שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ועדת הכספים מקדמת הקלות לרוכשי הדירות
  הוועדה החלה להכין לאישור סופי תיקונים בחוק מיסוי מקרקעין, במסגרת חוק ההסדרים. מטרתם לקצר את הלו"ז להנפקת אישורי רשות המסים לקידום עסקאות, כדי לאפשר לרוכשים לרשום נכסים על שמם ולקבל משכנתא

  הכנסת נערכת: ועדת הכספים החלה הבוקר (א') להכין לאישור סופי את הסעיפים הכלכליים מחוק ההסדרים לתקציב 2017-2018, ופתחה בהצעות הממשלה לתיקונים בחוק מיסוי מקרקעין, למתן הקלות לרוכשי ומוכרי נדל"ן או זכויות בנכסים. התיקונים אמורים לקצר את לוח הזמנים להנפקת אישורי רשות המסים לקידום עסקאות הרכש והמכר. אישורים אלה חשובים לרוב לרוכשי הנכסים המבקשים לרשום אותם על שמם, בין השאר לקבלת משכנתאות.

   

  יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), הודה לרשות המסים על נכונותה "לחסוך את הביורוקרטיה המורכבת ואת כאבי הראש הכרוכים בביצוע עסקאות הנדל"ן. הקלות אלה חשובות במיוחד בתקופה זו שבה הציבור מתקשה ברכישת דיור, הכרוכה בהסדרת משכנתאות גדולות, שהיא לבדה עתירת ביורוקרטיה, כך שההקלות המוצעות חיוניות לקצר את סבלם של רוכשי הדירות. יש בכך אמירה חברתית וציבורית חשובה".

   

  עיקרם של תיקוני החקיקה נועדו לאפשר את רישום הנכס על שם הבעלים החדשים לפני סיום הליכי המיסוי הקשורים לעסקה ותשלום מלוא הסכומים הנדרשים לרשות המסים. מדובר בעיקר בקיצור הליכי תשלום מס שבח, והרישום בטאבו של חוב אפשרי, במקרים שבהם התקצר הזמן לתשלום מקדמות. זאת בעקבות שומה עצמית של רוכש יחיד או קבוצת רכישה, או במקרים שנכנס רוכש נוסף.

   

  כמו כן, יקוצרו ההליכים לדחיית מועדי החיוב של דיווחים מקוונים על עסקאות במקרקעין (בעיקר לטובת מי שעדיין אינם משתמשים בכלים המקוונים של רשות המסים). אישורי תשלום מסי שבח ורכישה יינתנו לתאגידים וקבוצות רכישה עוד לפני השלמת התשלומים בפועל, גם אם מנהל רשות המסים מצא שקיים סיכון נמוך שהם לא יפרעו את יתרת חוב המס. אפשרות זו מוצעת בהוראת שעה למשך שלוש שנים.

   

  עו"ד ישי פרלמן מהלשכה המשפטית של רשות המסים ציין את לוח הזמנים המדורג, המוצע בחוק המתוקן להשלמה המתקצרת של שומות מס השבח במכירת דירות של בעלים יחידים אשר ביקשו פטור ממס. בשנים 2017-2019 משך הטיפול המדורג בבקשות יפחת מ-25 עד 30 יום ל-17 עד 14 יום בהתאמה. החל מ-2020 יקוצר הטיפול עד 10 ימים. לקבוצות רכישה ייקבעו תנאים אחרים.

   

  היו"ר גפני דרש להשוות את התנאים לאלה של הבעלים היחידים. הוא גם ביקש להוסיף לחוק הקלה (שלא נכללה בתיקון קודם שנכנס למס שבח) לפיה יינתן להם "מסלול ירוק" להכרה בהוצאות היסטוריות על שינויים בנכס, ללא הצגת קבלות של עלות ההוצאות (אם לא נשמרו מסיבות שונות). זאת בתמורה למס מוסכם של 15%, מה שגם יחסוך טרחה מסובכת לעובדי הרשות שלא יתעסקו באלפי קבלות.

   

  הרשות הבטיחה לדון בבקשות הוועדה לקראת אישור התיקונים המוצעים לפני הגשתם לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת עד סוף דצמבר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ועדת הכספים מקדמת הקלות לרוכשי הדירות"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים