שתף קטע נבחר

ה-FBI סגר את פרשת המיילים: "קלינטון לא תועמד לדין"

ראש ה-FBI, שטלטל את ארה"ב כשהודיע על פתיחה מחדש של החקירה 11 ימים בלבד לפני הבחירות, שם סוף לפרשה. "לא שינינו את מסקנותינו מיולי - לא יהיה כתב אישום", מסר ג'יימס קומי לבית הנבחרים. קלינטון נשאה דברים זמן קצר לאחר ההודעה אך לא התייחסה לנושא. טראמפ: "המערכת מושחתת, קלינטון מוגנת"

 

קלינטון לצד אגדת הכדורסל לברון ג'יימס, שעה קלה לאחר ההודעה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קלינטון לצד אגדת הכדורסל לברון ג'יימס, שעה קלה לאחר ההודעה(צילום: רויטרס)

יומיים לבחירות בארצות הברית, ראש ה-FBI ג'יימס קומי שוב הטיל פצצה - והפעם עם הודעה דרמטית אמש (א') על החלטתו שלא להעמיד לדין את המועמדת הדמוקרטית לנשיאות, הילרי קלינטון . לפני שבוע וחצי טלטל קומי את מערכת הבחירות כשהוא הודיע על פתיחה מחודשת של החקירה בעקבות מיילים שאותרו אצל בן זוגה לשעבר של העוזרת שלה. הודעה זו הובילה לצמצום עד מחיקה של הפער בינה לבין המועמד הרפובליקני בבחירות, דונלד טראמפ.

 

קומי מסר כי הארגון סיים את בדיקתו של המיילים החדשים שנמצאו, ו"לא שינינו את המסקנות שהגענו אליהן ביולי ביחס לקלינטון". טראמפ מיהר להגיב: "אתם חייבים להבין, המערכת מושחתת והיא מוגנת", הוא אמר בעצרת בחירות במיניאפוליס, מינסוטה.

 

 

לא תועמד לדין. הילרי קלינטון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לא תועמד לדין. הילרי קלינטון(צילום: רויטרס)

ג'יימס קומי, ראש ה-FBI (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ג'יימס קומי, ראש ה-FBI(צילום: AFP)
 

 

 

"צוות החקירה של ה-FBI עבד מסביב לשעון כדי לעבד ולסקור כמות גדולה של מיילים שנשלפו ממכשיר שנחקר במסגרת חקירה פלילית שאינה קשורה", כתב קומי במכתב. "במהלך התהליך הזה עברנו על כל ההתכתבויות שנשלחו להילרי קלינטון או יצאו ממנה בזמן שהייתה מזכירת המדינה. אני מודה לכל אנשי המקצוע בבולשת הפדרלית על עבודתם יוצאת הדופן והאיכותית בזמן כה קצר".

 

מהקמפיין של קלינטון נמסר דקות ספורות לאחר ההודעה כי הם "שמחים" כי הנושא "הוכרע ונפתר". בנאום באוהיו, שעה קלה לאחר הודעת ראש ה-FBI, קלינטון לא הגיבה להתפתחויות והתמקדה בעיקר בחזון שלה לנשיאות: בנייה מחדש של מעמד הביניים, חיזוק החינוך ותעסוקה תמורת שכר הוגן.

 

הקמפיין של טראמפ מיהר להגיב גם הוא לזריקת העידוד הדרמטית שקיבלה המועמדת לנשיאות. "ג'יימס קומי לא ניהל את החקירה כמו שצריך מהרגע הראשון", זעמה מנהלת הקמפיין של טראמפ, קליאן קונוויי, בראיון לרשת MSNBC. יושב ראש בית הנבחרים האמריקני, פול ראיין הרפובליקני, הגיב גם כן זמן קצר לאחר הודעת ה-FBI ומסר כי חרף ממצאי הבולשת הפדרלית, "קלינטון עדיין הציבה את סודות המדינה שלנו בסכנה".

 

 


 

 

 

 

 

קלינטון פוגשת תומכים בפילדלפיה (צילום: AP) (צילום: AP)
קלינטון פוגשת תומכים בפילדלפיה(צילום: AP)
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

גורם בכיר מסר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הודעתו של קומי למעשה סוגרת את החקירה, שנפתחה מחדש בסוף החודש שעבר. "לא הייתה כל הצדקה להמשיך את החקירה", מסר הגורם, ששמו לא פורסם.

 

לפני כשבוע וחצי, 11 ימים בלבד לפני יום הבחירות, הודיע ראש ה-FBI לבכירים בבית הנבחרים האמריקני כי לבולשת הפדרלית נודע על אימיילים של קלינטון שנראה כי הם רלוונטיים לחקירה בעניינה, ולכן נערכת בדיקה חדשה. קומי שלח לחברי הקונגרס מכתב שבו הודיע כי ה-FBI צריך לנקוט "צעדים הולמים" כדי לבדוק מיילים שייתכן כי הם רלוונטיים לחקירה. הוא כתב לחברי הקונגרס כי ה-FBI אינו יכול לומר עדיין אם האימיילים שהבולשת הפדרלית צריכה לבדוק עשויים להיות "משמעותיים" או כמה זמן ייקח לבדוק אותם. במכתב כתב קומי כי ה-FBI יבדוק אם באימיילים המדוברים נכלל מידע מסווג.

 

כמה שעות אחרי ההודעה אמר גורם אמריקני רשמי כי האימיילים החדשים שהתגלו ושקשורים לחקירת קלינטון לא הגיעו משרת האימייל הפרטי שלה – שעמד במרכז החקירה. "ניו יורק טיימס" חשף זמן קצר לאחר מכן שהאימיילים החדשים נמצאו במסגרת החקירה העוסקת בפרשת ה"סקסטינג" (ההתכתבויות המיניות) של חבר הקונגרס לשעבר אנתוני ווינר, יהודי דמוקרטי שהיה עד לאחרונה בעלה של הומה אבדין, העוזרת הקרובה ביותר של קלינטון זה שנים.

 

פרשת האימיילים מלווה את מזכירת המדינה לשעבר זה כשנה ומסבכת מאוד את הניסיון שלה להפוך לנשיאה הראשונה בתולדות ארה"ב. בשנה שעברה נחשף כי בעת שהייתה מזכירת המדינה השתמשה קלינטון בניגוד לנהלים בשרת פרטי לצורך התכתבויות אימייל הקשורות לעבודתה, וכי רבים מהאימיילים שעברו בשרת הזה היו מסווגים – וכך עלולים היו להיגנב ולהגיע לגורמים עוינים.

 

הסקרים האחרונים: יתרון ארצי לקלינטון, צמוד במתנדנדות

הסקר הסופי שערכו במשותף רשת NBC ו"וול סטריט ג'ורנל" ופורסם אתמול מראה כי קלינטון מובילה על יריבה הרפובליקני טראמפ ב-4%. סקר נפרד של רשת ABC ו"וושינגטון פוסט", שגם הוא פורסם אתמול, מעניק למזכירת המדינה פער של 5% על פני יריבה, זאת לאחר שהפער ביניהם עמד על 3% ביום שישי האחרון.

טראמפ במינסוטה, אתמול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טראמפ במינסוטה, אתמול(צילום: AFP)
 

תומכי ישראל בעצרת של טראמפ במינסוטה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תומכי ישראל בעצרת של טראמפ במינסוטה(צילום: AFP)

טראמפ בקולורדו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
טראמפ בקולורדו(צילום: רויטרס)
 

לפי הסקר האחרון של וול סטריט ג'ורנל ו-NBC, קלינטון זוכה ל-44% תמיכה בעוד יריבה זוכה ל-40%. המועמד הליברטריאני גארי ג'ונסון זוכה ל-6% תמיכה, והמועמדת ג'יל סטיין, מטעם מפלגת הירוקים, זוכה ל-2%. לפי הסקר הקודם של וושינגטון פוסט ו-ABC, שפורסם ביום שישי, קלינטון זוכה ל-47% תמיכה וטראמפ ל-44%, אך אתמול הפער הזה כבר צמח בשתי נקודות.

 

אך במרוץ האמריקני, מי שיקבעו בסוף את גורל הבחירות הן המדינות המתנדנדות. לפי סקר של רשת CBS שפורסם בשעות האחרונות, המצב במדינות האלה צמוד במיוחד. אוהיו (18 אלקטורים) ופלורידה (29 אלקטורים) נוטות קלות מאוד, לפי הסקר, לכיוונו של טראמפ. כדי להגיע ל-270 אלקטורים ולנצח בבחירות, טראמפ יהיה חייב לנצח בשתי המדינות.

 

הפער של קלינטון על פני טראמפ הצטמק מהפרש של 11% בסקר של NBC שנערך באמצע אוקטובר, לפני שה-FBI הודיע כי תיפתח מחדש חקירת המיילים של מזכירת המדינה לשעבר. אך בסקר של NBC יש גם חדשות טובות לקמפיין של קלינטון: היא זוכה לפער של 12% בקרב אלו שהצביעו מוקדם – 51% אל מול 39%.


פורסם לראשונה 06/11/2016 22:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
קלינטון באוהיו, זמן קצר לאחר הודעת ה-FBI
צילום: AP
מומלצים