שתף קטע נבחר

דרעי נגד הרפורמים: "גורמים חורבן ליהדות"

יו"ר ש"ס ושר הפנים תקף את התנועה הרפורמית במהלך שעת שאלות במליאת הכנסת: "מה להם ולכותל? הם לא מאמינים בבית המקדש". הרפורמים הגיבו בחריפות: "דברי דרעי הם תערובת של של בורות ורשעות"

 

 

מתקפה חסרת תקדים מצד בכיר בממשלה נגד התנועה הרפורמית: יו"ר ש"ס, אריה דרעי, טוען כי היהודים הלא-אורתודוכסים גורמים "חורבן ליהדות", ומצהיר כי הוא מוכן לוותר על דתו, במתכונת הליברלית שאותה הם מציעים.

 

במסגרת שעת שאלות לשר הפנים והפריפריה במליאת הכנסת, תקף דרעי את הרפורמים ואת שאיפתם לחופש דת ברחבת הכותל המערבי. במענה לשאילתה של ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד), מדוע הוא אינו מגיע איתם להסכמות בנוגע לאתר הקדוש, השיב: "מה להם ולכותל? הם לא מאמינים בבית המקדש, הם רק רוצים לעורר פרובוקציות ופירוד בעם".

 

דרעי טען כי בתי הכנסת של הזרם הליברלי בישראל ריקים ממתפללים, על אף המאמצים שלהם למשוך קהל בדרכים מגוונות. "ביום כיפור הביאו לשם טרמפולינות לילדים ודוכני משקאות וממתקים", אמר, "באחד מנגנים בגיטרה ובשני באורגן. זו היהדות שאתה רוצה לקרב? אם זו היהדות - אני מוותר עליה. זה לא בית כנסת אלא משהו אחר".

 

"היהדות שאני מכיר זו ההולכת לפי השולחן ערוך, שמשמרת את ההלכה", סיכם דרעי, "הרפורמים הם אמנם אחים שלנו, אבל הם גורמים נזק גדול. הם במתכוון מנסים להרוס ולהחריב את הדרך המקורית בכל תחומי היהדות".

"ביום כיפור הביאו טרמפולינות לילדים". השר דרעי (צילום: יואב דודקביץ') (צילום: יואב דודקביץ')
"ביום כיפור הביאו טרמפולינות לילדים". השר דרעי(צילום: יואב דודקביץ')

זוהי אינה ההשתלחות הראשונה מכיוון ש"ס כלפי התנועות הליברליות. בשנה שעברה רמז השר לשירותי דת דוד אזולאי כי הרפורמים אינם יהודים - מה שעורר את זעמם של מנהיגים יהודים בעולם, עד שראש הממשלה נזף בו ודרש ממנו להתנצל. כעת מגיעה המתקפה מצד יו"ר המפלגה, שר בכיר בממשלה.

 

דברי דרעי באים על רקע מאבק הציבורי והמשפטי של הזרמים הליברלים ליישום המתווה לחלוקת הכותל שכבר אושר בממשלה, ועיקרו הכשרת רחבה מיוחדת לתפילה שוויונית-פלורליסטית בניהול תנועות הרפורמים והקונסרבטיבים. ראש הממשלה בנימין נתניהו נסוג בו מההבנות שהושגו בעניין, והצליח לקומם עליו את יהדות התפוצות, שברובה אינה אורתודוכסית ותומכת ב"נשות הכותל".

 

מחר צפויה ועדת הפנים של הכנסת לקיים סיור שטח באתר הקדוש, במסגרת המאמצים ליישב את המחלוקת בין הצדדים, אלא שביומיים האחרונים הודיעו בזה אחר זה נציגי הסיעות החרדיות כי יחרימו את הביקור בגלל השתתפות הרפורמים. גם הרבנים הראשיים לישראל, שדורשים כל העת כי דעתם בנושא תישמע, סירבו להצטרף לחברי הוועדה.

"מתקפה מכוערת ובוטה". הרב קריב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
"מתקפה מכוערת ובוטה". הרב קריב(צילום: ירון ברנר)

מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, כינה את דברי שר הפנים "מתקפה מכוערת ובוטה", ומסר בתגובה: "שנאת החינם של דרעי וחבריו מביאה אותם לומר דברי שקר כדבר שבשגרה. במקום לערוך חשבון נפש כיצד התנהלותם מרחיקה מאות אלפי ישראלים מהמסורת היהודית, הם תוקפים את מי שמבקשים לתקן את הנזק שהם עושים".

 

"איננו מחפשים תעודת כשרות מהשר דרעי", הוסיף קריב, "אלא דורשים שמדינת העם היהודי תכבד את הזרמים הגדולים ביהדות".

 

מנכ"ל התנועה המסורתית, עו"ד יזהר הס, אמר: "דבריו של השר דרעי הם תערובת של בורות ורשעות. מדהים ששר בממשלת ישראל מרשה לעצמו לבוז כך למיליוני יהודים ברחבי העולם. אנו מצפים מראש הממשלה להסתייג נמרצות מדברי השר דרעי. כמו שמיהר לנזוף ביהודי אמריקה בשבוע שעבר (לאחר שהפגינו ברחבת הכותל - ק"נ), כך ראוי שיעמיד את במקומו את השר דרעי".

פורסם לראשונה 07/11/2016 22:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ'
דרעי. מתקפה חסרת תקדים
צילום: יואב דודקביץ'
מומלצים