שתף קטע נבחר

הצעת החוק שתשים סוף לסחבת המשפטית

על פי דו"ח של נציבות התלונות על פרקליטים, חיי חשודים רבים משותקים במהלך חקירתם והגשת כתב האישום נגדם. שרת המשפטים שקד מציעה להגביל את הזמן מרגע פתיחת החקירה. לעומת זאת, תקופת ההתיישנות על עבירות חמורות כמו רצח תוארך ל-30 שנה

 

 

השרה שקד. הקדימה הצעת חוק פרטית בנושא (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
השרה שקד. הקדימה הצעת חוק פרטית בנושא(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

שרת המשפטים איילת שקד מתכוונת להגיש ביום ראשון הקרוב לאישור הממשלה הצעת חוק, שנועדה להגביל את משך הזמן של חוקרי המשטרה והתובעים בפרקליטות במהלך חקירות והגשת כתבי אישום. מטרת ההצעה היא למנוע סחבת ועינוי הדין שנגרמים לחשודים. דו"ח של נציבות התלונות על פרקליטים שהוגש לפני כמה חודשים חשף את עינוי הדין של חשודים, אשר ההליכים נגדם נמשכים שנים רבות וחייהם משותקים.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נאמר שכדי לא לפגוע באינטרס הציבורי במיצוי הדין עם עבריינים בעבירות חמורות, מוצע להאריך את תקופת ההתיישנות של עבירות אלו, כך שבעבירת פשע שדינה מיתה או מאסר עולם תוארך תקופת ההתיישנות ל-30 שנים. כמו כן, מוצע לאפשר לשר המשפטים לקבוע לגבי עבירות פשע חמורות שדינן עשר שנות מאסר ומעלה, שתקופת ההתיישנות בהן תהיה 15 שנים. בשלב זה מוצע לכלול בכך עבירות הריגה וניסיון לרצח.

 

עוד נאמר בהצעה כי במקרים של עבירות חמורות במיוחד, בראשן עבירת רצח, ניתן לומר כי "הזעם הציבורי" אינו מתעמעם. ההצדקות להחלת התיישנות, לרבות שיקומו של העבריין וזכותו להליך מהיר, מתגמדות אל מול הצורך במיצוי הדין, בהרתעת הציבור ובמניעת עבירות דומות מצד העבריין בעתיד.

 

בפשע "קל" או בעוון, אשר תוך תקופת ההתיישנות נערכה לגביהם חקירה, תתחיל הספירה מיום ההליך האחרון בחקירה. על פי ההצעה, התקופה הנוספת שתתווסף עקב פעולות חקירה כאמור, תהיה מוגבלת בהתאם לחומרת העבירה ומורכבות החקירה. בעבירות הללו תהיה מגבלה של שנתיים עד שלוש עד להגשת כתב האישום.

 

מוצע גם להסמיך את היועץ המשפטי לממשלה להאריך את התקופות במקרים חריגים המצדיקים זאת, כדי לאפשר השלמת הליכי חקירה ותביעה, גם אם חלפה התקופה הנוספת. כמו כן ניתן יהיה שלא להגביל את החקירות לגבי מי שינצל את החוק החדש לנקיטת סחבת, לברוח מהארץ או לשבש את החקירה.

 

כמו כן הצעת החוק החדשה מגנה על קטינים שהיו קורבנות של עבירות מין, שיכולים להתמודד עם הליכים משפטיים רק אחרי שהתבגרו. על פי ההצעה, המועד לתחילת ההתיישנות בחקירת עבירות מין שבוצעו בקטין יחל רק כאשר קרבן העבירה יגיע לגיל 28 שנים. אם חלפו עשר שנים מיום ביצוע העבירה, המהווים את תקופת ההתיישנות ביחס לעבירות אלו, לא יוגש כתב אישום אלא באישור היועץ המשפטי לממשלה.

 

מה שגרם לזירוז הגשת ההצעה של השרה שקד היא הצעת חוק פרטית של יו"ר "יש עתיד" ח"כ יאיר לפיד ושל יו"ר ועדת החוקה של הכנסת ניסן סלומינסקי. הוחלט שנושא כה חשוב ראוי להסדיר באמצעות חקיקה של הממשלה.  

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
השרה שקד
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים