שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  חיפה: ביהמ"ש דן בסגירת מפעל של בז"ן, העובדים הפגינו
  מאות מעובדי בתי הזיקוק הפגינו מול בית המשפט לפני הדיון בבקשת כרמל אולפינים לבטל את צו הסגירה למפעל. במהלך הדיון סירבו נציגי המשרד להגנת הסביבה להגיב לשאלת השופטת האם המפעל הפר את תנאי ההיתר

  כמה מאות מעובדי בתי הזיקוק הפגינו מול בית המשפט בחיפה לפני הדיון בבקשת מפעל כרמל אולפינים (מקבוצת בז"ן) לבטל את צו הסגירה למפעל. העובדים אחזו בשלטים בגנות ראש העיר יונה יהב. בימים האחרונים משתתפים עובדים רבים בדיונים על נושא הזיהום ברשתות החברתיות, וטוענים כי מקור הזיהום במפרץ הוא בכלי רכב ולא במפעלים.

   

  נדחה הדיון בצו המניעה נגד סגירת מפעל בז"ן בכרמל

  צו הפסקת עבודה במפעל "כרמל אולפינים"

   

  במהלך הדיון, ביקשה השופטת לשמוע את חוות דעתו של המשרד להגנת הסביבה, האם המפעל הפר את תנאי ההיתר שלו או לא. נציגי המשרד שמיוצגים על ידי הפרקליטות ענו שכדי שבית המשפט יבחן את סבירות ההחלטה של העירייה, הוא אינו זקוק לחוות דעתו של המשרד ושזה לא נכון מבחינת המשרד להביע עמדה לגופו של עניין בשלב הזה, במיוחד ועדיין אין החלטה בשימוע שהוא עשה למפעל. בתגובה הנציגים הירוקים אמרו כי לא מדובר בהפתעה: המשרד שומר על המפעלים".

   

  בדיון היום השתתפו גם נציגי המשרד להגנת הסביבה. בדיון הקודם הביעה השופטת ג'אדה בסול תקווה כי יציגו את ממצאי השימוע שנערך לבז"ן בחודש שעבר בדבר החריגות. מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי נציגיו יגיעו לדיון ויענו לכל שאלה שיישאלו. לא התקבלה החלטה בדיון והוא ושאלת סגירת המפעל תימשך להתדיין בשלישי.

   

  מזכיר ועד העובדים בכרמל אולפינים, מאיר ששה, אמר כי צעדו של יהב הוא פופוליסטי. "בתי הזיקוק הוא המפעל הכי טוב בעולם בפליטות, וזה מוכח. אם יהב רוצה להילחם בזיהום שיעשה את המטרונית חשמלית", אמר. את הפעילים הירוקים כינה "חרדתיים" ו"אקו-פוליטיים". "הם נגד מזון, נגד דלק, אבל עכשיו הם פתחו במלחמה נגד העובדים", טען. 

   

  צילום: באדיבות ועד עובדי בתי הזיקוק

  צילום: באדיבות ועד עובדי בתי הזיקוק

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הפגנת העובדים מחוץ לבית המשפט ()
  הפגנת העובדים מחוץ לבית המשפט

   

   (באדיבות ועד עובדי בתי הזיקוק) (באדיבות ועד עובדי בתי הזיקוק)
  (באדיבות ועד עובדי בתי הזיקוק)

   

  אזרחים למען סביבה שנציגיו נמצאים אף הם בבית המשפט אמרו כי "המשרד להגנת הסביבה ממש מחבל בהליך המשפטי של עיריית חיפה נגד כרמל אולפינים, במקום לתמוך בו כמצופה ממנו, בא כוח העירייה הציג את כל ההפרות מטעם המפעל, ואילו בא כוח המפעל, נאחז בזה שלמשרד להגנת הסביבה אין עמדה, ומצטט את נציגי המשרד בשימוע של העירייה - שגם שם טענו שהם לא יודעים את המפעל עבר על התנאים או לא".

   

  יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן התייחס היום לראשונה, לדרישת סגירת המפעל ואמר: "זוהי העת להפסיק עם אמרות לא מבוססות ופופוליסטיות ולתת את האמון והזמן לאוטוריטה המקצועית היחידה שאמונה על כך והיא אנשי המשרד להגנת הסביבה. במקום לזרוע פחד ובהלה בציבור, חשוב לאפשר לאנשי המקצוע לעשות את עבודתם ולקבוע מה היא האמת ומה הדברים שנדרשים לטיפול ולתיקון. אסור לשכוח כי מפעלי בז"ן מעסיקים עשרות אלפי בני אדם ובמעגל השני אחראים לעוד מאות אלפי עובדים וספקים נוספים. זה לא הזמן לאמירות פזיזות ולוויכוחים מיותרים. מדובר כאן בסוגיה רצינית שנוגעת לסביבה ולבריאות הציבור, ובאופן שהולם את גודל השעה על כל הגורמים לשלב ידיים בהבאת הפתרון ולא בפילוג ובהעמקת המשבר. כולנו מחויבים לאיכות הסביבה ויש לתת למשרד להגנת הסביבה להשלים את עבודתו".

   

  צו הסגירה הוצא בסוף אוקטובר על ידי עיריית חיפה בעקבות סדרת תקלות במתחם בתי הזיקוק בתקופה האחרונה. בצו נקבע כי המשך העיסוק במפעל מהווה סכנה חמורה ומיידית לסביבה ולשלום ובטיחות הציבור ובריאותו. בעבר ביצעה עיריית חיפה מהלכים מסוג זה שהתמוססו לאחר זמן קצר. כך למשל, הורה ראש העירייה יונה יהב לפני כשנה לחסום במשאיות את הכניסה למפעלים המזהמים, מהלך שזכה לכותרות בכלי התקשורת. אולם זמן קצר לאחר מכן חזר המצב לקדמותו וגורמים בעירייה האשימו את יהב ב"ספין לצרכי תקשורת בלבד".

   

  יום לאחר הוצאת הצו, נערך שימוע שקיים המשרד להגנת הסביבה לראשי חברת בתי הזיקוק, בעקבות החריגות שאירעו בתקופה האחרונה במתקני ובמפעלי הקבוצה. מאות עובדי כרמל אולפינים ובתי הזיקוק הפגינו מול קריית הממשלה בחיפה בעת השימוע, כשהם תוקפים את ראש העיר יונה יהב, קוראים לו להתפטר ו"לרכב על גמל". בשלטים שהחזיקו כתבו "נלחמים על הבית" וכן כי קבוצת בז"ן עומדת בתקנים המחמירים ביותר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים