שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תושב ראשל"צ נדבק בזיקה, העירייה ריססה 40 דונם מסביב לביתו
  מבצע נדיר של עיריית ראשון לציון שריססה שטח נרחב סמוך לביתו של תושב העיר שנדבק בנגיף המסוכן. בעירייה מתחו ביקורת על התנהלותו והביעו חשש כי ידביק אחרים: "הוא יוצא מהבית ועובד כרגיל". גם בחולון מתגורר אדם שנדבק בזיקה. 15 ישראלים נוספים שנדבקו בנגיף החלימו ממנו

   

  ארכיון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  ארכיון(צילום: רויטרס)

  שני תושבי השפלה אובחנו בשבוע שעבר כנושאים את נגיף הזיקהלפחות אחד מהם, תושב ראשון לציון, ממשיך לנהל את חייו כרגיל ולא נמצא בבידוד. על רקע זה ביצעה העירייה הדברה בכ-40 דונמים מסביב לביתו. גורם בכיר בעירייה אמר היום (א'): "האבסורד הוא שהוא יוצא מהבית ועובד כרגיל. ההנחיה שקיבלנו היא שלא יהיו בסביבתו יתושים שעלולים להפיץ את המחלה". הנדבק השני, תושב חולון, שומר ככל הידוע על בידוד מהסביבה. בישראל מוכרים 15 בני אדם נוספים שנדבקו בנגיף והחלימו.

   

  המידע על האיש התקבל במשרד להגנת הסביבה בשבוע שעבר. מכיוון שהנגיף עובר באמצעות יתושים וחרקים אחרים, הזהירו במשרד הבריאות את העירייה מהחשש להתפשטות אם האיש ייעקץ.

   

  בעקבות זאת ביצעה העירייה הדברה בשטח אדיר מסביב לביתו. אנשי מחלקת ההדברה של העירייה ריססו במשך שעות חצרות בתים, חדרי זבל, שטחים פתוחים ואזורים שבהם מאגרי מים פתוחים.
  הם השתמשו בחומרי ריסוס להדברת יתושים וחרקים אחרים במבצע שעלה עשרות אלפי שקלים.

   

  כעת מנסים באגף איכות הסביבה בעירייה למצוא פתרון לבעיה ולערב רשויות נוספות.

   

  במשרד הבריאות לא הנחו במפורש על הימצאות בבידוד, אולם מקובל שאנשים שנושאים את הנגיף לא יוצאים למקומות ציבוריים עד שנמצא כי הם נקיים. "החולים נמצאים באזור ראשון לציון וחולון והם קיבלו הנחיות ספציפיות להתנהלות בנוגע לנגיף", נמסר בסוף השבוע ממשרדי הבריאות והגנת הסביבה.

   

  עוד נמסר כי "במהלך החודשים האחרונים הגיעו מחו"ל לישראל כ-17 איש אשר נדבקו בנגיף הזיקה בחו"ל - וכולם החלימו בינתיים. יצוין, כי עד כה לא התגלתה בישראל העברה מקומית של הנגיף. הרשויות המקומיות, בהנחיית המשרד להגנת הסביבה, מבצעות פעולות הדברת יתושים באזור. התושבים נדרשים להישמע להנחיות שיינתנו לפני כל ביצוע הדברה, כדי שתימנע חשיפה מיותרת של הדיירים בסביבה הקרובה לחומרי הדברה".

   

  משרדי הבריאות והגנת הסביבה הדגיש את הצורך "להקפיד על הגנה מעקיצות יתושים כדי למנוע העברת מחלות - ובנוסף יש צורך למנוע ולצמצם מקומות דגירה של יתושים, בפרט מקורות מים עומדים כגון תחתיות עציצים ואגרטלים. המלצה זו תקפה לכל הארץ".

   

  לפני כמה חודשים הגדיר ארגון הבריאות העולמי את ישראל, יחד עם 17 מדינות נוספות באזור, בעלת סיכון "בינוני" להתפרצות הנגיף.

   

  זיקה הוא וירוס שמועבר על ידי יתושי אדס. אצל בני אדם הוא עלול לגרום לקדחת זיקה שיכולה להתבטא בחום, פריחה, כאבי פרקים ודלקת עיניים. במקרים נדירים תיתכן הופעה של סיבוכים נירולוגיים ותופעות קשות אחרות.

   

  בנוסף קיים חשש כי אישה שנדבקת בנגיף זה במהלך היריון עלולה להעביר את הנגיף לעובר, וכתוצאה מכך ייגרמו מומים נירולוגיים ליילוד, אשר לרוב מתאפיינים במצב הנקרא מיקרוצפליה – היקף ראש קטן של העובר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים