שתף קטע נבחר

הרצוג מול הרבבות בכיכר: "תם פרק ממשלת האחדות"

עשרות אלפים הגיעו לעצרת לציון 21 שנים לרצח יצחק רבין. יו"ר האופוזיציה אמר בנאום תקיף כי "ראש הממשלה מכריז מלחמה על הדמוקרטיה". הוא הדגיש כי "לא ניתן לאף אדם, לאף בריון ולאף מנהיג להמשיך להסית ולשנוא". ח"כ לבני: "רצח רבין היה פוליטי"

 

 

 

"הערב לא נדליק נרות. הערב לא נשיר שירי עצב, זה לא ערב לנאומי יגון. הערב אנחנו יוצאים למלחמה על הדמוקרטיה, על הבית, על המדינה". יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג תקף אמש (שבת) בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת לציון 21 שנים לרצח יצחק רבין. "אני אומר 'עד כאן' – תם פרק ההידברות, תם פרק ממשלת האחדות. לא ניתן לאף אדם, לאף בריון ולאף מנהיג להמשיך להסית ולשנוא. לא לחבר כנסת, לא לשר ולא לראש הממשלה".  

 

לראשונה מאז הרצח, לא התקיימה השנה עצרת מרכזית לזכרו של רבין, ואת האירוע ארגן המחנה הציוני. "לפני 21 שנים הם הבטיחו שישתנו, שילמדו את הלקח, שיעשו חשבון נפש", אמר הרצוג. "לפני 21 שנים הם צפו מהמרפסת על חבורות הבריונים תולים בובות של רבין – ושתקו. לפני 21 שנים הם עצמו עיניים כשפושעים מוסתים חילקו תמונות של רבין במדים של פושע נאצי – ושתקו. 21 שנים חלפו והם שוב שותקים ושוב עוצמים עיניים. 21 שנים והשנאה מרימה ראש, 21 שנים וההסתה שוב כאן. השנאה אותה שנאה. ההסתה אותה הסתה. והמנהיג אותו מנהיג". 

יו"ר האופוזיציה הרצוג. "נחצו כל הקווים האדומים" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יו"ר האופוזיציה הרצוג. "נחצו כל הקווים האדומים"(צילום: מוטי קמחי)
  

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

הרצוג הוסיף ואמר: "כשחבורת פושעים מטורפים מכנה את בוגי יעלון – שר הביטחון שלנו, גיבור ישראל, הרמטכ"ל ה-17 של צה"ל – בכינוי כלב שוטה – הוא יושב בבית ושותק. כאשר בריון מחליא עם קצף על השפתיים מאחל למותו של אמנון אברמוביץ', עיתונאי נכה צה"ל, בעל עיטור צל"ש הרמטכ"ל ממלחמת יום הכיפורים שנשרף בכל גופו למען כולנו – הוא יושב בבית ושותק.

  

"כאשר חבר כנסת מהקואליציה שלו קורא לקחת בולדוזר, ולדרוס את שופטי בית המשפט העליון, ויו"ר הקואליציה לא מהסס לומר שרצח רבין לא היה פוליטי – הוא יושב בבית ושותק". הרצוג הוסיף ואמר: "אנחנו לא ניתן יותר לאף אדם, לאף בריון ולאף מנהיג להמשיך להסית ולשנוא. לא לחבר כנסת, לא לשר ולא לראש הממשלה".

 

יו"ר האופוזיציה הוסיף ואמר: "כשראיתי את שתיקת ראש הממשלה מול ההתקפות הפרועות על קצינים וחיילים, וכשאני רואה את מסע האטימות מול סבלם של תושבי הצפון, העיוורון למצוקתם של אלפי מורים שאינם מקבלים שכר, ההתעלמות ממאות אלפי זוגות צעירים חנוקים ממשכנתה, ורופאים שעומדים על הרגליים 48 שעות ועוד חוטפים קללות על עבודתם – אני אומר: עד כאן. כשאני רואה את ראש הממשלה מכריז מלחמה על הדמוקרטיה אני אומר לו היום: נתניהו, עד כאן, לא עוד".

 

הרצוג הוסיף ואמר: "יצחק, אני מבטיח לך מכאן שלא ניתן לאף מנהיג לפרק את החברה הישראלית, לא ניתן לאף מנהיג לאבד תקווה לשלום, ולכרסם ביסודות הדמוקרטיה". 

 

 

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

יובל רבין בעצרת, הערב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יובל רבין בעצרת, הערב(צילום: מוטי קמחי)

דליה רבין הערב בעצרת (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
דליה רבין הערב בעצרת(צילום: מוטי קמחי)

 

 

ציפי לבני בכיכר הערב. "התקווה נולדת מחדש" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ציפי לבני בכיכר הערב. "התקווה נולדת מחדש"(צילום: מוטי קמחי)
 

גם חברת הכנסת ציפי לבני נשאה דברים, ואמרה: "בערב הזה התקווה נולדת מחדש. באנו לכאן היום כדי למנוע את הרצח הפוליטי הבא, וכן, רצח רבין היה פוליטי. באנו לכאן כדי למנוע את פשע השנאה הבא – כי ליותר מדי אנשים קראו בוגדים השנה, כמו אז. באנו לכאן כדי להודיע בקול ברור וצלול שישראל לא תהיה מדינה שבה מסמנים עיתונאים, שופטים וקציני צה"ל בגלל דעותיהם הפוליטיות. זה הזמן לצאת מהפינה, לעבור ממגננה להתקפה ולצעוק די. די לרדיפה ולשנאה. כן לדמוקרטיה, כן ליהדות מתונה, כן לשלום, כן למגילת העצמאות ולערכים שהקימו את המדינה הזו".

