שתף קטע נבחר

רוצים להיות יהודים? ייקבע נוהל אחיד לגיור באירופה

תעשיית הגיורים, שבה גוירו אנשים תמורת כסף, יצרה כאוס ובעיות לא רק בקהילות המקומיות באירופה, אלא גם מול הרבנות בישראל שפסלה גיורים שנויים במחלוקת. נוהל אחיד ומחייב צפוי לפתור את הבעיה

רפורמה כוללת במערך הגיור באירופה: מעתה יחויבו בתי הדין ביבשת בנהלים אחידים לגיור. צעד זה, נועד להילחם בבתי הדין הפיראטיים ביבשת ובמה שמגדירים הרבנים כ"תעשיית הגיורים" (גיור תמורת כסף) אשר על פי הערכות של רבני קהילות ביבשת עומדים על אלפי מקרים בשנה.

 

ההודעה הדרמטית נמסרה על ידי נציגי רבני הקהילות במסגרת ועידת רבני אירופה המכונסת במינסק בלארוס. לפי ההחלטה, רק בתי דין שיקבלו את אישור הוועדה יוכלו לעסוק בגיור. לראשונה, תגובש תוכנית גיור אחידה לכל בתי הדין העוסקים בגיורים, וכן נקבע כי מעתה, לא יאושרו בקשות לגיורים של מבקשים שלא מאזור הרישום הקהילתי וזאת במטרה למנוע מעשי רמאות. כמו כן יקבעו כללי יסוד בסיסיים של אורח חיים יהודי כגון שמירת שבת, אוכל כשר, אשר בלעדיהם לא יאושרו גיורים כלל.

 

כנס רבני אירופה (צילום: אלי איטקין) (צילום: אלי איטקין)
כנס רבני אירופה(צילום: אלי איטקין)

 

הוועדה תקבע את זהותם של חברי הרכב בתי הדין לגיור ותוכל לפסול רבנים מלעסוק בגיור. מדינת ישראל מצידה לא תכיר בגיורים שיתבצעו על ידי גורמים שלא הוסמכו על ידה, ומנגד תקבל ותאשר באופן סדיר וללא עיכובים את הגיורים המפוקחים שיבצעו באירופה ותאפשר לעוברים אותם לעלות לישראל.

"לצערנו הרב אנחנו מדברים באירופה עשרות אחוזים של נישואי תערובת", מסביר הרב משה לבל מנהל הוועידה את הנסיבות שהובילו להחלטה הדרמטית. "האב יכול להיות גבאי של בית הכנסת, אבל הבן עם חברה לא יהודייה. לצערי כאן נכנסים לתמונה בתי דין פיראטיים שתמורת בצע כסף או מתוך אידיאולוגיה מוזרה מגיירים כל דורש.

"אנחנו אפילו לא מדברים על תורה ומצוות. זה לא כמו בישראל שחייל משרת ונופל, יגידו היעלה על הדעת שחייל שנפל בקרב לא יהיה יהודי?במקרה שלנו, אין שום קשר, אפילו לא לאומי. סתם צורך טכני שרוצים 'לפתור' באופן מצפוני. הם לא יבואו להתגייס לצה"ל, והם לא יבואו לשום דבר. זה פורמלי בלבד ויש לצערי אלפים כאלה".

 

בשיתוף בתי הדין בישראל

הצעדים החדשים שצפויים לחייב את הקהילות האירופאיות ייערכו בשיתוף פעולה מלא עם הנהלת בתי הדין בישראל. במסגרת הרפורמה המתוכננת יתקיים כינוס משותף של דיינים אירופאים עם הרב הראשי, הרב דוד לאו, במטרה לשפר את שיתוף הפעולה בין הצדדים.

"אנחנו נשתף פעולה גם עם רבנים בארצות הברית, והכל כדי לפתור את המצב", אומר הרב לבל. "פעמים רבות נוצר מצב של הונאת הגר. אדם שהתגייר, עשה מבחינתו את כל הנדרש ולפתע לא מכירים בגיורו. אנחנו מכירים מקרים כאלה. אנחנו מתכננים להסתייע ברשתות החברתיות כדי לספק מידע למתגיירים פוטנציאליים על מנת שהכול יעשה באופן ראוי והוגן".

"צריך להבין שהמצב באירופה לא מזהיר ואנשים הרבה פעמים רוצים לסדר לעצמם 'מקום מבטחים' בישראל. אנחנו לא מעוניינים לפעול בשיטות דיקטטוריות ולכן הכול יעשה בשיתוף פעולה עם רבני הקהילות, אבל הגיע הזמן לשים לתופעה המבישה הזו סוף".


פורסם לראשונה 16/11/2016 14:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי איטקין
כנס רבני אירופה
צילום: אלי איטקין
מומלצים