שתף קטע נבחר

מחלוקת בעליון: האם היה צריך להתעמת עם שקד

"הנשיאה נאור נגררה למהלך כוחני ומיותר", אמר שופט על הפסקת ההידברות עם שרת המשפטים. שופט אחר: "יש לאותת לשקד - עד כאן"

המחלוקת בין שרת המשפטים איילת שקד לבין נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור סביב הליך בחירת השופטים החדשים הביאה למחלוקת גם בקרב שופטי העליון.

 

לקריאת המכתב - הקליקו

 

כל השופטים תומכים בעמדה של נאור, אבל חלקם לא אהבו את "מכתב ניתוק היחסים" שהיא שיגרה לשקד. "כולנו ניצבים מאחורי הנשיאה במאבק לשמירת עצמאות בית המשפט העליון, אבל אנחנו לא מסכימים לחרמות ולנידויים", אמר אחד משופטי העליון והוסיף: "לא שוברים ככה את הכלים, מה עוד שמדובר רק בתחילת המשא ומתן. הנשיאה נגררה למהלך כוחני מיותר".

 

נשיאת בית המשפט העליון נאור ושרת המשפטים שקד (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נשיאת בית המשפט העליון נאור ושרת המשפטים שקד(צילום: מוטי קמחי)

מנגד, שופט שמצדד במהלך של נאור אמר: "אנו חוששים מצעדי שקד ומרצונה לכפות עלינו צירוף שופטים שאנו לא מעריכים את כישוריהם המקצועיים. הנשיאה הייתה צריכה לאותת לשרה - עד כאן".

 

הרקע לעימות בין שקד לנאור: בשנה הקרובה יפרשו ארבעה משופטי בית המשפט העליון, והוועדה לבחירת שופטים צריכה לבחור להם מחליפים. בוועדה יש תשעה חברים, בהם שלושה שופטים מבית המשפט העליון. מכיוון שהחוק מחייב שהשופטים החדשים ייבחרו ברוב של שבעה מתוך תשעת חברי הוועדה, שלושת השופטים בוועדה יכולים לסכל מינוי של מועמד שאינו נראה להם מתאים.

 

עד כה שקד ונאור לא הצליחו להסכים על אף מועמד, ובעקבות זאת העלו ח"כ נורית קורן (הליכוד) וח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), החברים בוועדה, הצעת חוק שלפיה יספיק רוב רגיל לבחירת השופטים. נאור ביקשה משקד להסתייג מהצעת החוק, ולאחר שהשרה סירבה, שלחה לה נשיאת העליון מכתב חריף שבו הגדירה את הצעת החוק "הנחת אקדח על השולחן". בסיום המכתב הודיעה נאור כי תפסיק את כל ההתייעצויות עם שקד בנושא מינוי השופטים.

 

למרות המחלוקת עם נשיאת בית המשפט העליון, שרת המשפטים נחושה להמשיך בהכנות לבחירת ארבעת השופטים החדשים. הבוקר צפויה שקד לפרסם רשימה של כל המועמדים לעליון כדי לאפשר לציבור להביע התנגדויות או השגות.

 

"השרה רוצה להגיע להסכמות לגבי בחירת השופטים ותעשה הכול על מנת להגיע לכך, אבל לא על גבו של השירות לציבור", הסבירו גורמים המקורבים לשקד. ההערכה היא שבימים הקרובים ינסו שקד ונאור לגבש פשרה שתאפשר את המשך הליך בחירת השופטים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
איילת שקד ומרים נאור
צילום: גיל יוחנן
מומלצים