שתף קטע נבחר

בהלת טראמפ גורמת לזינוק במחיר הזהב

ניצחונו של דונלד טראמפ בבחירות בארה"ב מעורר חששות רבים בשווקים מפני משבר פיננסי עולמי. חוסר הוודאות גורם למשקיעים להעביר את כספם לנכסים בטוחים כדוגמת זהב. מחיר הזהב נסק ככל שטראמפ התחזק בסקרים, ועם בחירתו רשם עלייה נוספת

אין ספק כי לצד ה״ברקסיט״, מערכת הבחירות רווית המחלוקות והאירועים בארה"ב היא אחד האירועים המשפיעים ביותר על הכלכלה העולמית ב-2016 והשפעתה תתרחב לשנים הבאות עם בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות ארצות הברית.

 

במשך חודשים, כל עוד התחזיות והסקרים סימנו את קלינטון כמנצחת הברורה של הבחירות, מחירי הזהב לא הגיבו בצורה יוצאת דופן להתפתחויות במערכת הבחירות האמריקנית והושפעו יותר מהסיכויים לעליית הריבית הקרובה בארה"ב. אך ככל שטראמפ עלה בסקרים וניצחון של המועד הרפובליקני נראה כמו אירוע סביר, מחירי הזהב החלו לעלות בחדות ושיקפו את אי הוודאות ששוררת בשווקים.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

דעותיו הקולניות והנחרצות של טראמפ בנושאי יחסי החוץ, מסים, תעסוקה והכלכלה האמריקנית ביחד עם חוסר הניסיון שלו בפוליטיקה יוצרים אי ודאות בשווקים. אי ודאות זו מבוססת על ספקולציות רבות הקשורות לפעולות שבהן ינקוט טראמפ כנשיא ומציגות את ההשפעה השלילית של מדיניות החוץ על מערכת היחסים של ארה"ב עם מקסיקו, סין ורוסיה.

 

ספקולציות אחרות שעוסקות בפעולות הקשורות בכלכלה האמריקנית חוזות האטה כלכלית. על אף שקשה לחזות איך תיראה כהונתו של טראמפ, המתאם הגבוה שמצאנו של 75% בין עלייתו בסקרים למחירי הזהב משקף את חששות המשקיעים שהספקולציות יתממשו.

 

בנוסף לספקולציות האלו אי הוודאות השוררת לגבי האירועים באירופה כמו השפעת הברקזיט, משאלי העם בצרפת ואיטליה והבחירות בשנה הבאה בגרמניה מוסיפים לחשש המשקיעים. רמת הפחד הגבוהה משתקפת היטב בציטוטו של הכלכלן הראשי של קרן המטבע הבינלאומית לשעבר סיימון ג'ונסון: "זכייתו של טראמפ בבחירות בארה"ב כנראה תגרום לשוק המניות להתרסק ותגרור את הכלכלה העולמית למיתון".

 

אחוזי התמיכה בטראמפ מול מחיר הזהב (מקור: World Gold Council, RealClear Politics) ()
אחוזי התמיכה בטראמפ מול מחיר הזהב (מקור: World Gold Council, RealClear Politics)

על אף שאיננו יכולים לאמץ את נקודת המבט הקיצונית של ג'ונסון, היא מבטאת בצורה טובה את החשש הגדול בשווקים מפני משבר פיננסי עולמי. אם יתממשו התרחישים הפסימיים ואם לא, המשקיעים מעדיפים להיות זהירים ולהעביר את הכסף לנכסים בטוחים כדוגמת זהב. בהמשך למגמה עליה הצבענו בעבר, עם קבלת תוצאות הבחירות היום, החל מחיר הזהב בנסיקה מהירה, לצד ירידות שערים בשווקי ההון. מחיר הזהב נסק ב-3.5% והגיע למחיר של 1,318 דולר לאונקייה.

 

ומה הצפי לעתיד? אנו משוכנעים שלזהב צפויה עדנה, אם כי מחירו לא יהיה יציב. כל הצהרה של הנשיא הנבחר תיבחן בשבע עיניים על ידי השווקים ותהיה לה השפעה כבירה עליהם. להערכתנו, את תקופת הביניים עד השבעתו בינואר, ינצל הנשיא הנבחר לגיבוש מדיניות פנים וחוץ ברורה אולם לבטח עד אז התנודתיות בשווקים תימשך.

 

בטווח הארוך אנו מצפים לשוק שורי בזהב. תוצאות הבחירות מעידות - שוב - כי המצביעים במדינות הדמוקרטיות זועמים ומפוחדים. המעצמות הכלכליות חייבות כעת ביתר שאת להעריך מחדש את המודלים הכלכליים עליהם התבססו בעשורים האחרונים, מה שיוסיף לחוסר היציבות, ועל כן לפופולריות במחיר הזהב.

 

כפי שמסתמן כרגע, טראמפ יהנה מקונגרס רפובליקני, ועל כן לאורך זמן יוכל להעביר רפורמות כרצונו, אולם שוב - חוסר הוודאות הוא אחד הקטליזטורים החזקים לעלייה במחירי הזהב ואנו צופים שנה מעניינת מאוד למתכת היקרה.

 

יהושע רוטברט הוא שותף מנהל בחברת רוטברט ושות׳, פירמה המתמחה בהשקעה בזהב ומתכות יקרות, הונג קונג 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מטילי זהב
צילום: shutterstock
יהושע רוטברט
מומלצים