שתף קטע נבחר

אושר בוועדת הכספים: עידוד יצרני חשמל ביתי

הצעת החוק מעניקה פטור מתשלום מס הכנסה למי שיפיקו חשמל עד ל-24 אלף שקלים ופטור מניהול ספרים עד לסכום של 99 אלף שקלים בשנה. היא אושרה אחרי עבודה משותפת של ארגון גרינפיס ישראל עם רשות המסים, אחרי מאבק ציבורי שניהל גרינפיס בנושא

ועדת הכספים אישרה היום (ב') לקריאה שנייה ושלישית נוסח הצעת החוק הממשלתית לעידוד יצרני חשמל מתחדש ביתי. הצעת החוק מעניקה פטור מתשלום מס הכנסה למי שיפיקו חשמל עד לסכום 24 אלף שקלים ופטור מניהול ספרים עד לסכום של 99 אלף שקלים בשנה.

 

כתבות נוספות בערוץ כלכלה ירוקה

 

נוסח הצעת החוק אושר אחרי עבודה משותפת של ארגון גרינפיס ישראל עם רשות המסים, אחרי מאבק ציבורי שניהל גרינפיס בנושא. "זה סוף לפרסת המיסוי על השמש", אמר מנהל הקמפיינים של גרינפיס ד"ר יונתן אייקנבאום בדיון.

 

הצעת החוק הוגשה על ידי ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) וח"כ חמד עמר (ישראל ביתנו). היא מעניקה, כאמור, פטור מתשלום מס הכנסה למי שיפיקו חשמל עד ל-24 אלף שקלים ופטור מניהול ספרים. כמו כן, יינתן פטור של 10% על יתרת ההכנסה לאחר קיזוז הוצאות הצריכה. 

 

הפטור יינתן לתקופה ממושכת עד 25 שנה פחות יום. החשמל שיופק מאנרגיית השמש יימכר לחברת החשמל והפטור יינתן על הכנסות המפיקים לאחר קיזוז חשבון צריכת החשמל שלהם. הפטור שאושר אמור לחול גם על חובת הדיווחים על ההכנסות לרשות המסים. 

 

משמעותה, שכל בית בישראל יוכל מעתה להתקין מערכות סולאריות בקלות, ובכך יביא להקטנת הוצאות משקי הבית בעשרות אלפי שקלים בעזרת ביטול תשלום חשבון החשמל. הצעת החוק תעלה להצבעה במליאת הכנסת ביום שני הקרוב (14.11.2016) בתמיכת הממשלה.

 

לדברי אייקונבאום, "אחרי יותר משנה של מאבק ציבורי שניהלנו מול רשות המסים, שהבשיל לעבודה משותפת מאחורי הקלעים, אושר המתווה היום. הצעד יוכל לחסוך מאות שקלים בהוצאות חשבון החשמל המשפחתי וסכומי עתק למשק, הפוטנציאל הוא עצום: חיבור מאות אלפי גגות לאנרגיית שמש יוכל לספק קרוב לשליש מצריכת החשמל.

 

ד"ר אייקנבאום הוסיף כי "הצעת החוק אושרה בדיוק עם פתיחת ועידת האקלים והיא חיונית ביותר למימוש התחייבויות ישראל לייצור אנרגיה מתחדשת. מתקן סולארי ביתי בודד יכול להפחית 20% מחשבון החשמל למשק בית, לחסוך למשק 6,370 שקלים בשנה, מצמצום זיהום האוויר, חסכון בדלקים והון, ולהפחית טונות של מזהמי אוויר לפי דו"ח קנדל.

 

"פונטציאל ניצול שטחי הגגות יכול להגיע לקרוב לשליש מהחשמל. משנת 2013 הותקנו כ-200 מערכות סולאריות בלבד לצריכה עצמית בארץ, ואילו באוסטרליה חיברו במהלך תקופה זו יותר מ-511 אלף בתים לאנרגיית שמש".

 

ח"כ כהן פארן מסרה: "לאחר עבודה מאומצת מול משרדי הממשלה השונים ורשות המיסים, הצלחנו בשיתוף פעולה של קואליציה ואופוזיציה להביא הצעת חוק היסטורית, לא רחוק היום שבו פאנלים סולארים המייצרים חשמל יהיו נפוצים לפחות כמו דודי השמש".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים