שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נדחתה התלונה נגד השופט שאמר לסנגורית: "שוק באר שבע"
  פרקליטה המייצגת את ראש ארגון הפשע שלום דומרני התלוננה על השופט יורם צלקובניק, שכינה את התנהגותה "שוק באר שבע". אבל נציב התלונות על השופטים אליעזר ריבלין ציטט את נעמי שמר ואמר: "הוא השתמש במילה כמטאפורה"

   

  השופט יורם צלקובניק (צילום: אתר בתי המשפט)
  השופט יורם צלקובניק(צילום: אתר בתי המשפט)

  נציב תלונות הציבור על שופטים דחה לאחרונה עורכת דין המייצגת את העבריין שלום דומרני, שהתלוננה על סגן נשיא בית המשפט המחוזי בבאר שבע, השופט יורם צלקובניק, משום שכינה את התנהגותה בדיון "שוק באר שבע". הנציב, השופט בדימוס אליעזר ריבלין, קבע שהמילה "שוק" שימשה את השופט כמטאפורה, ושהסנגורית עצמה תרמה לאווירת "השוק".

   

  האירוע התרחש באחד הדיונים במסגרת פרשת "בלוק חוסם", שבמסגרתה נאשמים דומרני וכמה מאנשיו בניסיונות רצח ובשידול לרצח על רקע מאבקי שליטה של העולם התחתון באשדוד.

   

  במהלך הדיון פנה אחד מנציגי התביעה אל הסנגורית והתחיל לשוחח איתה בעניין הקשור לדיון. היא התחילה להשיב לו, ואז קטע אותה השופט צלקובניק ואמר לה: "פה זה לא שוק באר שבע".

   

  היא פנתה לנציבות התלונות בטענה שמדובר בהערה פוגענית, גזענית ומעליבה, אך השופט בדימוס ריבלין קבע: "תוכן האמירה שיקף את האווירה ששררה באולם. אמירה זו לא הייתה תלושה מהמציאות". הוא נימק זאת בכך שהסנגורית בחרה להתיישב בירכתי האולם והרימה קולה בעת דיבור: "אווירה זו שהמתלוננת תרמה לה, יש בה חן כשהיא מתקיימת בשוק. ושוק באר שבע, כך יכול הנציב להעיד, יש בו חן מיוחד".

   

  ריבלין התפנה לצטט גם את "שיר השוק" של נעמי שמר כדי להדגיש את החן של השוק: "השושנים יפות פי שבע, מאחורי דוכן הפרי... השוק מחליף צבעים בלי הרף... גדול השוק אין איש מולך בו,
  כולו שלך, כולו שלך".

   

  "אלא שמה שיאה לשוק, אינו יאה לאולם המשפט", קבע הנציב. "מה שמוסיף חן לשוק עשוי להקשות את ניהול ההליך בבית המשפט. כאן, באולם המשפט, השוק שימש את השופט כמטאפורה בלבד להדגשת הצורך בהקפדה על תרבות הדיון באולם המשפט, ועל מנת לנסות להחזיר את הדיון לפסים מקובלים של התנהגות אדברסרית".

   

  עו"ד משה יוחאי, שמייצג נאשם אחר בפרשת "בלוק חוסם", ציין: "אני לא מתנגד לשימוש במונח שוק באר שבע, ואני מסכים עם החלטת הנציב. במהלך הדיונים בבית המשפט נזרקות לעיתים אמירות לחלל האוויר שאין להן משמעות. הכול חלק מהדיון".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "נדחתה התלונה נגד השופט שאמר לסנגורית: "שוק באר שבע""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אתר בתי המשפט
  השופט יורם צלקובניק
  צילום: אתר בתי המשפט
  צילום: יובל חן, "ידיעות אחרונות"
  עו"ד משה יוחאי
  צילום: יובל חן, "ידיעות אחרונות"
  מומלצים