שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  משפחת הנעדר שאול לבג"ץ: הצוות המדיני כלל לא התכנס

  בעתירה של בני משפחת החייל שמקום קבורתו לא נודע נטען שצוות שמינה נתניהו בראשותו לטיפול בהשבת בנם כלל לא התכנס. "הבטחות מפורשות שניתנו לעותרים על ידי הדרגים הממלכתיים הבכירים בדבר פעולות שיתבצעו להשבתו – הופרו"

   


  סמל אורון שאול ()
  סמל אורון שאול

  בני משפחתו של סמל אורון שאול ז"ל, חלל צה"ל במעמד שבוי או נעדר שמקום קבורתו לא נודע, עתרו הבוקר (א') לבג"ץ. בני המשפחה דורשים לחייב את ראש הממשלה לכנס את ועדת השרים שהקים לטפל בהחזרת בנם, כיוון שזו כלל לא התכנסה מאז שהוקמה. בוועדה חברים מלבד ראש הממשלה בנימין נתניהו גם שר האוצר משה כחלון ושר הפנים אריה דרעי.

   

  במקביל להגשת העתירה תקף אחיו של אורון, אבירם שאול, את ראש הממשלה ואת מהלכיו במילים חריפות. "שתדע כל אם עברייה ששלחה את בנה לגולני: כל עוד נתניהו יהיה אחראי לגורלו של בנה, לא תהיה לו כל בעיה לשלוח אותו לקרב על נגמ"ש מקולקל. אבל אם אותו קרב קשה משתבש ובנה נופל בשבי האויב, בנה מעתה ייהפך למטרד. נקווה שבית המשפט העליון ישכנע את נתניהו שחיילי גולני אינם הפקר ויש להחזירם מהשבי לאחר שנלחמו במלחמה שנמשכה יותר מ-50 ימים".

  פברואר 2016: צעדה למען אורון שאול    (צילום: עידו בקר )

  פברואר 2016: צעדה למען אורון שאול    (צילום: עידו בקר )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בעתירה מוזכרת פרשת היעדרותו של שאול שלחם עם חבריו מחטיבת גולני בסג'עיה במבצע צוק איתן – והנגמ"ש שבו נסע הותקף ממארב. שבוע לאחר הקרב הודיע צה"ל לבני המשפחה כי בנם הוכרז חלל צה"ל שמקום קבורתו לא נודע. בחודש יוני 2016 שונה הסטטוס לחלל שמקום קבורתו לא נודע במעמד של שבוי ונעדר.

   

  "עד עצם היום הזה וכחלוף יותר משנתיים לא נמצא אורון, חי או מת. הבטחות מפורשות שניתנו לעותרים על ידי הדרגים הממלכתיים הבכירים בדבר פעולות שיתבצעו להשבתו – הופרו בזו אחר זו. לעותרים יש אף תהיות והשגות נוקבות ביחס לקביעת צה"ל כי אורון נפל בקרב, שאינן מעניינה של עתירה זו", כותבים בני המשפחה בעתירה.

   

  בסוף חודש יוני, עם חתימת הסכם הפיוס עם טורקיה – שבניגוד להתחייבויות קודמות לא כלל התייחסות לנושא הנעדרים והשבויים – הוחלט בוועדת השרים להקים צוות ייחודי לטיפול בסוגיה בראשות נתניהו ועמו השרים כחלון ודרעי. "ככל הידוע לעותרים, הצוות מעולם לא התכנס וטרם החל למלא את התפקיד החשוב שהוא הוסמך למלא בהחלטה האמורה, וזאת אף שחלפו כבר יותר מארבעה חודשים מאז הוחלט על הקמתו.

  אבירם שאול ואמו לאחר פטירת האב הרצל (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
  אבירם שאול ואמו לאחר פטירת האב הרצל(צילום: יריב כץ)

  "כפי שעולה מהחלטת ועדת השרים עצמה, הקמת הצוות נועדה לקבוע מסגרת רמת דרג ומסודרת לטיפול שוטף בסוגיית השבויים והנעדרים ברמה המיניסטריאלית. בכלל זה, נועדה הקמת הצוות לספק מסגרת רמת דרג לדיון ולקבלת החלטות שוטפות בעניין הפעלת מנופי לחץ על ארגון חמאס, לצורך שחרורם של השבויים והנעדרים הישראלים המצויים בידיו.

   

  "עסקינן באי-קיום החלטה של ועדת השרים לענייני ביטחון לאומי, בעניין קריטי שנוגע למאמצים להשבתם של השבויים והנעדרים, ובהם אורון שאול", לשון העתירה.

   

  העותרים טוענים כי החלטת ועדת השרים מחייבת כפי שמחייבת החלטת ממשלה, ומוסיפים: "השיהוי הממושך, וככל הנראה המכוון, בכינוס הצוות ובתחילת פעולתו פוגע במאמצים להשבת השבויים והנעדרים ואורון שאול ביניהם. מדובר בדיני נפשות, הן ביחס לנעדרים והן בנוגע לבני משפחותיהם. לא ניתן להמשיך ולעכב את ביצוע ההחלטה".

   

  עו"ד ישי שריד, שהגיש את העתירה עם עו"ד נריה הרואה, מסר: "אנחנו מבקשים את הדבר הבסיסי ביותר – שהממשלה תבצע החלטה שהיא עצמה קיבלה. לא ייתכן ששיקולים מפלגתיים ואישיים ישבשו את הטיפול בהשבתם של אורון שאול ויתר השבויים והנעדרים. אנחנו מקווים שבעקבות הגשת העתירה ההחלטה תקוים ללא סחבת נוספת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים