שתף קטע נבחר

כחלון על ההסדרה: "לא אתמוך בחוק שיפגע בביהמ"ש"

יו"ר כולנו התבטא לראשונה בנוגע לחוק שאמור למנוע את פינוי עמונה, ורמז כי חברי מפלגתו ייעדרו מההצבעה. עם זאת, כחלון הבהיר: "המשבר הזה פתיר". שר הביטחון ליברמן על פינוי המאחז: "אסור לגרור את צה"ל לוויכוחים פוליטיים"

 

 

יו"ר כולנו משה כחלון רומז כי מפלגתו לא תצביע בעד חוק ההסדרה, שעבר שלשום בוועדת השרים ללא התנגדות. "לא אתמוך בחוק שמתפרש כפגיעה בבית המשפט העליון. אם יסתבר שהחוק פוגע - לא יקום ולא יהיה", אמר שר האוצר כחלון בכנס אילת לעיתונות בהתבטאות ראשונה בנוגע לחוק, אך הבהיר: "המשבר הזה פתיר".

 

עד כה לא נשמעו בקואליציה התנגדויות לחוק השנוי במחלוקת שאמור למנוע את פינוי עמונה, ולהסדיר את מצבם המשפטי של מאחזים והתנחלויות נוספות, אבל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הבהיר אתמול כי "אין לקבל פתרונות שאינם בגדר החוק". מחר יעלה החוק להצבעה בקריאה טרומית בכנסת, וכנהוג - אישור בוועדת שריםובש"ס הודיעו כי הם עדיין מתלבטים כיצד להצביע. חברי הכנסת של כולנו, מנגד, צפויים להיעדר מההצבעה - ובעקבות זאת קטנים הסיכויים שהקואליציה תגייס רוב.

"יהיה שידור ציבורי". השר כחלון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"יהיה שידור ציבורי". השר כחלון(צילום: מוטי קמחי)

 

באשר לסערת עתידו של תאגיד השידור הציבורי, הבהיר שר האוצר חד משמעית: "יהיה שידור ציבורי, אני מחויב לו, אבל אנשי רשות השידור צריכים להיות משולבים בו. זה נכון שיש לי ולראש הממשלה חילוקי דעות בנושא התאגיד, אבל חילוקי דעות תמיד יש. זה לא תפקידי לתת ציונים לראש הממשלה. אם יהיה משהו מאוד קריטי על הפרק שנצטרך לתת את דעתנו עליו, נעמוד על כך".

 

"אם לא אספק דירות, לא אעמיד את עצמי לבחירה יותר"

בנוסף התייחס כחלון למשבר הדיור ואמר: "נכון להיום אלפי צעירים קיבלו דירות ב-400-300 אלף שקל פחות ממחיר השוק. אני חושב שבחודשים הקרובים, ככל שיתגברו ההיצעים, העסק יעבוד - אולי לא בקצב שהעם רוצה. אין פתרון בלחיצת כפתור. אני מטפל ולקחתי את האחריות הזו על עצמי. אני גם אשא באחריות בסוף הקדנציה אם לא אספק את הדירות האלה. לא אעמיד את עצמי לבחירה יותר".

 

"ככל שיתגברו ההיצעים, העסק יעבוד" (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
"ככל שיתגברו ההיצעים, העסק יעבוד"(צילום: יריב כץ)

 

על המהלך שיזם - הטלת מס על מחזיקי דירה שלישית ומעלה, הוסיף שר האוצר: "אין שום סיבה בעולם ששוכר ישלם יותר או שמשכיר יגבה יותר. המס הזה לא יצר ביקוש נוסף. בכלכלה יש היצע ויש ביקוש, אם הייתי בא ואומר שיש עלייה של מיליון איש וצריך עוד מיליון דירות - אז יצרנו ביקוש. נכון, זה מס לא נעים, אבל מי שיש לו צריך לתת יותר. יש משבר דיור ומצפים ממני לפתור אותו. הצלחנו עם המשקיעים, השוק מצטנן וצריך טיפה סבלנות. אני לא רואה שום סיבה לשנות את החקיקה בכנסת".

 

ליברמן על פינוי עמונה: "אסור להגיע לעימות מול חיילים"

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס גם הוא לסאגת פינוי עמונה ואמר היום במהלך טקס בעיר הבה"דים כי "לקראת האתגרים המחכים לנו בחודשים הבאים, חשוב מאוד שצה"ל יישאר בקונצנזוס. אסור שנגרור את צה"ל ואת החיילים לתוך ויכוחים פוליטיים - לא משנה איזו משימה נטיל עליו. צה"ל הוא רק המבצע. אפשר לבוא בטענות לשר הביטחון, לממשלה ולראש הממשלה. אסור להגיע לעימות מול חיילי צה"ל".

 

שר הביטחון ליברמן: "אסור להגיע לעימות מול חיילי צה"ל" (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
שר הביטחון ליברמן: "אסור להגיע לעימות מול חיילי צה"ל"(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

אמש הבהירו תושבי עמונה בכנס חירום שערכו במאחז כי הם מקווים שראש הממשלה יפעל למענם. "אם תעמוד בשליחות שלך נעמוד כולנו ונצדיע לך. אם חלילה תמעל בה אם לא תסדיר את בתי תושבי עמונה, אם לא תסדיר את חיי הילדים כאן, נעמוד כאן כחומה בצורה יחד עם עוד אלפים רבים מכל רחבי הארץ שיגיעו לכאן ביום הפינוי, לעיר אוהלים שנקים כבר בימים הקרובים, כדי למחות ולעשות כל שיבכולתנו כדי ששנית עמונה לא תיפול", אמר אביחי בוארון, ראש מטה המאבק.

 

בעלי הקרקע שעליה הוקם המאחז תולים תקוות רבות בבג"ץ. ל-ynet אמרו: "אנחנו באים בדרכי שלום וכל מה שאנחנו רוצים זה דבר אחד: לעבד את האדמה ששייכת לנו ולהפריח אותה מחדש. אנחנו לא מבקשים לשרוף ולהרוס אלא לזרוע, זה הכול. אני מאמין שאחרי הפינוי נוכל להגיע לשטח בתיאום ולעבד את הקרקע מחדש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שר האוצר כחלון
צילום: מוטי קמחי
מומלצים