שתף קטע נבחר

יבוטל הפטור מארנונה למבנים ממשלתיים

שרי הפנים והאוצר הגיעו לפשרה, לפיה המדינה לא תהיה פטורה מארנונה על המשרדים והמתקנים הממשלתיים שהיא מחזיקה. הפשרה לא תחול ביו"ש

המדינה תשלם יותר ארנונה: שרי הפנים והאוצר אריה דרעי ומשה כחלון הגיעו לפשרה לפיה המדינה לא תהיה פטורה מתשלומי ארנונה מלאים על כל מבני המשרדים והמתקנים הממשלתיים שהיא מחזיקה בכל הרשויות המקומיות.

 

השר דרעי אמר הבוקר (ג') לוועדת הכספים כי האוצר נסוג מעמדתו שהמדינה לא צריכה בכלל לשלם ארנונה כשבפועל היא משלמת ארנונה מלאה ב-62 רשויות בלבד. אם היא כבר משלמת ביישובים אחרים, הארנונה שלה היא בקושי רבע עד מחצית המס המוטל על תושבי הרשויות.

 

"המצב הקיים יוצר אפליה בין הרשויות וכבר נתתי הוראה לבטל את המצב הזה ולשנות אותו בחקיקה", אמר השר. דרעי הודיע כי בעקבות הפשרה הממשלה תשלם בינתיים את הארנונה בכל הארץ ובאופן שווה לשיעורי המס המוטל על התושבים, לפי המיקום וסיווג הנכסים. עם זאת, הפשרה לא תחול על הרשויות הישראליות ביהודה ושומרון. "לדעתי מבחינה מוניציפאלית הדין ביו"ש חייב להיות כמו בכל הארץ", אמר דרעי וציין כי מחנות צה"ל ביו"ש לא משלמים כלל.

 

אריה דרעי ומשה כחלון (צילום: גיל יוחנן, אלכס קולומויסקי) (צילום: גיל יוחנן, אלכס קולומויסקי)
אריה דרעי ומשה כחלון(צילום: גיל יוחנן, אלכס קולומויסקי)

"אני טענתי שהמדינה צריכה לשלם 100% ארנונה, שתכניס לרשויות המקומיות יותר ממיליארד שקל בשנה, וההכנסות יחולקו בין הרשויות כך שיגיעו גם לחלשות לצמצום הפערים. בפועל הן מקבלות היום לא יותר מ-800 מיליון, כי האוצר טוען שהוא מצמצם את הפערים במענקי האיזון לרשויות לפי מצבן הכלכלי-חברתי, שיגיעו ב-2017 ל-3 מיליארד שקל, אבל בחלוקה מעוותת שלא מתיימרת לעשות צדק מוחלט", אמר השר.

 

דרעי התייחס גם לתקציב משרד הפנים בשנתיים הקרובות וטען כי משרדו מנסה לתקן את העיוותים בחקיקה לשינוי סולם האשכולות הקיים, שיבטא את מצבן היום תוך ביטול המעמד המיוחד של ערי עולים. "אם החלום הגדול של איחוד רשויות לא יצא לפועל נפעל לאיחוד שיטת חישוב הארנונה בכל הארץ ולאיחוד רמת השירותים כך שתעלה גם בישובים החלשים, והתקציבים ילכו פחות למינהל", אמר דרעי.

 

השר גם הודיע שיפעל לביטול דמי הכניסה לכל חופי הארץ ושידאג שהבחירות הבאות לעיריות ולמועצות המקומיות (ב-2018) יהיו במועד אחד יחד עם הבחירות למועצות האזוריות. כיום הן מתקיימות בנפרד על פי מסורת ממושכת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן, אלכס קולומויסקי
שר האוצר, משה כחלון (מימין), ושר הפנים, אריה דרעי
צילום: גיל יוחנן, אלכס קולומויסקי
מומלצים