שתף קטע נבחר

בור בלי תחתית

מאז שרכש את הפועל ת"א לפני שנה וחצי, מתמודד אמיר כבירי עם תביעות וחובות שהולכים ונערמים מדי יום, רובם מתקופת קודמיו. מחיר הנאיביות: עשרות מיליוני שקלים

משרדי הפועל תל אביב בוולפסון הפכו בשנה האחרונה לחמ"ל פעיל במיוחד עבור טיפול בתביעות ובחובות. רק אתמול (ג') התקבלה מההתאחדות לכדורגל פסיקה לפיה בני טמיר יהיה הבורר בתביעה של ארון שוינפלד – מהלך המשקף את הכאוס הניהולי במועדון האדום.

 

 

נכון להיום, כל השחקנים, העובדים ואנשי הצוות המקצועי קיבלו את מלוא שכרם, ולמעשה אין חוב כלפיהם. הבעיה היא שכמעט מדי יום מתווסף חוב או תביעה חדשים לקלסר העבה. החל במכתבים שנשלחים מפיפ"א, דרך עורכי דין ועד סוכנים ושחקנים הטוענים כי המועדון חייב להם כספים.

 

 

במקום להתעסק בכדורגל, נאלצת הפועל ת"א לאמוד את הבור הכלכלי שהותירו אחריהם הבעלים הקודמים. מי שמשלם את המחיר, תרתי משמע, הוא אמיר כבירי, שהודה בעצמו כי היה נאיבי כשרכש את הקבוצה ולא ביצע כראוי את בדיקת הנאותות.

  

השבוע, למשל, תבע יו"ר מפעלות החינוך, מאיר אורנשטיין, לקבל רבע מהסכום על העברתו של שגיב יחזקאל למכבי ת"א (730 אלף שקל). אורנשטיין טוען כי סייע למועדון בעידן חיים רמון לרכוש את החלוץ מהנוער של הצהובים תמורת 50 אלף שקל. 


 

אם רוכש פוטנציאלי יהיה מעוניין לרכוש את הפועל ת"א, הוא יצטרך לקחת על עצמו חובות עבר (35 מיליון שקל), תביעות עומדות (17.5 מיליון שקל) והתחייבויות עתידיות של כבירי עבור רכישת שחקנים (6.5 מיליון שקל). או בקיצור: בור בלי תחתית.

 

נקודת האור: בניית האצטדיון בבת-ים

מה שיכול לשפר את התמונה הוא אישור סופי שצפוי להתקבל בתקופה הקרובה ממשרד הפנים לבניית האצטדיון בבת-ים. מדובר בפרויקט שיהווה מנוף כלכלי אדיר למועדון, יחד עם הסכם החסות עם הסינים, שיניב 50 מיליון שקל לחמש השנים הקרובות.

 

 

חלק מחובות העבר עדיין נידונים ונעשה ניסיון להגיע לפשרות, כך שהסכום הכולל עשוי להיות קטן מ-35 מיליון שקל. גם התביעות העומדות מתקופת אלי טביב וחיים רמון יכולות להסתיים בהסדר. חלק מבעלי החוב כבר התחילו לקבל את כספם בפריסת תשלומים.

 

ססאר מנדיונדו, שהוחתם תחת ניהולו של בארי בן-זאב, תובע סכום אסטרונומי של 10.3 מיליון שקל, כאשר לטענת האדומים, הוא אמור לקבל לפי החוזה בין הצדדים פיצוי של 140 אלף דולר בלבד.

 

יש לציין שהפועל הכניסה בין השנים 2009 ל-2012 (תקופת טביב והראל) סכום של 150 מיליון שקל, אך במקביל נערמו חובות ענק כלפי שחקנים כמו אבדג'י (3.7 מיליון שקל) וגבריאל דוס-סנטוס (2.6 מיליון שקל) שנופלים כעת על כבירי.

 

האחריות כולה היא, כאמור, על הבעלים הנוכחי שלקח את המועדון לפני שנה וחצי, אבל הרוב המכריע של החובות מעידן אלי טביב (מוני הראל היה שותפו, אולם טביב במסגרת הבמבי היה חתום על החובות) וחיים רמון. כבירי תובע את טביב בטענה כי עליו להשתתף בכיסוי חלק מהחובות שנוצרו בתקופתו.

 

במקרה שהפועל ת"א לא תוכל לעמוד בפריסת התשלומים החודשית היא פשוט תקרוס. כבירי, שהתכוון להוציא העונה כ-20 מיליון שקל מכיסו הפרטי, ייאלץ לגייס 10 מיליון שקל נוספים, כאשר רק על הזרים שילם הבעלים עד כה 55 מיליון שקל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
אמיר כבירי
צילום: אורן אהרוני
מומלצים