שתף קטע נבחר

מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.2%, מחירי הדיור זינקו ב-1.3%

הצפי עמד על עלייה של 0.1%; הנתונים לגבי מחירי הדיור מתייחסים לחודשים אוגוסט-ספטמבר

מדד המחירים לצרכן לחודש אוקטובר עלה ב-0.2%, כך מפרסמת הערב (ג') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. הצפי עמד על עלייה של 0.1%. מדד מחירי הדיור לחודשים אוגוסט-ספטמבר עלה ב-1.3%, אולם בלמ"ס מדגישים כי בשל החגים רק ממחצית העסקאות דווחו בפועל.

 

עליות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפים הבאים: פירות טריים ב-4%, הלבשה והנעלה ב-3.9% ושירותי חינוך ב-0.7%. ירידות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפים הבאים: תרבות ובידור ב-0.7%. כאשר חגי תשרי נופלים על חודש אוקטובר, מדד המחירים לצרכן בחודש זה באופן מסורתי מעט גבוה יותר מהממוצע בחודשים שלפניו. מתחילת השנה עומד מדד המחירים לצרכן על 0.2% וברור שגם עתה בנק ישראל עוד רחוק מאוד מלעמוד ביעד האינפלציה שנקבע לו - 1%-3%.

 

בחינת המדד ב-12 החודשים האחרונים מראה כי הוא עדיין שלילי ועומד על מינוס 0.3% העליות העיקריות נרשמו בסעיפי עליות פירות טריים שעלו ב-4%, הלבשה והנעלה ב-3.9% ושירותי חינוך ב-0.7%. הירידה העיקרית נרשמה בסעיף תרבות ובידור עם מינוס 0.7%.

 

מדד מחירי הדיור לחודשים אוגוסט-בספטמבר עלה ב-1.3% לעומת החודשיים הקודמים והשלים בכך עלייה של 8.5% ב-12 החודשים האחרונים. אולם בלמ"ס מדגישים כי מאחר ובחודש אוקטובר התרחשו חגי תשרי מה שהשאיר מעט ימי עבודה בהם ניתן היה לדווח על עסקאות לרשות המסים, רק כחצי מהיקף העסקאות המדווח בחודש רגיל דווח כעת. כאשר בכל מקרה ניתן לדווח עד 50 יום מהעסקה, כך שמדובר בנתון לא סופי.

 

למרות המדד הנמוך מתחילת השנה, השאלה הגדולה היא מה יקרה בשנה הבאה. אם מחירי הסחורות והאנרגיה יתחילו לעלות – לדוגמה אם ערב הסעודית תצליח לשכנע בימים הקרובים את מדינות אופ"ק לקצץ בתפוקת הנפט שלהן ומחיר חבית נפט יטפס למעלה – אז הציפיות לאינפלציה גבוהה יותר יעלו בהתאם וככל הנראה גם יתממשו.

 

לכך צריך להוסיף שהמשק הישראלי נמצא כבר בתעסוקה מלאה, וגם לדברי בנק ישראל עצמו יש לא מעט ענפים בהם מעסיקים מדווחים על קושי למצוא עובדים מיומנים, בעיקר בתעשייה. מצב זה עשוי להוביל להעלאות שכר, שבתורן יגרמו גם להעלאת הביקוש למוצרים במשק ולהעלאת המחירים מצד היצרנים - כדי לכסות על הגידול בהוצאות השכר - ומכאן שקצרה הדרך לעלייה באינפלציה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים