שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  העלאת גיל הפרישה תפגע בנשים חלשות

  המשך התעסוקה בגיל מבוגר הוא טוב לעובד ולמשק, אך דחיית מתן קצבאות הזקנה לנשים רק תמנע את הכסף מנשים קשות יום, שאינן יכולות לעבוד. יש לפעול לתיקון מהותי של שוק העבודה והתאמתו לאוכלוסייה המבוגרת בישראל, ורק לאחר מכן להעלות את גיל הפרישה. דעה

  דחיית מתן קצבאות הזקנה לנשים רק תגרום נזק לנשים שזקוקות לכסף ולא תביא לתיקון שוק התעסוקה.  

   

  טורים נוספים בערוץ הקריירה

  הפתרון לקטל בפועלי הבנייה - השבתת אתרים

  ההתאגדות בהיי-טק היא צו השעה

  מחסור בהיי-טק? אל תחפשו רק יוצאי צבא

   

  לפני כחודש וחצי נפטר הנשיא התשיעי, שמעון פרס, מי שהיה אזרח פעיל מאד גם בגיל 91. בנוסף, הנשיא הנוכחי הוא בן 77 וראש הממשלה בן 67. המנהיגים שלנו מוכיחים שכיום ניתן לעבוד בגיל הרבה יותר מבוגר - זה טוב לפרט, וטוב למדינה. עובד בכל גיל מייצר פריון, אך עובד שפרש לא רק שאינו מייצר, אלא צורך כסף מהקופה הציבורית.

   

  למרות כל זאת, אסור לאפשר את דחיית מתן הקצבאות לנשים מגיל 62 ל-65, הידוע גם בשם "העלאת גיל הפרישה לנשים". באוצר לא למדו דבר, וגם בנושא זה הם מתעסקים ברגולציה במקום בשוק ובהיצע. במקרה הנוכחי, פקידי האוצר מחפשים את הדרך הקלה של מיסוי, על ידי דחיית מועד התשלום של קצבת זקנה לנשים מגיל 62, במקום שינוי מבני בשוק התעסוקה. כלכלנים בכירים נכשלים כשהם תופסים את המקצוע רק כצורך לאזן טבלאות של הכנסות והוצאות - טבלאות אקסל אינן פתרון לאיכות חייהם של בני אדם.

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)
   

  הבעיה האמיתית היא כפולה: ראשית, שוק העבודה במדינת ישראל מעוות - הוא מפלה לרעה על רקע סיבות שונות, בעיקר על בסיס גיל. יחד עם זאת, כבר היום 84% מהנשים השכירות בוחרות שלא לפרוש בגיל 62 והן אדישות להעלאת גיל הפרישה. כלומר, משמעות דחיית קצבת הזקנה היא לא לשלם כסף ציבורי לעקרות הבית ולנשים שנפלטו מהעבודה בשל אפליה או כתוצאה משחיקה במקצועות פיזיים ואינן יכולות למצוא עבודה.  

   

  משמעות שלילת הטבה קיימת היא כהטלת מס חדש, רק שבמקרה הזה היא נעשית במודע ועל גבה של האוכלוסייה החלשה. הבעיה השנייה שאינה מטופלת היא חוסר הנכונות להתמודד עם כלל ההשפעות של העלייה בתוחלת החיים. כיום, מעל ל-900 אלף אזרחי המדינה הינם מעל גיל 65, ו-200 אלף מתוכם מוגדרים עניים. מספרם של הזקנים יוכפל ב-20 השנים הקרובות, והחשש הוא שמספר העניים ישולש.

   

  העובדות מוכרות לאוצר, ולכן אנשיו מציעים "חבילת הטבות" הכוללת הארכת דמי אבטלה לנשים, מס הכנסה שלילי וקמפיין שיעודד העסקת נשים מבוגרות. אך זהו לא הפתרון, משנת 2011,  בו נדחתה בכנסת ההעלאה הקודמת, לא בוצע שום מהלך לשינוי שוק התעסוקה בהקשר של האוכלוסיה המבוגרת. כל הניסיונות של חברי האגודה הישראלית לגרונטולוגיה (חקר ההזדקנות) ליזום מהלך שיהווה ראשיתה של תכנית אב לאומית לטיפול בהשפעה של תוחלת החיים נתקלו בפיהוק וחוסר עניין.

   

  המדינה יוצרת פער בשנות חיים בין המעמדות  

  יש לומר באופן ברור: עניים חיים פחות מהעשירים, ואם מחלישים עוד יותר את החלשות בחברה - המדינה היא זו שפותחת פער גדול בתוכלת החיים.

   

  המינימום הנדרש הוא לבצע את העלאת גיל הפרישה בידיים נקיות, לשנות את שוק התעסוקה באופן שלאישה בגיל 50 או 55 יהיה סיכוי למצוא משרה וליצור מענה בשוק לאלו שרוצים להמשיך ולהתפרנס מעבר לגיל. בתום המהלך, בשנת 2021, יבדקו השינויים בשוק התעסוקה שיסללו את הדרך לדחיית תשלום הקצבאות.

   

  מדובר במסלול קשה יותר מאיזון טבלאות כספיות והחלטות מנהליות, אבל באוצר חייבים להפנים שהדרך הארוכה והמורכבת יותר היא המפתח להצלחה.

   

  המחבר הוא גרונטולוג ומנחה קורסי הכנה לפרישה מהעבודה והכנות לפרישה לבני 50 פלוס

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  צילום: shutterstock
  צילום: פרטי
  ד"ר יעקב בן שאול
  צילום: פרטי
  מומלצים