שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פבלו רוזנברג: "דרוויש הוא משורר, לא מחבל. אם יזדמן, אלחין שיר נוסף שלו"

  הוא לא מתחרט שהלחין משיריו של מחמוד דרוויש ("רגב עשתה הון פוליטי על סמך שיר אחד"), חושב שנתניהו הגיב בצורה מבזה לתחקיר של אילנה דיין ומברך את סטטיק ובן אל על הג'וב כשופטים ב"הכוכב הבא" - עם השוואה מפתיעה לדונלד טראמפ. קבלו את פבלו רוזנברג, שמוציא שיר ראשון בשם "תהרגי אותי" מאלבום שבדרך, ועונה בקלות גם על השאלות הקשות

   

  לפני כחודשיים, אחרי שביצע קטע משירו של מחמוד דרוויש בטקס פרסי אופיר, הפך הראפר תאמר נפאר לאויב של חלק לא קטן מהאוכלוסייה בישראל. שרת התרבות מירי רגב נטשה את ההופעה באמצע, התגובות לא איחרו לבוא, וגם הופעתו במסגרת אירועי הפסטיבל הקהילתי נווה יוסף בחיפה, כמעט ובוטלה. כשכבר התקיימה, הפכה למהומה של ממש וכללה קריאות גנאי מהקהל.

   

  לעומתו, פבלו רוזנברג שהלחין שניים משיריו של המשורר הפלסטיני, מצא עצמו רחוק מעין הסערה - והוא אפילו מצר על כך. "חבל שלא הכניסו אותי לסיפור הזה", הוא אומר בראיון ל-ynet, "אני לא מצטער שהלחנתי שירים שלו, ואם תהיה לי הזדמנות נוספת אלחין שיר נוסף שלו גם היום".

   

  מירי רגב טוענת שהוא שר "לאכול את בשרו של הכובש". זה לא מדבר אליך?

  "אני חושב שחבל שאנחנו לא מתעמקים בתרבות הערבית ולא מכירים אותה על בוריה. הערבים שסובבים אותנו יודעים עברית, הם יודעים מי זה שלמה ארצי ואנחנו ביהירות שלנו לא יודעים כלום. לא יודעים את השפה שלהם, לא על התרבות שלהם ולא את העומק שלהם. מחמוד דרוויש לא עשה שום דבר - מירי רגב החליטה לעשות הון פוליטי למצביעים שלה על סמך שיר אחד. ראיתי כתבה על מתנחל דתי שחולה על מחמוד דרוויש. בלי קשר לזהות הפוליטית שלי או לשום דבר אחר, אני חושב שאנחנו חיים פה ביחד והמצב לא יכול להימשך ככה לנצח. צריך שתי מדינות לשני עמים. צריך להבין - מחמוד דרוויש היה משורר לא מחבל, אז אם הדעות הפוליטיות שלו היו שונות משלי או שלך - אז מה? אנחנו צריכים לעשות שלום עם זה שחושב שונה מאיתנו. אנחנו חיים פה ביחד ונחיה פה עוד מלא שנים, אם נרצה או לא נרצה, אז למה לא לחיות יחד בהרמוניה?". 

   

  "אם תהיה לי הזדמנות - אלחין שיר נוסף של מחמוד דרוויש". פבלו רוזנברג (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
  "אם תהיה לי הזדמנות - אלחין שיר נוסף של מחמוד דרוויש". פבלו רוזנברג(צילום: בני דויטש)

  למה? זו בהחלט שאלה מעניינת, בטח כשהיא מגיעה מרוזנברג בן ה-51, שנחשב לאחד הזמרים והאנשים החביבים שיש לנו כאן. אותו לא תמצאו אותו בסערות תקשורתיות או בסכסוכים מנפיקי כותרות. איכשהו, גם כשהוא אומר דברים שעלולים לא למצוא חן בעיני רבים - הוא עדיין נמצא בלב הקונצנזוס. למרות ואולי בגלל כל זה, הוא מרשה לעצמו לומר את מה שאמנים אחרים חוששים. 

   

  "בישראל אנשים מפחדים לזהות את עצמם פוליטית, אני יכול להבין את זה", הוא ממשיך, "אנחנו מדינה קטנה, שכונה קטנה עם הרבה סכסוכים, משפחות ששולטות כלכלית וראש ממשלה אחד שפה כבר הרבה שנים פה, ובלי קשר אם אתה אוהב אותו או לא - הוא פה. לכן אני יכול להבין את הפחד".

