שתף קטע נבחר

החוקים לחיזוק הצפון מגיעים לוועדת השרים

בשבועות האחרונים מחו תושבי הצפון נגד היעדר תוכנית מפורטת לחיזוק האזור ועוררו גם מהומה בכנסת. ביום ראשון יגיעו חוקים לוועדת השרים לחקיקה שמקדם ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני): "יש שרים שתומכים. השאלה אם יקבלו הוראה להצביע נגד הצפון"

 

"חוקי הצפון" מגיעים להצבעה בוועדת שרים לחקיקה: אחרי מחאת תושבי הצפון במסדרונות הכנסת על היעדר תוכנית מפורטת לחיזוק האזור, יגיעו ביום ראשון הצעות חוק שמקדם ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) בתמיכת סיעות האופוזיציה שאמורות לתת את המענה המתבקש בנושאי תעסוקה ובלימת ההגירה השלילית.

 

מאבק תושבי הצפון להחזרת התוכנית התקציבית שלא הוכנסה עד כה לתקציב המדינה עורר באחרונה לא פעם מהומה בכנסת. לפני כשבועיים הגיעו נציגי הצפון לדיון בוועדת הכספים של הכנסת, העיפו גלילי נייר טואלט בדיון והוצאו ממנו על ידי הסדרנים.

מחאת תושבי הצפון בחודש שעבר מחוץ לכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מחאת תושבי הצפון בחודש שעבר מחוץ לכנסת(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

הצעות החוק יעלו להצבעה כשברקע החלטת שר האוצר, משה כחלון, להקים ועדת מנכ"לים לגיבוש תוכנית מיידית לצפון עוד לפני אישור התקציב בסוף החודש הבא. הצעת החוק מבקשת בין היתר לממן 40 אחוז משכרם של עובדי חברות שיעברו לצפון ויינתנו גם שורת הטבות לעובדים שיעתיקו מגוריהם.

 

חוקי הצפון שגיבש ח"כ מרגלית ושעליהם חתומים חברי המחנה הציוני ויש עתיד, יכולים לדבריו לשנות את המציאות בפריפריה הצפונית בטווח הזמן המיידי. מרגלית מבקש ליישם בצפון את המהפכה שקרתה בבאר שבע, שהפכה לאזור עדיפות לאומית. החוקים יעלו באופן חריג יחד לוועדת שרים לאחר שהאופוזיציה העבירה את הקצאותיה להצעות חוק לטובת חוקים שיקדמו את הצפון.

 

"עדיפות לאומית היא לא סיסמה", אמר מרגלית. "הגיע הזמן לעבור מדיבורים למעשים. שרי ממשלה תומכים בהצעה, השאלה היא אם הם יקבלו הוראה להצביע נגד הצפון. המהלך בדרום הביא למספר מרשים של 1,700 משרת איכותיות וצמיחה כלכלית באזור כולו, וזה עוד לפני מעבר בסיסי צה"ל דרומה", אמר.

ח"כ אראל מרגלית (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ח"כ אראל מרגלית(צילום: EPA)

הצעת החוק הראשונה מבקשת להעניק תמריצים עבור חברות להעתקתן לצפון על בסיס המודל שהונהג בבאר שבע. כך לדוגמה, כל חברה או תאגיד מתעשיית ההייטק שיעתיקו עצמם לצפון יזכו לסיוע כספי מצד המדינה על ידי השתתפות בשכר העובדים בהיקף של 40 אחוז, זאת עד רמת השתכרות של 30,000 שקל.

 

הצעת חוק נוספת מבקשת להעניק סל הטבות שיביא לכניסתן של אוכלוסיות צעירות ליישובי הצפון, בהן מענק השתתפות בשכר דירה, למשך שנתיים עובדים בחברות עתירות ידע שאין בבעלותם נכס יזכו לקבל הלוואה בערבות מדינה למימון 50 אחוז מהנכס בעיר שאליה יעברו ובתום עשר שנים יהפכו 20 אחוז משווי ההלוואה למענק מדינה.

 

בנוסף, מבקשת הצעת החוק לחשב שתי נקודות זיכוי לכל שנה עבור עובד שהעתיק את מקום מגוריו למשך חמש שנים. הצעת החוק גם מבקשת כי בוגר מוסד להשכלה גבוהה הממוקם במחוז הצפון או הדרום יזכה למענק חד-פעמי בגובה שכר שנתי לאחר שנת עבודה אחת.

 

עובד שהעתיק את מקום מגוריו לצפון או לדרום יהיה זכאי להנחה בשיעור של 20 אחוז מסכום הארנונה המוטל עליו וזאת לשלוש שנים ממועד העתקת המגורים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הפגנת תושבי הצפון (ארכיון)
צילום: גיל יוחנן
מומלצים