 

לבני הוסיפה: "גדלתי לא רחוק מהכיכר הזאת, בבית של לוחמי אצ"ל, הבית הכי ציוני שיש, ואף אחד לא ילמד אותי או אותנו מה זו ציונות. זה שוויון, לדאוג לזכויות המיעוטים, זה שלום שבא מתוך עוצמה, ביטחון שנותן צה"ל ולא התנחלויות מבודדות. ציונות זה לתפוס את ההזדמנות המדינית שמחכה, להיפרד מהפלסטינים לשלום. לא משנה מאיזו מפלגה אתם, את מי אתם אוהבים יותר ופחות, אנחנו חייבים להתאחד למען ישראל היהודית והדמוקרטית. רק כשאנחנו ביחד אנחנו חזקים". 

 

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, הגיבה גם היא בנאומה לדבריו היום של יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן שאמר כי רצח רבין לא היה רצח פוליטי. "רבין היה מנהיג פוליטי, שנרצח מסיבות פוליטיות, על-ידי אדם פוליטי – כי הוא האמין בסיום הכיבוש וחלוקת הארץ", אמרה גלאון. "ההסתה הזו ממשיכה גם היום היישר ממסדרונות הממשלה: נגד שלטון החוק, נגד שופטי העליון, נגד ארגוני החברה האזרחית, נגד אזרחים ערבים, נגד אנשי שמאל".

ח"כ זהבה גלאון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ח"כ זהבה גלאון(צילום: מוטי קמחי)

אביב גפן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אביב גפן(צילום: מוטי קמחי)
 

 

כיכר רבין, לקראת העצרת הערב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
כיכר רבין, לקראת העצרת הערב(צילום: מוטי קמחי)
 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 

האלוף במיל' נועם תיבון אמר בנאומו: "מצמרר לעמוד על במה זו ולזכור שפה נרצח ראש ממשלת ישראל. הערב אני מצדיע לרבין האדם, המפקד והמדינאי, לדרכו ולמורשתו. הוא לא היה איש של דיבורים, אלא של מעשים, ערכים, כבוד ויושרה. הוא ידע לקבל החלטות קשות ותמיד לקח על עצמו אחריות. מדיניותו התבססה על אחריות ושותפות ולא פילוג והסתה. רבין הבין את החשיבות האדירה של צה"ל, כגורם המאחד והמשפיע ביותר על החברה הישראלית. לצערי, היום אנו רואים במדינה מנהיגות פוליטית שפועלת באופן הפוך לחלוטין. פוליטיקאים ציניים מנסים ללא הרף לגרור את צה"ל למגרש הפוליטי שלהם. לפגוע ברמטכ"ל בשביל עוד לייק בפייסבוק זו לא ציונות, אלא ציניות לשמה".

 

"באנו כי אבדה הדרך"

יגאל הרר מאבן יהודה הגיע לעצרת יחד עם אשתו ושלושה מילדיהם: "באנו להזדהות עם מדינה שהייתה לפני 21 שנה והשתנתה, באנו בגלל הדרך שאבדה. אנחנו חווים הידרדרות בגזענות, בקיצוניות, באי-רצון לעשות שלום, ובחוסר התקווה. הרצח היה פוליטי, רבין נרצח על החתירה לשלום".

 

חגית ומשה מתל אביב: "הגענו להביע מחאה על כך שהממשלה לא עשתה עצרת מטעמה. אנחנו רוצים להזדהות עם דרך השלום, שבעולם ידעו שיש הרבה אנשים בישראל שהשלום חשוב להם והם מוכנים להילחם למענו. כל שנה אנחנו מתרחקים מהשלום, אנחנו צריכים להחיות את זה בדרכם של רבין ופרס".  

הרצוג, לבני וחברי המחנה הציוני בכיכר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הרצוג, לבני וחברי המחנה הציוני בכיכר(צילום: מוטי קמחי)

אחת הכרזות שהונפו בעצרת (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
אחת הכרזות שהונפו בעצרת(צילום: יאיר שגיא)

 (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
(צילום: יאיר שגיא)

אחרי שנודע שהעצרת הממלכתית לא תתקיים בשל אילוצי תקציב, הודיעו ראשי מפלגת המחנה הציוני שהם יובילו את האירוע. העצרת מתקיימת בסימן המאבק בהסתה ובשנאה.

 

אתמול עלתה משפחתו של רבין לטקס האזכרה בהר הרצל. הבת דליה רבין אמרה: "אני מתחילה לחשוב שההסתה שלפני בעצם עדיין לא תמה. זהו רצח וזהו מוות לא בקונצנזוס עד היום הזה. חלקים שלמים בעם הזה מתבצרים מאחורי כל מיני מגננות שמאפשרות להם לומר שאולי היה טוב שרצחו אותו ובוודאי ובוודאי מתכחשים לדרך, מתקלסים, לועגים ומקללים אותנו, המשפחה. הרצח הזה הוא נורא, הוא פצע פתוח בוודאי אצלנו, המשפחה, אבל נראה לי שהוא עדיין פצע פתוח בלבבות של רבים באומה שלנו, ואני שואלת את עצמי למה? במדינה כל כך מוכת שכול ואבדון ישנו הפצע הזה המדמם כבר 21 שנה".


פורסם לראשונה 05/11/2016 19:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
יצחק הרצוג, הערב
צילום: יאיר שגיא
מומלצים