שנה".

דליה רבין באזכרה לאביה  (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
דליה רבין באזכרה לאביה (צילום: אוהד צויגנברג)
 

 

יצחק רבין בעצרת ב-1995 שבסופה נרצח  (צילום: מיכאל קרמר) (צילום: מיכאל קרמר)
יצחק רבין בעצרת ב-1995 שבסופה נרצח (צילום: מיכאל קרמר)
 

  

היא הביעה הערכה לחברים לדרכו של רבין שממשיכים להגיע לאירועים לזכר אביה: "העובדה ש-21 שנים אחרי, אתם עדיין יחד מחנה אחד, שהמקור שלו בא מהפוליטיקה ונשארתם מחוברים. אני חושבת שזה מקרין המון על אישיותו של אבא שלי, של יצחק רבין שהיה מנהיג פוליטי שלכם אבל היה מנהיג בשיעור קומה כזה שרוחו עדיין מחברת אתכם ומביאה אתכם כל שנה לכאן ביום הנורא הזה לזכור ביחד".

 

רבין התייחסה גם לעובדה ששמעון פרס בחר להיקבר סמוך לחלקה של יצחק ולאה רבין: "אני חייבת להתייחס לעובדה שכאן בסמוך נכרה לאחרונה קברו של שמעון פרס. הבחירה של שמעון שהוא בחר להיקבר כאן ליד אבא ואימא משמעותית. יש בה אמירה של שותפות לדרך למרות כל השוני ולמרות ההתנהלויות השונות כל כך של שני האנשים האלה שהיו מנהיגים של תנועת העבודה בדרכם הכל כך שונה. פה ביחד הם מסמלים דרך שמתכחשים לה ולא הביאו שום תחליף לה".

  

ראש המוסד לשעבר שבתי שביט סיפר על דיונים שקיים עם רבין שבהם התרשם שרבין גילה הבנה עמוקה בנושאים: "ידעת שלטוב או לרע, יש מי שיגבה אותך - בהצלחות וגם בכישלונות. כשאתה כמי שמבצע לא יודע אם זה יצליח או לא".


הבן יובל רבין (בחולצה השחורה) (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הבן יובל רבין (בחולצה השחורה)(צילום: אוהד צויגנברג)

דליה רבין וצבי זמיר (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
דליה רבין וצבי זמיר(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)
 

ח"כ עמיר פרץ באזכרה לרבין (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ח"כ עמיר פרץ באזכרה לרבין(צילום: אוהד צויגנברג)

הוא ציין שבהסכם עם ירדן התרומה של רבין למשא ומתן הייתה מכרעת: "התרומה של האחרים הייתה אולי 20 אחוזים. צוותי המשא ומתן ישבו על אג'נדה שהכילה מאות סעיפים והרעיון היה לצמצם פערים ולפתור קודם את הדברים הפשוטים. בהסתכלות לאחור, באף אחד מנושאי הליבה, אף אחד מהצוותים לא הגיע להסכמה ובכל אחד מהם היה צריך להגיע ליצחק ולמלך חוסיין. יצחק תמיד היה שם והתמודד עם כל אחת מסוגיות הליבה בזמן אמיתי ואם היה צורך, היה מרים טלפון למלך או יוצא לפגישה. הדבר טופל ברמה שלהם. זה מבטא את המאסה הקריטית לשלום הזה שכולה מגיעה ליצחק".

 

שביט ציין שרבין ניהל שלושה מסלולים של משא ומתן לשלום: הפלסטיני, הירדני והסורי. שביט סיפר שבפגישה עם המלך חוסיין, שאל המלך: "מה קורה באוסלו?". "אמרתי לו, 'אבדוק עם ראש הממשלה ואחזור אליך'". רבין, סיפר שביט, השיב לו: "תחזור אליו ותגיד שהאינטרס הישראלי בעת הזו הוא השלום עם ירדן, וזה מה שעשיתי".

 

"הם עדיין יושבים על המרפסת"

ראש המוסד לשעבר צבי זמיר סיפר שהכיר את רבין כששיחקו כדורגל בשכונה, כשרבין היה בן 10 וזמיר בן 8. "כשלא היו מספיק גדולים, אז הוא היה מכניס את הקטנים לכדורגל. כבר אז ניהל יצחק רבין את הכדורגל, עם השיער הג'ינג'י שלו נהיה קבוצה. היום אנחנו חסרים את יצחק רבין. אני זוכר את כיכר ציון כאשר הלבישו את יצחק רבין בתלבושת של קצין נאצי ואת אלה שישבו במרפסת ומחאו כפיים. היום אחדים מהם מדברים בלשון אחרת, אך דעו לכם שהם עוד יושבים על המרפסת. וכול זמן שהם יישבו על המרפסת לא נגיע לשיקול דעת, לבחירת הדרך ולא יהיה לנו מנהיג שיכול להוביל את כולנו בדרך הנכונה. צריך ללמוד את רבין ולזכור אותו ולספר לבאים אחרינו שיצחק רבין היה מנהיג דגול, בצבא יש לו חלק נכבד, ובהשפעה שהייתה לו על הדור".

 

 

העצרת המרכזית לזכר ראש הממשלה שנרצח יצחק רבין לא מתקיימת השנה, לראשונה זה 21 שנה. המארגנים ביקשו לבטל את הבקשה לקיים בכיכר רבין את העצרת, שתוכננה להיערך בשבת הקרובה, בטענה להיעדר תקציב וחסויות. בהודעה מטעם המארגנים נאמר כי "זו השנה הראשונה שכיכר רבין תישאר מיותמת, וזאת למרות התגייסותם של אנשים פרטיים שגילו לפני כמה שבועות כי לא קיים אף גוף הנוטל על עצמו השנה את קיום העצרת השנתית לזכר רבין. אנשים פרטיים אלה אף פנו לאישי ציבור ואמנים שהביעו נכונות לשאת דברים ולהופיע בעצרת בהתנדבות, והשיגו את כל האישורים הנדרשים מהמשטרה ומעיריית תל אביב".

 

אחרי שנודע שהעצרת הממלכתית לא תתקיים בשל אילוצי תקציב, הודיעו ראשי מפלגת המחנה הציוני שהם יובילו את האירוע. העצרת תתקיים בסימן המאבק בהסתה ובשנאה. בין הנואמים יהיו חתן פרס ישראל המשורר ארז ביטון; מיכל פרומן שנפצעה בפיגוע דקירה בתקוע בינואר האחרון; האלוף (מיל') נעם תיבון, הרב בנימין לאו ועוד. על הבמה יופיעו בין השאר לאה שבת, דיוויד ברוזה ואפרת גוש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
בליל הרצח, על הבמה בכיכר
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים