שתף קטע נבחר

"תתפטרי": מיליון הפגינו בסיאול, הנשיאה תיחקר בחשד לשחיתות

מחאת ענק בדרום קוריאה: הנשיאה פארק ג'ן-הייאה צפויה להיחקר השבוע בחשד שנתנה לחברתה הקרובה לנהל את ענייני המדינה ולנצל את הקשר ביניהן כדי להרוויח עשרות מיליוני דולרים. יותר ממיליון בני אדם, בהם משפחות שלמות עם ילדים וסטודנטים, הפגינו בבירה וקראו לנשיאה להתפטר

 

 

התביעה בדרום קוריאה צפויה לחקור את הנשיאה פארק ג'ן-הייאה על החשד שהיא הניחה לחברתה הטובה להתערב בענייני השלטון ואף להשפיע בנושאים הרגישים ביותר. כך מדווחת הבוקר (יום א') סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית "יונהאפ". משרד התביעה אישר את הדיווח וזו תהיה הפעם הראשונה שבה נשיא מכהן בדרום קוריאה נמצא בחקירה על ידי התביעה.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

רספוטין הקוריאנית. יועצת הסתרים שהפילה את הנשיאה

 

דרום קוריאה סוערת בשבועות האחרונים בעקבות החשיפה שהנשיאה נתנה לחברתה הוותיקה, צ'וי סון-סיל, לנהל את ענייני המדינה ולנצל את הקשר הקרוב ביניהן כדי לגרוף לכיסה עשרות מיליוני דולרים. יותר ממיליון בני אדם הפגינו אתמול ברחובות סיאול וקראו לנשיאה להתפטר מתפקידה באופן מיידי. המשטרה העריכה את מספר המפגינים ב-250 אלף בלבד. בניגוד להפגנות קודמות שבהן השתתפו בעיקר סטודנטים ותלמידי תיכון, הפעם השתתפו משפחות שלמות - צעירים לצד הורים, ילדים ולא מעט מבוגרים. 30 אלף שוטרים אבטחו את ההפגנה בכיכר עיריית סיאול וברחובות סמוכים כדי למנוע את הידרדרות המחאה לפסים אלימים.  

 

 

הנשיאה נתנה לחברתה לערוך את נאומיה. פארק ג'ן-הייאה (מימין) וצ'וי סון-סיל (צילום: AFP, רויטרס) (צילום: AFP, רויטרס)
הנשיאה נתנה לחברתה לערוך את נאומיה. פארק ג'ן-הייאה (מימין) וצ'וי סון-סיל(צילום: AFP, רויטרס)
פארק התנצלה באופן פומבי על הפרשה ואף פיטרה כמה מבכירי ממשלתה, בהם ראש הממשלה, בניסיון לרכך את המחאה הציבורית, אולם הציבור הדרום קוריאני והאופוזיציה המקומית זועמים על הנשיאה שלה ודורשים את ראשה. סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית "יונהאפ" ציטטה גורם במשרד התביעה המחוזית המרכזית בסיאול שאמרה שחקירת הנשיאה תיערך בהמשך השבוע. לפי הגורם בתביעה, התובעים במדינה רוצים לחקור את הנשיאה פארק פנים מול פנים לכל המאוחר ביום שלישי או ברביעי. הבקשה לחקור את הנשיאה הועברה ללשכתה, אולם לפי שעה לא הגיעה ממנה תגובה.

 

הרוויחה מיליוני דולרים מהקשר עם חברתה הנשיאה

"הבית הכחול", מעונה הרשמי של נשיאת דרום קוריאה, לא הגיב לדיווח בסוכנות הידיעות המקומית.

 

הנשיאה פארק התנצלה ב-25 באוקטובר בפומבי על כך שהעבירה לחברתה צ'וי נוסחים של נאומיה הרשמיים לשם עריכה. צ'וי עצמה כבר זומנה כמה פעמים לחקירות בתביעה המרכזית ובחיפוש במחשבה האישי נמצאו מסמכים סודיים שכללו בין היתר מסמכי מדיניות בנוגע ליפן ולצפון קוריאה. צ'וי חשודה כי השתמשה בקשריה האישיים עם הנשיאה כדי לקבל 70 מיליון דולר מתאגידי "סמסונג" ו"יונדאי" עבור שתי עמותות בבעלותה, כמו גם סיוע בקבלת בתה לאוניברסיטה יוקרתית.

 

יותר ממיליון מפגינים פקדו את רחובות סיאול (צילום: EPA) (צילום: EPA)
יותר ממיליון מפגינים פקדו את רחובות סיאול(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

התמיכה הציבורית בפארק, המכהנת בתפקיד מאז 2012, הגיעה לשפל חדש של 5 אחוזים, הנתון הנמוך ביותר בכל שנות כהונתה והנמוך ביותר מאז שהונהגה דמוקרטיה בדרום קוריאה. נפילה זו מצטרפת לחוסר שביעות רצון ציבורית מפארק בעקבות אסון המעבורת ב-2014, שבו נספו יותר מ-300 תלמידי בית ספר ומכישלונה בקידום הכלכלה, כמו גם בצמצום מתמשך של זכויות האזרח.

 

הקשר המסתורי בין צ'וי לבין נשיאת המדינה החל בשנות ה-70 לאחר שאמה של פארק נרצחה ב-1975 על ידי מרגל צפון קוריאני. המרגל ניסה להתנקש בחיי אביה, הנשיא פארק צ'ונג-הי, אך פספס את האב ופגע באשתו. אביה של צ'וי, מייסד כת פסידו-נוצרית, שלח לאחר הרצח מכתבים לפארק הבת וטען שנשמת אמה ביקרה אותו וביקשה שיעזור לבתה. כך נוצר הקשר בין משפחתה של צ'וי לבין "הבית הכחול", קשר שסייע לצ'וי לצבור הון ועוצמה בעזרת פארק הבת.

 

רציחתו של הנשיא פארק צ'ונג-הי על ידי ראש סוכנות הביון הדרום קוריאנית באוקטובר 1979 קטעה את הקשרים בין מייסד הכת הדתית לבין "הבית הכחול". המניעים לרצח אינם ברורים עד היום, אבל במיוחד לאור הפרשה האחרונה, יש הטוענים שפארק האב נרצח לאחר שנלכד ברשתות ההשפעה של מייסד הכת.

 

לפי החוק בדרום קוריאה, נשיא המדינה חסין בפני הגשת כתב אישום למעט במקרים של בגידה, אולם התביעה עדיין רשאית לזמן את הנשיאה הנוכחית לחקירה. לפארק נותרו 15 חודשים בתפקיד. אם היא תתפטר לפני סיום כהונתה אז ייערכו בחירות חדשות במדינה תוך 60 יום. אף אחד מנשיאיה הקודמים של דרום קוריאה לא נאלץ לסיים את תפקידו (כהונה בת 5 שנים) מאז מערכת הבחירות הדמוקרטית ב-1988.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
"פארק החוצה". מחאת הענק בסיאול
צילום: EPA
מומלצים