שתף קטע נבחר

טראמפ: "כאוס בצוות שלי? הכול עובד חלק"

הנשיא האמריקני הנבחר הכחיש את הדיווחים שלפיהם שוררים בלגן ואווירת טיהורים בצוות שמכין את מעברו לבית הלבן, ותקף את "ניו יורק טיימס": "למרות מה שהעיתון הכושל אמר, מנהיגים רבים התקשרו לברך אותי"

טראמפ ומנהלת הקמפיין שלו קליאן קונווי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טראמפ ומנהלת הקמפיין שלו קליאן קונווי(צילום: AFP)

 

נשיא ארצות הברית הנבחר דונלד טראמפ הכחיש אתמול (יום ד') את הדיווחים על כאוס ששורר בצוות שלו שאחראי על המעבר לבית הלבן בחודש ינואר. טראמפ גם תקף את העיתון "ניו יורק טיימס" שדיווח שמנהיגים זרים מתקשים להשיג את המנהיג הבא של העולם החופשי.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

כהרגלו בחר טראמפ בטוויטר כדי להגיב לדיווחים השונים עליו, ומנה את שם המנהיגים מהעולם שאיתם הוא שוחח לאחר ניצחונו המפתיע בבחירות לנשיאות ב-8 בנובמבר. איל הנדל"ן הרפובליקני סיפר שהוא קיבל שיחות ממנהיגים זרים רבים "למרות מה ש'ניו יורק טיימס' הכושל אמר. רוסיה, בריטניה, סין, סעודיה, יפן".

 

הודח במסגרת מבצע טיהור. מייק רוג'רס הרפובליקני (צילום: AP) (צילום: AP)
הודח במסגרת מבצע טיהור. מייק רוג'רס הרפובליקני(צילום: AP)
"אוסטרליה, ניו זילנד ועוד. אני תמיד זמין בשבילם. 'ניו יורק טיימס' פשוט מאוכזב שהם נראו כמו טיפשים בסיקור שלהם עליי", המשיך טראמפ במתקפתו. הוא פרסם ברשת את רשימת מנהיגי המדינות שעמם הוא שוחח, בהם ראש הממשלה בנימין נתניהו. 

 

פיטורים ומלחמות פנימיות

"ניו יורק טיימס" גם תיאר את הליך העבודה של צוות המעבר של טראמפ, וכתב שהוא מלווה בפיטורים ומלחמות פנימיות. עוד נכתב שהקמפיין של טראמפ החל במסע טיהורים של רבים מאנשי הממסד הרפובליקני, שמעוניינים בתפקידים בכירים בממשל הבא. את מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי, שהיה מקורב מאוד לטראמפ במהלך הקמפיין, הדיח טראמפ מראשות צוות המעבר שלו. הוא לא עצר שם והדיח, במה שכונה "טיהור סטליניסטי", את ציר בית הנבחרים לשעבר מייק רוג'רס וכן את מתיו פרידמן, לוביסט שמייעץ לתאגידים ולממשלות זרות.

 

העיתון "ניו יורק טיימס", שהפך למטרה להתקפות מצדו של טראמפ, בייחוד בטוויטר, דיווח ביום שלישי שבעלות בריתה של ארה"ב מתקשות להבין איך ומתי ליצור קשר עם טראמפ ומחייגות אליו "על עיוור" בניסיון להגיע אליו.

 

הודח מתפקיד ראש צוות המעבר. כריס כריסטי וטראמפ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הודח מתפקיד ראש צוות המעבר. כריס כריסטי וטראמפ(צילום: AFP)

העיתון הנחשב דיווח שטראמפ, שמעולם לא החזיק במשרה ציבורית, עובד בימים האחרונים ומצהיר הצהרות אף שלא קיבל תדריכים רשמיים ממחלקת המדינה. "הסיפור של 'ניו יורק טיימס' הכושל מוטעה לחלוטין", הוא צייץ בטוויטר, מבלי לפרט איזה חלק בכתבה היה לא נכון. "זה הולך חלק", הוא התייחס לעבודת צוות המעבר שלו, והוסיף: "שוחחתי עם מנהיגים זרים רבים".

 

חוסר סדר בשיחות הטלפון

טראמפ הלך רוב הזמן בדרכיהם של נשיאים נבחרים אחרים בסדר השיחות שקיים עם מנהיגים זרים מאז ניצחונו בבחירות. אלא שכמה מהמנהיגים שעמם שוחח טראמפ חצו את הגבול מעבר למה שנהוג לפי כללי הפרוטוקול, והותירו כמה מבעלות בריתה של ארה"ב מבולבלות לגבי האינסטינקטים של טראמפ במדיניות החוץ שלו וסדרי העדיפויות שלו.

 

נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, גנרל בגמלאות שתפס לפני שלוש שנים את השלטון בארצו בהפיכה צבאית, היה ככל הנראה המנהיג הזר הראשון ששוחח עם טראמפ לאחר בחירתו לנשיא, הרבה לפני בעלות ברית קרובות יותר כמו בריטניה וגרמניה. לשכתו של א-סיסי צלצלה לטראמפ ברביעי שעבר, והנשיא האמריקני הנבחר סיפר לו שזו הייתה שיחת הטלפון הראשונה שקיבל שמברכת אותו על ניצחונו בבחירות.

 

טראמפ שוחח בימים האחרונים בטלפון גם עם מנהיגי בריטניה, גרמניה, טורקיה ובעלות ברית נוספות. אלא ששיחת הטלפון שלו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הרימה גבות רבות בקרב הדמוקרטים וכן בקרב רפובליקנים. טראמפ גם נפגש במגדלו בניו יורק עם מנהיג ה"ברקזיט" בבריטניה, נייג'ל פראג', הרבה לפני שעשה זאת עם ראשת הממשלה הבריטית תרזה מיי.

 

המנהיג הזר הראשון שצלצל לברך את טראמפ על זכייתו. נשיא מצרים א-סיסי (צילום: AP) (צילום: AP)
המנהיג הזר הראשון שצלצל לברך את טראמפ על זכייתו. נשיא מצרים א-סיסי(צילום: AP)

נשיא יפן שינזו אבה יהיה היום המנהיג הזר הראשון שייפגש עם טראמפ מאז בחירתו. השניים יערכו שיחות בניו יורק, ואחד מיועציו של טראמפ אמר שהנשיא הרפובליקני הנבחר יחזור על הצורך בברית אמריקנית-יפנית אף שבעבר מתח ביקורת על יפן.

 

"אני היחידי שיודע מיהם הפיינליסטים!"

"תהליך מסודר מאוד מתנהל, ובמסגרתו אני מקבל החלטות לגבי השאלות מי יהיה חבר בקבינט ומי יכהנו בתפקידים רבים אחרים. אני היחידי שיודיע מי הם הפיינליסטים!", כתב טראמפ אמש בטוויטר, ועיתונאים וגולשים תהו על בחירתו להשתמש בשפה המתאימה יותר לתוכנית הטלוויזיה שלו "המתמחה". "נהניתם מדונלד טראמפ ב'המתמחה'", כתב גולש בטוויטר. "כעת היכונו לתוכנית החדשה והמרגשת שלו 'הממשל'. You're Hired". בתוכניתו "המתמחה" נהג טראמפ להודיע למודחים: "You're Fired".

 

למרות חרושת השמועות והספקולציות, טראמפ עדיין לא אמר מי יהיו האנשים שישבו סביב שולחן הקבינט שלו בתפקידים חשובים כמו מזכיר המדינה, שר ההגנה ושר האוצר. בצוות של הנשיא הנבחר טוענים שהדבר נורמלי ועומד בקנה אחד עם תקופת החפיפה לתפקיד של ברק אובמה לאחר שזה נבחר לנשיא ב-2008.

 

בקומת הקרקע של מחלקת המדינה ממתינים יותר מתריסר חדרי ועידה שממתינים לצוות המעבר של טראמפ. גורמים במחלקת המדינה מסרו שצוותו של טראמפ עדיין לא יצר איתם קשר. גורמי ממשל אמריקניים הוסיפו ש"הצוות של טראמפ גם לא יצר קשר עם הפנטגון לגבי המעבר".

 

אתמול בצהריים כתב טראמפ בטוויטר כי בניגוד לפרסומים הוא אינו מנסה להשיג אישור ביטחוני לילדיו כך שיוכלו להיחשף לחומרים מסווגים: "זה עוד דיווח חדשות שגוי", הוא טען.

פורסם לראשונה 16/11/2016 23:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים