שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אושר בקריאה ראשונה: לאסור על שימוש במילה "מפגר"

  ועדת הבריאות של הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק של ח"כ איציק שמולי שתאסור על שימוש במילה "מפגר", במקום זאת ייקבע השימוש במונח "מוגבלות שכלית התפתחותית". ח"כ שמולי: "המילה מפגר היא פוגענית ומעליבה"

  הכנסת למען בעלי המוגבלויות: ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום (ב') פה אחד לקריאה ראשונה את הצעות החוק של חברי הכנסת מירב בן ארי, איציק שמולי, לפיהן השימוש במונח "מפגר" על כל הטיותיו בחוקי המדינה יוחלף במונח "אדם או אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית". זאת בשל תפישתו ככינוי משפיל ופוגעני.

   

  "המילה "מפגר" צריכה להיעלם מהעולם" אמרה ח"כ מירב בן ארי (כולנו) שהיתה שותפה ליוזמת הצעת החוק, "זהו אמנם שינוי סמנטי, אך למעשה אנחנו נלחמים בתיוג ומשנים תפיסה חברתית. לא ייתכן שמילה פוגענית תגדיר אוכלוסיה שלמה עתירת זכויות". ח"כ בן ארי הוסיפה כי הוועדה תפנה עוד היום לשרי הממשלה, על מנת שיחליפו תוך שבוע את המונח "מפגר" בתקנות שונות שבאחריות משרדיהם.

   

  ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), מיוזמי הצעת החוק, אמר: "בעולם שלנו שפה יוצרת מציאות. "מפגר" היא לשון פוגענית, המבליטה בעיקר את חוסר היכולת של האדם. כמורה לחינוך מיוחד, ראיתי איך בבת אחת נעלם הביטחון העצמי מילדים שכינו אותם בשמות גנאי כאלה".

   

  ח"כ אילן גילאון (מרצ) הוסיף: "עלינו לזכור כל הזמן שכולנו יכולים למצוא את עצמנו מוגבלים. השפה מולידה מציאות".

   

   

   

  להגן על כבודו של אדם עם מוגבלות

  בהצעת החוק נכתב כי "התאמה לשונית זו אינה מתבקשת אך בשל התאמתה לזמננו וימינו אנו, אלא בעיקר בשל מחויבותנו הן כפרטים והן כחברה כלפי כבודו של אדם, באשר הוא, ועל מנת שעקרונות היסוד הנזכרים לעיל, יקבלו ביטוי ראוי והולם ולא יישארו מן השפה ולחוץ".

   

  ח"כ שמולי מאמין שהצעת החוק, שכבר עברה כאמור בקריאה ראשונה, תעבור גם בקריאה שניה ושלישית, ומבטיח כי זוהי רק ההתחלה: "החוק הולך לעבור בסבירות גבוהה. אנחנו בשיאה של מהפיכה של שוויון כלפי ציבור האנשים עם מוגבלות, ולא נשקוט עד שנשיג את היעד לחברה שוויונית שמכילה יותר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חגי דקל ואורי דוידוביץ'
  ח"כ איציק שמולי. להפסיק השימוש במילה מפגר
  צילום: חגי דקל ואורי דוידוביץ'
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים