שתף קטע נבחר

סרטון וואטסאפ לאלפי חיילים: דתי בצבא? אתה בבעיה

מפעילי "המלשינון הדתי" פותחים בקמפיין גדול ראשון: "כשלא מאפשרים לך לגדל זקן, כשלוקחים אותך בתרבות יום א' לכנסייה - עמותת "צו 1" כאן בשבילכם". צה"ל: "רק המפקדים יטפלו במתחים ובטענות שונות"

 

המאבק על חופש הדת בצה"ל עולה מדרגה: עמותת "צו 1", המפעילה "מלשינון" אזרחי לדיווח על קשיים של חיילים דתיים בצבא, שלחה הודעות וואטסאפ אישיות לאלפי חיילים, ובהן סרטון אנימציה המזמין אותם לפנות למוקד ולהתלונן על כל הפרת זכויות במהלך השירות.

 

במסר שקיבלו המשרתים היישר אל הטלפון הסלולרי נמסר: "אתם אוהבים את היהדות שלכם ואוהבים גם את העם שלכם. בצבא כולם ביחד למען כולם. אבל כשבשם הביחד הזה המסורת שלכם נפגעת - אתם בבעיה".

 

מתוך הסרטון. "אתם אוהבים את היהדות שלכם" ()
מתוך הסרטון. "אתם אוהבים את היהדות שלכם"

יוצרי הסרטון מפרטים את ה"מכשולים" הדתיים הנפוצים בצבא, כמו בעיות בכשרות המזון, שירות משותף לגברים ונשים וחובת גילוח הזקן, וקובעים: "מה עושים כשנתקלים בבעיה? פונים למפקד ולרב הצבאי, ואם לא קיבלתם התייחסות ראויה - מוקד עמותת 'צו 1' כאן בשבילכם".

 

מדובר בקמפיין מושקע ומקצועי ראשון של מפעילי ה"מלשינון", שמאז היווסדו, בקיץ האחרון, הציע את שירותיו לחיילים בהודעות כתובות או "מפה לאוזן". הסרטון החדש כבר נשלח לכ-50 אלף משרתים מסורתיים ודתיים ובני משפחותיהם, המופיעים במאגר העמותה, ויופץ גם ברשתות החברתיות."אתם בבעיה כשבמקום ללמוד על גבורה יהודית, לוקחים את קרן (שמה של חיילת דמיונית - ק"נ) לתרבות יום א' בכנסייה", מדגים הקריין בסרטון, "אתם בבעיה כשהיחידה של לימור יוצאת לגיבוש בכפר נופש עם לו"ז מלא בפעילויות שמנוגדות לערכים שלה".

 

בעמותה מסרו: "מערך ההסברה בעמותה פועל במגוון דרכים על מנת לעזור לחיילים המעוניינים לשמור על המסורת. הסרטון הופק לאחר ריכוז מאות הפניות שהגיעו למוקד העמותה והבנה של הבעיות הבוערות לחייל המסורתי".

 

בעבר ביקרו בצבא את פעולת ה"מלשינון" בחריפות ואף האשימו את יוזמיו ב"ניסיון לפלג את הצבא". אך לאחרונה נרשם שיתוף פעולה בין העמותה לרבנות הצבאית, וראשיה אף נפגשו עם הרבצ"ר הרבצ"ר המיועד, אל"מ אייל קרים. אפשר שזו הסיבה לכך שבפרסום הנוכחי הם מציעים התערבות אזרחית חיצונית מצדם רק לאחר שכשלו המאמצים מול המפקדים והרבנים מתוך הצבא.

 

דובר צה"ל מסר בתגובה כי "צה"ל ימשיך להוות כור היתוך לכל גווני החברה הישראלית ולהגן על מדינת ישראל כצבא עם ממלכתי. מפקדי צה"ל פועלים במסירות על מנת לאפשר לכלל המשרתים לשרת בהתאם לחוק מבלי לפגוע באורח חייהם, תוך שמירה על כבודם ועל יחס שווה, מכבד וסובלני לכל חייל וחיילת בהתאם לרוח צה"ל. מתחים בשירות הצבאי או טענות מכל סוג שהוא יטופלו רק על ידי מפקדי הצבא במטרה לשמר אותו כצבא לוחם, ערכי וממלכתי".

 

איתי בלומנטל השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים