שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הרודן הקוריאני, הענק הסיני. אסיה מחכה לטראמפ
  יחייב את יפן ודרום קוריאה לשלם יותר על הנוכחות האמריקנית בשטחן? יעלים את שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און? ואיך ינהג עם סין הגדולה? מדינות אסיה ממתינות במתח לשמוע מה תהיה מדיניות נשיא ארה"ב הנבחר כלפיהן

  מחכים לשמוע מהנשיא האמריקני הנבחר. מימין: נשיא הפיליפינים דוטרטה, שליט צפון קוריאה קים, טראמפ ונשיא סין שי (צילום: AFP, רויטרס) (צילום: AFP, רויטרס)
  מחכים לשמוע מהנשיא האמריקני הנבחר. מימין: נשיא הפיליפינים דוטרטה, שליט צפון קוריאה קים, טראמפ ונשיא סין שי(צילום: AFP, רויטרס)

   

  תושבי המזרח התיכון, ובמיוחד הישראלים, חושבים תמיד שהם נמצאים במרכז היקום. מבחינתם, הדבר הראשון שהנשיא האמריקני הנבחר דונלד טראמפ יעשה עם כניסתו לבית הלבן יהיה התמקדות בפתרון כל הבעיות המזרח תיכוניות הבוערות. אולם למרות גאוותנו בצרותינו, ישנן זירות נוספות בעולם שחשיבותן לארצות הברית איננה פחותה מזו של המזרח התיכון. אחת מזירות אלו היא אסיה.

   

  עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

   

  לאסיה חשיבות ביטחונית וכלכלית מרכזית לאינטרסים של ארה"ב, והנשיא הנכנס דונלד טראמפ ייאלץ להכיר במורכבות וחשיבות זירה זו. יחסו של טראמפ לאסיה יושפע גם מהצוות שיקים במחלקת המדינה ובמשרד ההגנה. מדינות אסיה ממתינות לראות מהי המדיניות החדשה של ארה"ב כלפי האזור שלהן. האם הצהרותיו במהלך מסע הבחירות בנוגע לאסיה היו רק לצורכי תעמולת בחירות או שמא זוהי מדיניותו המסודרת כלפי אסיה?

   

  טראמפ יצטרך להכיר בחשיבות הביטחונית והכלכלית של אסיה לאינטרסים האמריקניים. ברק אובמה, נשיא סין שי ג'ינפינג ומזכ"ל האו"ם באן קי מון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  טראמפ יצטרך להכיר בחשיבות הביטחונית והכלכלית של אסיה לאינטרסים האמריקניים. ברק אובמה, נשיא סין שי ג'ינפינג ומזכ"ל האו"ם באן קי מון(צילום: רויטרס)
  אלה חלק מהנושאים האסייתיים הממתינים לעיונו עם כניסתו לחדר הסגלגל:

  הנוכחות האמריקנית באסיה: בעלות בריתה של ארה"ב באסיה, יפן ודרום קוריאה, ממתינות לראות אם טראמפ יממש את הבטחות הבחירות שלו ואם מדיניותו תהיה שונה ממדיניות הנשיא היוצא ברק אובמה. במהלך מסע הבחירות קרא טראמפ לבעלות בריתה של ארה"ב באסיה להגדיל את ההשתתפות הכספית שלהן במימון עלויות כוחות ארה"ב באסיה. סוגיה זאת איננה חדשה והיא עלתה לדיון לאורך השנים בין ארה"ב לבין בעלות בריתה. ניתן יהיה לפתור נושא זה במהירות יחסית באמצעות הגדלת התקציב של יפן ודרום קוריאה.

   

  אולם טראמפ גם רמז להסגת הכוחות האמריקנים מאסיה ואף קרא לבעלות בריתה של ארה"ב באסיה להתגרען. הסגת כוחות ארה"ב מאסיה, מיפן ומדרום קוריאה למשל, תהווה בעיה קשה לבעלות בריתה באזור. יפן ודרום קוריאה ייאלצו להעריך מחדש את מדיניות הביטחון שלהן ואף לבחון אופציות ביטחוניות ובריתות חדשות.

   

  מדיניות הסחר הכלכלי: סוגיה נוספת שמטרידה את בעלות בריתה של ארה"ב באסיה היא מדיניותו של טראמפ בנושא הסחר הכלכלי. האם משמעות אמירותיו תהיה שארה"ב תבטל או תדרוש לפתוח מחדש את הסכמי הסחר החופשי שלה עם מדינות אסיה? חברות אסייתיות רבות ממתינות לראות אם טראמפ ישנה את כללי המשחק הכלכליים באסיה או אולי ימשיך במדיניות הזהה של אובמה בתחום הכלכלי. 


  רוצה לפנות את הכוחות האמריקניים מארצו תוך שנתיים. נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  רוצה לפנות את הכוחות האמריקניים מארצו תוך שנתיים. נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה(צילום: רויטרס)
  מה עושים עם צפון קוריאה? מדינה נוספת שממתינה למוצא פיו של הנשיא הנבחר היא צפון קוריאה. טראמפ הצהיר במהלך מסע הבחירות שישכנע את הסינים "להעלים" את מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און. עם כניסתו לבית הלבן יגלה טראמפ שפיונגיאנג מוכנה לאתגר את הזירה הבינלאומית באמצעות שיגורי טילים ארוכי טווח וניסויי גרעין. הוא גם יגלה שאף על פי ששום מדינה אינה מחבבת את מנהיג צפון קוריאה, הן אינן תומכות ביוזמות שיביאו לקריסתה בצורה שאיננה תחת שליטה.

   

  הסכסוך הטריטוריאלי בים סין הדרומי: סוגיה נוספת ומורכבת הממתינה לטיפולו של טראמפ היא הסכסוך בים סין הדרומי. בסכסוך זה מעורבות כמה מדינות באזור דרום-מזרח אסיה. נכון לעכשיו, סין מבהירה את כללי המשחק באזור על פי האינטרסים שלה. האם טראמפ יהיה מוכן להתנגשות עם סין בזירה זו, או שמא יבחר ביוזמה יצירתית חדשה שלא תפגע באינטרסים של השחקנים בזירה?

   

  בעלות בריתה של ארה"ב ישלמו יותר כסף על הנוכחות האמריקנית בשטחן? ראש ממשלת יפן שינזו אבה (מימין), ברק אובמה ונשיאת דרום קוריאה פארק ג'ן-הייאה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  בעלות בריתה של ארה"ב ישלמו יותר כסף על הנוכחות האמריקנית בשטחן? ראש ממשלת יפן שינזו אבה (מימין), ברק אובמה ונשיאת דרום קוריאה פארק ג'ן-הייאה(צילום: MCT)

  פינוי הכוחות האמריקניים מהפיליפינים: טראמפ יצטרך גם להתמודד עם נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה, שהכריז באחרונה שעל ארה"ב לפנות את כוחותיה הצבאיים מארצו תוך שנתיים. הכרזתו של נשיא הפיליפינים שהפינוי יהיה בשנתיים הקרובות ולא בשבועות הקרובים מהווה פתח למשא ומתן בינו לבין ארה"ב. טראמפ ייאלץ לבחון את השלכות המהלך לא רק על יחסי ארה"ב-פיליפינים, אלא גם על יחסי ארה"ב עם שאר מדינות דרום-מזרח אסיה המוטרדות מעליית עוצמתה של סין.

   

  היחסים עם סין: זמן קצר לאחר בחירתו לנשיא ארה"ב, נסע הנשיא אובמה לבקר בסין. האם בייג'ינג תהיה היעד הראשון של הנשיא הנבחר טראמפ? טראמפ ייאלץ לתמרן בין מתיחות צבאית עם סין באזורים שונים באסיה לבין סחר ענף בין שתי המדינות והתלות הגומלין הגוברת בין שתי הכלכלות הגדולות.

   

  לסיום, קל לצאת בהכרזות במסע הבחירות שבחירתך תביא את הישועה לאמריקה. עם כניסתו לבית הלבן, ייאלצו טראמפ וצוותו להכיר במורכבות היחסים עם אסיה ולבחון את הדרכים לממש את הבטחותיו לציבור האמריקני מבלי לנטוש את אסיה או להגביר את המתיחות בזירה זו.

   

  ד"ר אלון לבקוביץ מלמד במכללת בית ברל וחוקר במכון בגין סאדאת

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP, רויטרס
  קים ג'ונג און, דונלד טראמפ ושי ג'ינפינג
  צילום: AFP, רויטרס
  מומלצים