שתף קטע נבחר

בנט תקף את הרצוג בכנסת: "הפלת על חצי מדינה את האשמה ברצח רבין"

יו"ר האופוזיציה מתח ביקורת נגד ראש הממשלה נתניהו ואמר כי "הנהגת המדינה מראש הממשלה ודרומה שותקת מול ההסתה". אחריו עלה לדבר שר החינוך ויו"ר הבית היהודי: "החוכמה היא לא להאשים ולהפנות אצבע". נתניהו אמר מוקדם יותר: "גם רבין התנגד לפתרון כפוי"

 

 

 

מליאת הכנסת קיימה הערב (א') ישיבה מיוחדת לציון 21 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין. בישיבה נאמו יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג. במליאה התפתח עימות בין השר נפתלי בנט לבין יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, לאחר שהאחרון טען כי ראש הממשלה היום ויו"ר האופוזיציה דאז, בנימין נתניהו שתק אז וגם היום לנוכח ההסתה. בנט, שעלה לנאום לאחר הרצוג, לא נשאר חייב: "אני ראיתי פעם אחר פעם איך הוא עלה לבמה והוא אמר אנחנו נחלוק, אבל יש גבול למחלוקת. פעם אחר פעם, אבל זה לא מפריע לכם כי מה שאתם רוצים זה לבלום להשתיק. הפלת על חצי מדינה את האשמה", אמר בנט להרצוג.

 

ראש הממשלה נתניהו, היום במליאה (צילום: אלכס קולומויסקי ) (צילום: אלכס קולומויסקי )
ראש הממשלה נתניהו, היום במליאה(צילום: אלכס קולומויסקי )

 

יום הזיכרון הממלכתי מצוין היום במוסדות המדינה, בבסיסי צה"ל ובבתי הספר. על פי החוק, האירוע מצוין מדי שנה בי"ב במרחשוון, היום שבו רצח יגאל עמיר את ראש הממשלה. בבוקר הורדו לחצי התורן הדגלים במוסדות המדינה ובמחנות צה"ל.

 

ראש הממשלה נתניהו התייחס לעניין קלות ההתלהמות וציין כי מדובר בתחום קשה לגידור בשל הטכנולוגיה. הוא ציין כי המאחד כיום הוא הביטחון של ישראל, שאליו שאף רבין. "לרבין זיכרונו לברכה הייתה תרומה משמעותית לחיזוק קיר הברזל שמגן עלינו מפני אויבים. רבין לא היה איש ימין אבל לא היה ההיפך הגמור מזה. בנושאים חיוניים לביטחון המדינה הוא ייצג מכנה משותף גדול מאוד בעם ובינינו", אמר נתניהו. "רבין חתר בכל מאודו לשלום אבל כאיש ביטחון הוא ידע שהשלום ייכון רק אם יובטח ביטחוננו ואשר לא מתקיים רק אם יובטח ביטחוננו. אלה שלושת הנדבכים המרכזיים בתפיסת הביטחון".

  

הרצוג ובנט. שר החינוך: "מה שעשית היה ההיפך ממנהיגות" (צילום: אלכס קולומויסקי ) (צילום: אלכס קולומויסקי )
הרצוג ובנט. שר החינוך: "מה שעשית היה ההיפך ממנהיגות"(צילום: אלכס קולומויסקי )

 

ראש הממשלה המשיך ואמר: "גם אנחנו מתייצבים איתן נגד ניסיונות לכפות עלינו הסדרים בינלאומיים או ניסיונות כפייה שרק יקשיחו את עמדות הפלסטינים. שורש הסערה ששוטפת את אזורנו היום נעוץ בהתחזקות האסלאם הקיצוני. רבין נקב פעמים רבות בשם המפורש איראן, כמי שמזינה את הלהבות של קיצוניות זאת. הוא הזהיר משאיפתה של איראן לפתח נשק גרעיני, שעד היום במאמצים מגוונים קודם כל של מדינת ישראל הצלחנו למנוע את מימושה. הוא גם הצביע על חתרנותה הנרחבת של איראן שמערערת את היציבות באזורנו. לא הרבה השתנה מאז ואם כן השתנה אז לרעה. המשטר האיראני הצהיר פעמים רבות על שאיפתו להכחיד את ישראל ואיראן עדיין לא זנחה את תוכנית הגרעין שלה. היא מוסיפה לטוות רשתות טרור ברחבי העולם, מחמשת בנשק מסוכן ארגוני טרור בקרבתנו וגם במדינות אחרות באזור. המדיניות שלנו ברורה, נמשיך להילחם בטרור של איראן וגרורותיה וגם בטרור של דאעש. לא נאפשר לאיראן להתחמש בנשק גרעיני וגם לא נאפשר להתבססות של איראן בסוריה".