   

  אתה לא חושש?

  "בלי קשר לדעתי הפוליטית - ראיתי את התוכנית  'עובדה' ששודרה השבוע, והתגובה של ראש הממשלה הייתה משהו מביש ומבזה. אני לא מבין איך בן אדם שרואה דבר כזה, בתור ראש ממשלה של מדינה, יכול להגיב בצורה הזאת. היה לי קשה עם זה. זה היה קטע קשה לצפייה. נכון שהתחקיר עצמו לא חידש הרבה למי שמכיר את הפרטים, ועדיין, אנחנו חיים במדינה דמוקרטית והתגובה של נתניהו הייתה תגובה של דיקטטור. עוד מעט היו עושים לינץ' לאילנה דיין באופן שהוא הגיב כלפיה".

   

  "התגובה של ראש הממשלה ל'עובדה' הייתה מבזה" (באדיבות עובדה רשת) (באדיבות עובדה רשת)
  "התגובה של ראש הממשלה ל'עובדה' הייתה מבזה"(באדיבות עובדה רשת)
    

  הוא עלה ארצה מארגנטינה כשהיה בן שש. כשבגר התחתן עם נעמי אלשייך ממנה נולדו לו תאומים - עמליה ומיכאל בני ה-18. לפני שבע שנים הוא נישא לדוגמנית מירי לוי, ולשניים בת משותפת. "אני באמת רוצה שיהיה פה טוב", הוא אומר, "אני אוהב את הארץ הזאת. אני רק רוצה שנחיה כאן יחד כי אין לאן לברוח". היום (א') הוא גם מוציא את "תהרגי אותי", סינגל ראשון מאלבומו ה-13 שבדרך, ששמו, בצורה משעשעת שכזו, פחות מתיישב עם הקריאה לחיים למרות הכל.

   

  שם מעניין בחרת, "תהרגי אותי", מאיפה הוא בא?

  "בשנה שעברה הייתי במדריד למשך 11 ימים. נסעתי לבדי כדי לעבוד והרגשתי שאני אדם זר במדינה לא שלו, למרות שאני שולט בשפה ולמרות שאני מחובר למדריד. ואז התחלתי לחשוב על עצמי כארגנטינאי שנוסע להופעות בארגנטינה אבל אני ישראלי. את השיר כתבתי על משבר זהות של האדם. היום אפשר לקנות כרטיס טיסה ולהגיע לכל מקום בעולם - אבל זה לא יהפוך אותו לבית שלך. ככה זה גם בזוגיות אגב, אתה אף פעם לא יכול לדעת שהגעת לארץ המובטחת".

   

  "בזוגיות, אתה אף פעם לא יכול לדעת שהגעת לארץ המובטחת". רוזנברג ואשתו, מירי לוי (צלום: אבי נישינבר) (צלום: אבי נישינבר)
  "בזוגיות, אתה אף פעם לא יכול לדעת שהגעת לארץ המובטחת". רוזנברג ואשתו, מירי לוי(צלום: אבי נישינבר)

  אתה אומר את זה מניסיון? כי נראה שהנישואים שלך ושל מירי מאושרים מאוד.

  "אני ומירי חגגנו שבע שנות נישואים ואנחנו ביחד עשור. אני בן אדם זוגי, מגיל 27 ועד היום היו לי שתי מערכות זוגיות - אחת בת 15 שנה עם נעמי ואחת עם מירי. זהו. אני לא יודע משהו אחר. אני לא סטוציונר ולא היו לי ריבאונדים באמצע - זה מענף לענף. בהוויה הקיומית של הזוגיות ב-2016, אחד מתוך שלושה זוגות מתגרשים - זה משהו מטורף. גם בתוך הזוגיות, כמה שאתה חי עם אותה אישה וכמה שאתם קרובים, אתה לא יודע מה היא חושבת ואיפה אתה בעולם שלה. המקום הזה שאתה הולך לישון עם בן אדם - זה לא עם אזיקון. כתבתי את השיר כשאני מרגיש שייך למקום, אבל באותה מידה גם זר באותו מקום. בזוגיות אנחנו בוחרים כל יום מחדש, ואני בוחר במירי כל יום מחדש".

   

  בחירה מעניינת נוספת עשה רוזנברג לפני כשנה וחצי. כשבית המשפט העליון בארצות הברית אישר נישואים של בני זוג מאותו המין, החליט המוזיקאי לחשוף את המקרה הפרטי שלו והעלה פוסט בו כתב כי בתו עמליה לסבית, וכך גם אחותו. "זה לא היה מתוכנן", הוא נזכר, "כל דבר שאני עושה בחיים זה מתוך נקודת ההשקפה הפרטית שלי - הקטנה והזעירה שלי. זה לא שאני יושב מעל כדור הארץ ומתכנן. עמליה מאוד שמחה שכתבתי את זה, והאמת היא שמאותו יום היו מלא פניות לעשות כתבות ולא עשינו כלום כי היא לא רצתה אז כיבדתי אותה. היא אמרה לי 'אבא, מה שאתה עשית ואיך שהגבת, בצורה הפרטית והכי טהורה, היה הכי מדהים והכי כיף בעולם'".

   

  "אין לו דקה של ניסיון בעניינים פוליטיים". רוזנברג על טראמפ (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  "אין לו דקה של ניסיון בעניינים פוליטיים". רוזנברג על טראמפ(צילום: MCT)

  הראיון מתקיים ביום שבו הוכרז דונלד טראמפ כנשיא ה-45 של ארצות הברית, וגם על הבחירה באיש העסקים השנוי במחלוקת - רוזנברג לא חוסך במילים: "קטונתי מלהבין בפוליטיקה אמריקנית אבל דמוקרטיה זו דמוקרטיה וזה מה שנפלא בזה. הכוח הוא בסופו של דבר העם. האם העם בחר נכון או לא נכון? אנחנו נשפוט את זה בעתיד לפי דפי ההיסטוריה. נכון לעכשיו כל הסוקרים וכלי התקשורת אוכלים כובעים ולא מבינים מה קרה. העם הפשוט, זה שלא גילה מה הוא הולך להצביע, ידע שזה הולך לקרות".

   

  ועם כל הכבוד למילים ולשירים, לא בזאת מתמצה פועלו של רוזנברג. בחודשים האחרונים הוא מגיש תוכנית בישול בערוץ 24, ובקרוב גם תעלה לשידור ב-HOT הסדרה "אורי ואלה", בה הוא מגלם שף שמנהל רומן עם דינה סנדרסון, בתו של דני סנדרסון, שצעירה ממנו ב-22 שנה. "התפקיד במקרה מתכתב עם הקטע שיש לי תוכנית אוכל", הוא צוחק, "אבל מעבר לזה הדמויות הן שונות לגמרי. אני מנהל רומן עם דינה שם, זאת סדרה לפנים. אני מתנשק עם דינה ויש עניינים אבל לא סקס".

   

  מירי מקנאה?

  "מירי בסדר עם זה, אבל היא לא באה לצילומים (צוחק). הייתי מדליק אותה 'היום אני מתנשק עם דינה'".

   

  "שמח בשבילם שהם הולכים לשפוט בריאליטי". סטטיק ובן אל תבורי (צילום: משה נחומוביץ) (צילום: משה נחומוביץ)
  "שמח בשבילם שהם הולכים לשפוט בריאליטי". סטטיק ובן אל תבורי(צילום: משה נחומוביץ)
    

  ברזומה של רוזנברג גם תפקיד השופט ב"כוכב נולד", גלגולה הקודם של "הכוכב הבא לאירוויזיון". כמי שישב במשך עונה שלמה מאחורי השולחן המכובד, יש לו מה לומר גם למצטרפים הטריים לחבר השופטים בריאליטי השירה המדובר: "בן אל וסטטיק כוכבים גדולים עכשיו. אני שמח בשבילם שהם הולכים לתוכנית, זאת חוויה ענקית ושיהנו מזה".

   

  הם לא קצת חסרי ניסיון בשביל לשפוט בריאליטי?

  "דונלד טראמפ, האיש שהשתתף בתוכנית ריאליטי וצעק על אנשים 'אתה מפוטר!' - אין לו דקה של ניסיון בעניינים פוליטיים ומדיניים והוא הולך להיות הנשיא של המעצמה הגדולה בעולם, אז בן אל וסטטיק לא יכולים לשפוט בריאליטי בגלל חוסר ניסיון? הם לפחות מוזיקאים, לא באים מעולם שזר להם. חוץ מזה, לא צריך לקחת את זה ברצינות. בוא ניקח ברצינות את זה שלטראמפ אין ניסיון".

   

   

   

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מנחם עוז
  "צריך לחיות פה יחד, בהרמוניה". פבלו רוזנברג
  צילום: מנחם עוז
  לאתר ההטבות
  מומלצים