שתף קטע נבחר

ביברס נאתכו: "אני פה לעוד הרבה שנים"

הקשר של צסק"א מוסקבה חזר בגדול לנבחרת וסוגר חשבון עם המבקרים: "הכי קל ונוח היה להפריש אותי. ברוסיה מעריכים אותי יותר מאשר בארץ. אני הרבה שנים לא בישראל, וגם כשגרתי פה לא הייתי חלק מהברנז'ה"

ביברס נאתכו היה השחקן המצטיין של הנבחרת שלשום בניצחון 0:3 הגדול באלבניה, לצידו של ערן זהבי. קשר צסק"א מוסקבה לא זומן למשחקים נגד מקדוניה וליכטנשטיין בגלל מיעוט דקות בקבוצתו הרוסית, אבל אחרי שחזר לשחק גם אלישע לוי נתן לו את המושכות בנבחרת – והוא החזיר בגדול.

 

אתמול בבוקר, אחרי לילה לבן בטיראנה בגלל התקלה במטוס, הוא הרגיש שהוא יכול לסגור חשבון עם מבקריו: "הכי קל ונוח היה לכולם להפריש את ביברס נאתכו מהנבחרת, למרות שאני רק בן 28 ושחקן הרכב בצסק"א מוסקבה שמשחקת בליגת האלופות, כי אין לי את ה'חברים' שישמרו עליי וייצאו נגד כולם בשמי. אין אנשים שידברו ויגנו עליי, אז לא הייתה בעיה לחשוב שאני כבר לא מתאים לנבחרת, שהנה ביברס סיים את הדרך שלו, שכולם אומרים לי 'ביי'. אמרו שהנה גוטמן עזב ובגלל זה גם ביברס עוזב. אז לא, אני פה לעוד הרבה שנים".

 

נאתכו ממשיך לירות: "ברוסיה מעריכים אותי במאה אחוז יותר מאשר בארץ. אני הרבה שנים לא בישראל, וגם כשגרתי פה לא הייתי חלק מהברנז'ה, אני לא אחד שמתערבב עם כולם. אני טיפוס יותר שקט, אוהב את הפינה שלי, אבל בארץ הצד המקצועי כנראה פחות משחק תפקיד".

 

אתה בטח קורא טוקבקים או כתבות שמבקרים את היכולת שלך בנבחרת.

"אני לא נכנס לאינטרנט. הבנתי שברוב המקרים כותבים דברים אחרים ממה שאמרתי. הביקורות האלה אולי לא נעימות למשפחה שלי, הם עוד לוקחים ללב, ואולי גם אני לפני כמה שנים הייתי נפגע מזה אישית, אבל למדתי לא לצפות לכלום ואני ממשיך בשלי".

 

לא קורא טוקבקים. נאתכו (צילום: AP) (צילום: AP)
לא קורא טוקבקים. נאתכו(צילום: AP)

 

הייתה תחושה שנעלמת.

"לא נעלמתי לשום מקום, אני פה ואשאר פה. בודדים המשחקים שאני לא מוסר מסירה לגול. אז אולי במספרים זה יותר נמוך, כי בנבחרת אם אתה מוסר כדור אחד לגול יש סיכוי שהחלוץ לא יבקיע. בקבוצה יש לי ארבע-חמש מסירות כאלה, ולכן אחוזי ההצלחה גבוהים יותר. בארץ מצפים כנראה שאבשל או אבקיע בכל משחק. התקשורת אומרת, הקהל מפנים, ואז קשה מאוד לעצור את כדור השלג. אני יכול להיות טוב, מתקל ומוציא להתקפה, אבל בלי בישול או שער זה לא נחשב למשחק טוב שלי".

 

אמרו שקיבלת קרדיט בנבחרת בזכות אלי גוטמן.

"עובדתית הייתי בנבחרת לפני גוטמן וגם עכשיו אני פה, אז אין קשר. אין ספק שאלי תרם לי המון לקריירה, אבל להגיד שזה רק בגללו? אין לזה קשר למציאות".

 

אחרי שלא זומנת נגד מקדוניה וליכטנשטיין ביקרת את ההחלטה של אלישע לוי, והנה הוא הזמין אותך.

"זה מראה על אלישע שהוא מקצועי, וחוץ מזה לא אמרתי שום דבר שפגע בו. אם לא ארצה להיות בנבחרת, זו תהיה פגיעה. חונכתי על כך ששחקן שלא מוזמן חייב לעשות הכל להיות בנבחרת, אחרת משהו מקולקל. כל זמן שלא עושים שכונה ולא אומרים דברים שלא במקום, זה מקובל וחלק מהמקצוע".

 

"הוכיח שהוא מקצועי". אלישע לוי (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
"הוכיח שהוא מקצועי". אלישע לוי(צילום: ראובן שוורץ)

 

ציפית מעצמך לתרום יותר לנבחרת?

"חשבתי שאוכל להבקיע יותר שערים, אבל אני שלם עם התרומה שלי לנבחרת".

מה אתה יכול להגיד לאוהדים שמבקרים את היכולת שלך?

"תשאל אותם כמה הם ראו אותי במשחק מלא. אולי הם קוראים שהבקעתי ברוסיה אז הם חושבים שזה צריך להיות גם בנבחרת. אז אחת ולתמיד, ביברס מעולם לא היה גולר, זה לא התפקיד שלי, זה בונוס שאני מכוון אליו. יש לי דברים יותר חשובים לעשות ובזה מתמקדים באירופה".

 

עד כמה היית פגוע שלא זומנת?

"זה היה בתקופה שבין לבין, רק התחלתי לחזור לעניינים בצסק"א. אז מצד אחד מאמן נבחרת הולך לפי מי שמשחק, אבל באופן אישי רציתי מאוד וחשבתי שאני יכול להיות ולעזור. לא הופתעתי מהזימון עכשיו, אני כבר חודש וחצי משחק באופן קבוע. אני בכושר טוב גם בליגת האלופות, אין סיבה שלא אהיה פה".

 

חזר לעניינים (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
חזר לעניינים(צילום: עוז מועלם)

 

אז אולי דווקא הניעור הזה הוביל אותך להגיע בטירוף כזה?

"אני קר רוח, כל מיני דברים מסביב לא משפיעים עליי. יש משחקים שאני יכול לבוא בהם לידי ביטוי, כמו נגד אלבניה. זה היה משחק ההגנה הטוב ביותר שלי בנבחרת, לא זוכר כל כך הרבה חילוצי כדורים".

 

"לא ניפחנו את אלבניה"

איפה מדורג המשחק הזה אצלך?

"זה אחד משני המשחקים הכי גדולים שלי בנבחרת, יחד עם בוסניה, אבל מול אלבניה נהניתי יותר. בוסניה היה בבית, נגד אלבניה במשחק חוץ שלא נתנו לנו סיכוי זה משהו יותר מיוחד".

 

ערן זהבי אמר לא אחת שחסר לו מוסר כמוך.

"אני מכיר את ערן מהילדים ומהנוער. הוא שחקן שעושה הרבה תנועה ואני אחד שיודע למסור, ולכן זה מתחבר באופן טבעי אחד לשני. אני שמח שזה הכריע את המשחק".

 

מכיר את זהבי מהנוער (צילום: ראובן שוורץ, אלבניה) (צילום: ראובן שוורץ, אלבניה)
מכיר את זהבי מהנוער(צילום: ראובן שוורץ, אלבניה)

 

מה אתה חושב על אלבניה, אולי ניפחנו אותם קצת?

"זו נבחרת טובה מאוד, שום דבר לא נופח. אולי אין להם הרבה ניסיון כנבחרת, אבל הם הגיעו ליורו ועשו עבודה יפה מאוד. אנחנו עשינו עבודה טובה וידענו לשחק נכון".

 

במארס אתם בספרד, יש סיכוי להגיע למונדיאל?

"אי אפשר לדעת מה יהיה. כרגע אנחנו נקודה מספרד ומאיטליה, ואולי לקראת הסיום המצב יהיה צמוד. אבל אנחנו צריכים להיות מציאותיים וללכת על המקום השלישי".

 

נבחרת ספרד. ניפגש במארס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נבחרת ספרד. ניפגש במארס(צילום: AFP)

 

מה קורה בצסק"א?

"יש לי חוזה לעוד עונה וחצי. בחודש וחצי האחרונים אני שחקן הרכב קבוע, טוב לי מאוד ברוסיה ובגלל זה התעקשתי להישאר בתקופה שלא שיחקתי. גם המשפחה שלי הייתה שיקול. מוסקבה ענקית ולא ניגשים אליי. כששיחקתי ביוון לא יכולתי ללכת ברחוב, הייתי יוצא מהמגרש רק עם שומרי ראש".

 

מה דעתך על מה שקורה בקבוצת נעוריך הפועל ת"א?

"אני עוקב דרך התקשורת בעיקר. כואב לי מאוד, לא נעים לשמוע כל שני וחמישי שהפועל בכותרות ורוב הזמן בהקשרים שליליים. יש שם אחלה אנשים, גם הבעלים, גוטמן ולוזון, שהוא אחד המאמנים הטובים שיש לנו. זה משהו שאמור להסתדר, אין לי הסבר לזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עוז מועלם
ביברס נאתכו
צילום: עוז מועלם
מומלצים