 

 

 

יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, אמר כי "גם בשנים האחרונות חוזרת אותה הסתה, אותה התלהמות מסומנים אוכלוסיות, ארגונים. נורות מילים טעונות באבק שריפה. אותם האקדחים בידי אותם ידיים שעלולות לירות במערכה האחרונה. ייתכן שהרוצחים האחרים כבר מסתובבים בקרבנו והאחריות מוטלת בראש ובראשונה עליך אדוני ראש הממשלה. ואתה, אדוני ראש הממשלה, חייב לחנוק את האש בעודה באיבה. השותקים אינם רוצים באלימות או ברצח הבא הם רק עוצמים עיניים מולה. שתיקה איננה מחלה מדבקת, היא פשוט זקוקה ללגיטימציה. וכאשר הנהגת המדינה מראש הממשלה ודרומה שותקת מול הסתה, כאשר האחריות הלאומית מפנה מקומה לשתיקה, אז תמצאו את חיילי ההסתה והאלימות עושים את דרכם לאירוע הבא שיכה באומה שלנו ויזעזע אותה עד היסוד".

 

הרצוג קרא לנתניהו לנקוט מהלך מדיני של היפרדות מהפלסטינים. "זהו רגע האמת, רגע של סיכוי עצום ורגע של סיכון עצום סיכוי להיפרד מהפלסטינים. לרכוש בני ברית חדשים ליצור עתיד יותר טוב לאזור ולילדינו, לפרוץ השלום או רגע של סיכון נורא. אם ההזדמנות תחמוק שפיכות הדמים תגבר ולא נוכל עוד להיפרד מהעם השכן", אמר יו"ר האופוזיציה. "זהותנו אינה נגזרת מזהותו של העומד בראש הבית הלבן. לא תוכל להמשיך עוד ראש הממשלה להמשיך במדיניות הזיקית. הגיע רגע ההכרעה. עלינו להכריע בכך שכפי שרבין אמר: 'עדיפים סיכויי השלום אלף מונים על כל מלחמה'".

 

מי שנחלץ להגנתו של נתניהו היה השר נפתלי בנט, על אף המתיחות ביניהם בנושא חוק ההסדרה. "לפני 21 שנה החל מסע להאשים את ראש הממשלה ויו"ר האופוזציה דאז בנימין נתניהו, כאילו הוא הסית. אני ראיתי פעם אחר פעם איך הוא עלה לבמה והוא אמר אנחנו נחלוק, אבל יש גבול למחלוקת. פעם אחר פעם, אבל זה לא מפריע לכם כי מה שאתם רוצים זה לבלום להשתיק. התכוונתי לשאת נאום אחר בוז'י, מה שעשית זה בדיוק הפוך ממנהיגות. אנחנו פה בבית הזה יכולים לחלוק וראוי שנחלוק ומה שאתה מנסה לעשות זה להשתיק חצי ממדינת ישראל".

 

משפחת רבין, היום בכנסת (צילום: אלכס קולומויסקי ) (צילום: אלכס קולומויסקי )
משפחת רבין, היום בכנסת(צילום: אלכס קולומויסקי )

 

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר בנאומו במליאה כי רצח רבין הוא טרגדיה לאומית, אישית ומשפחתית, שעדיין נותרה כפצע פתוח. לדבריו, הרצח יצר חומות של חשש, הטלת אשמת וכתם מוסרי בין ציבורים, וקרא לפיוס. "לחבריי בציבור הלאומי והדתי אני אומר אל תחרימו! אל תשמרו טינה לנצח! מנגד, אני קורא לחבריי במחנה השמאל: אל תכתימו לעד ציבור גדול, יקר ומסור. אל תהפכו את הרצח הזה למחנאי, ואל תדירו חלק כה גדול בעם הזה מלהיות חלק מהזיכרון, חלק מהפנמת הלקחים, חלק מעיבוד המשמעות הטרגית והלאומית של הרצח הפוליטי המזעזע הזה", אמר אדלשטיין.

 

יו"ר הכנסת אמר כי השיח כיום אלים וקל יותר להשמיץ בהינף מקלדת. "כבר אין צורך לקום ולהגיע עד לכיכר העיר, מספיק לשלוף את המכשיר הנייד בכל מקום - ולפגוע בשמו הטוב של אדם בהינף הקלדה. לצערי הרב, הזמן שחלף לא הקהה את האיבה ואת הטלת הרפש ההדדית, אלא שהאמצעים הפכו זמינים יותר, התוכן הפך לבוטה יותר ולכן, לטעמי, למסוכן יותר. כבר לא שוקלים מילים וגם לא את השפעתן. כפי שאמרתי לא אחת: היד הקלה על המקלדת עלולה עד מהרה להפוך חלילה ליד קלה גם על ההדק ואיש איננו חסין מפגיעתו הרעה של השיח האלים המתחולל לעתים ברשתות ועושה בנו שמות".

 

"על כולנו, הציבור ונבחריו, להיזהר מאד במילותינו", הוסיף אדלשטיין. "רק בשיח כן, רק מתוך ראיית המשותף - נוכל לבנות כאן חברת מופת החותרת למימוש יעדיה הנשגבים, ולהתגבר בהדרגה על הטראומה הנוראה של הרצח".


אדלשטיין, ריבלין ונתניהו בהר הרצל (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
אדלשטיין, ריבלין ונתניהו בהר הרצל(צילום: אוהד צויגנברג)

הרצוג במליאה. "רגע ההכרעה" (צילום: אלכס קולומויסקי ) (צילום: אלכס קולומויסקי )
הרצוג במליאה. "רגע ההכרעה"(צילום: אלכס קולומויסקי )

 

מי שתקפה בחריפות את ראש הממשלה היא יו"ר מרצ, זהבה גלאון: "קראתי אתמול שראש הממשלה אומר שיש ניסיונות מתמשכים לעוות את האמת ההיסטורית ולייחס לו, כך הוא כתב, את ההסתה שקדמה לרצח רבין. אז תן לי לומר לך משהו אדוני רה"מ, עם כל הכבוד, אתה לא הקורבן של רצח רבין ולא יעזור נפתלי בנט שר החינוך שעולה כאן על הדוכן, מגלגל עיניים, ואומר לראש האופוזציה כאילוה וא הסית ככה הוא אמר ובעצם בדברים האלה שלו נותן הכשר להסתה. אדוני רה"מ יכול לספר עד מחר כמה היית נגד הרצח, וכמובן שהיית נגד הרצח, וכמובן שלא אתה לחצת על ההדק, אבל אין אף אחד בעולם שהרוויח מרצח רבין כמוך כי זה היה רצח מושלם ומשתלם. אתה חייב את הקיום הפוליטי שלך לרצח וכל אזרח במדינה יודע את זה".

 

בטקס הממלכתי שהתקיים מוקדם ביותר בהר הרצל הביע נשיא המדינה ראובן ריבלין חשש מהפילוג בחברה הישראלית. "הקיטוב עדיין חריף, ושמא אף מחריף והולך. מה יהיה כאן בעוד שלושה וארבעה דורות?

מה יהיה כאשר נצטרך ללא ספק להכריע הכרעות כואבות?", אמר ריבלין בנאומו.

 

הבת דליה רבין פנתה לפוליטיקאים בטקס ואמרה: "עם גילויי השנאה והרוחות הרעות המנשבות לא רק עלינו מוטלת האחריות להתמודד. אנחנו את המחיר על חציית הקווים האדומים כבר שילמנו. לשכנע את הנוער שלנו לקחת אחריות על המילים לא אנחנו צריכים, להקריא את הכתובת שעל הקיר זו האחריות שלכם. אתם היושבים כאן בשורות הראשונות".

 

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט שיגר איגרת לחיילי צה"ל ובה כתב, בין היתר: "אנו מתחייבים להוסיף ולפעול על פי מורשתו של יצחק רבין ז"ל. רק אם נדע לשלב בין יכולותינו המתקדמות ובין ערכינו נוכל לממש את ייעודו של צה"ל – להגן על המדינה, להבטיח את קיומה, ואם נידרש לכך – להכריע מלחמה. זו הייתה משימתו של רבין, זו גם הבטחתנו – וזוהי משימתנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים