שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  תקועים בפקקים: הסיבות בגללן הציבור לא עובד מהבית
  ההתפתחות הטכנולוגית מאפשרת לרובנו לבצע את אותה העבודה בדיוק מהמחשב הנייד בסלון, אבל חוקי העבודה המסורתיים מציבים מכשולים בדרך לשיטה שתוכל לחסוך זמן לעובדים ולסייע למלחמה בזיהום האוויר. דעה

  עבודה במרחק נסיעה. הקשיים שמערים החוק והחסרונות שבישיבה בבית מונעים מעובדים רבים לעבוד מהבית, ובכך לחסוך זמן ולשפר את איכות הסביבה.

   

  כתבות נוספות בערוץ הקריירה

  לא רק בגלל הבוס: מדוע אנשים מתפטרים

  ההתאגדות בהיי-טק היא צו השעה

  מנהל פרויקט? כך תוביל את הארגון להצלחה

   

  העומס המצטבר בכבישים גורם לפקקים, זיהום אוויר ובזבוז זמן של הנוסעים בדרכם לעבודה. במצב כזה, עבודה מהבית יכולה להראות כמו אופציה נוחה במיוחד: בבית יש טלפון סלולרי, מחשב, מדפסת ואינטרנט. ניתן לשלוח מסמכים שיתופיים בענן, לבצע שיחת וידיאו ואפילו להישאר לעבוד בפיג'מה.

   

  בנוסף, בחירה בעבודה מהבית תורמת למעסיקים להפחית בעלויות תחזוקת העסק, מתאימה להורים לילדים או לאנשים בעלי מגבלות בריאותיות. המשק בישראל צועד בכיוון זה כבר יותר מ-20 שנה במגוון תחומים, דוגמת שירותי הבנקאות, הביטוח והתיירות.

    (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  בבית יש פיתויים רבים

  לצד זאת, הסיבה שמאות אלפי ישראלים ממשיכים להשתרך בפקקים, שגם לעבודה מרחוק יש חסרונות משמעותיים, הן לעובד והן למעסיק. לבעל העסק יש קושי רב בפיקוח ובקרת פעילותם של עובדים שלא נמצאים בקרבת מקום. אמצעי בקרה טכנולוגיים יכולים להוות פתרון, אך אין זה פתרון מושלם.

   

  כמו כן, היעדר נוכחות פיזית עלול לפגוע ביעילות ובתהליכי קבלת החלטות, גיבוש עמדות או הגדרת משימות לאנשי הצוות. על אף הקידמה והטכנולוגיה, מפגש של פנים מול פנים יעיל מאינספור אמצעים מקוונים. יתרה מכך, ההגעה של עובדים למקום העבודה, החלפת חוויות אישיות והמגע בין עובדים מתחומים שונים תורמים לגיבוש ולהפריה מקצועית.

   

  בעבודה מהבית יש צורך ברמת משמעת עצמית גבוהה במיוחד, שכן החלל עמוס בפיתויים לביצוע פעילויות אחרות. מעטים העובדים המסוגלים לבצע הפרדה מוחלטת בין העבודה לבית, ולעמוד ביעדים המקצועיים למרות הסחות הדעת. בנוסף, רצף ממושך מדי של שעות עבודה מהבית, והיעדר הצורך לקום ולצאת לעבודה, עלול לשבש את סדר החיים תוך פריצת הגבול שבין עבודה ובית. בשיטת עבודה זו יש סיכון להזנחה עצמית ואף גרוע מכך.

   

  המעסיק תלוי בעובד

  חוקי העבודה הנוכחיים אינם מותאמים להעסקה מרחוק או מהבית. כל עוד החוק לא יותאם למסגרות העסקה מרחוק, לא צפוי שינוי משמעותי בעניין.

   

  כיום חלה על המעסיק חובת רישום שעות עבודה ברמה היומית, וכשמדובר בהעסקה מרחוק, מילוי חובה זו מתאפשר בעיקר הודות לדיווח של העובד ולמידת האמון שרוחש לו המעסיק. אין אפשרות מעשית לפקח בפועל על שעות העבודה בבית. מעסיקים רבים אינם מעוניינים להיות תלויים בדיווח של העובד, אולם קביעת בסיס אחר לתשלום שכר עשויה לנטרל מכשולים אלה.

   

  כל עוד ההסדרים הקיימים בחוק יישארו על כנם, הם ימשיכו להוות מכשול להעסקה מהבית. ראוי לקדם את החקיקה וההסדרה בתחום דיני העבודה, כך שתתאמנה להתפתחויות הטכנולוגיות המהירות באופן העסקת העובדים.

   

  עומר סלע הוא כלכלן, מנהל תחום ענפי באיגוד לשכות המסחר. עו"ד סיגל סודאי היא מנהלת האגף ליחסי עבודה באיגוד לשכות המסחר

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים