שתף קטע נבחר

מתאמן בסוריה למלחמה נגד ישראל. מצעד הגאווה של חיזבאללה

נשק רוסי ואמריקני, מאות לוחמים במדים, טנקים ומשוריינים: המצעד הצבאי הנדיר שערך חיזבאללה בסוריה מראה שהוא מנצל את התפרקותה כדי לנגוס בשטחה - ועל הדרך להראות שהוא חזק ומוכן לעימות עתידי מול ישראל

 

תועד במצעד של חיזבאללה באל-קוסייר. נגמ"ש אמריקני מדגם M113, המוכר בצה"ל כ"זלדה" (ארכיון) ()
תועד במצעד של חיזבאללה באל-קוסייר. נגמ"ש אמריקני מדגם M113, המוכר בצה"ל כ"זלדה" (ארכיון)

 

השאלה המטרידה את ישראל מאז החלה מעורבות חיזבאללה בסוריה היא: האם המעורבות של ארגון הטרור במלחמת האזרחים הסורית מחזקת את הארגון או מחלישה אותו? התשובה לשאלה הגיעה ביום שישי האחרון במצעד צבאי שקיים חיזבאללה לראשונה על אדמת סוריה בעיירה אל-קוסייר שבמחוז חומס. מהי המשמעות של המצעד מבחינת ישראל?

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

הפגנת כוח

באל-קוסייר צעדו טורים ארוכים ובהם מאות חיילי חיזבאללה לכבוד "יום השהיד" ולזכר הרוגי הארגון. הם לא נראו במצעד כמו ארגון טרור, קבוצת גרילה או מיליציה כלל. הם היו לבושים באופן מסודר עם קסדות, מדים ושכפ"צים ומלווים בטנקים ומשוריינים בכמויות שלא נראו מעולם בחזקת חיזבאללה.

 

התמונות שהופצו ברשתות התקשורת בראשית שבוע שעבר עוררו תדהמה בעולם הערבי וחששות רבים בקרב המדינות הסוניות. באחד המאמרים שפורסמו ברשת "אל-ערבייה", הממומנת על ידי סעודיה, נשאלה השאלה כיצד העז חיזבאללה לקיים מצעד שכזה ללא חשש מהפצצה של חיל האוויר הישראלי. יו"ר הוועד הפועל של חיזבאללה האשם צפי א-דין נאם בפני החיילים בשמו של מזכ"ל הארגון חסן נסראללה, ואמר כי הארגון לא יפסיק להילחם בסוריה עד לניצחון נגד "הטרור".

 

נשק אמריקני זלג מצבא לבנון לידי חיזבאללה? ()
נשק אמריקני זלג מצבא לבנון לידי חיזבאללה?

במצעד של חיזבאללה נראה נשק רוסי וגם אמריקני. משמעות הדבר היא שנשק לא רק זולג לארגון הטרור השיעי מרוסיה דרך איראן והצבא הסורי, אלא שגם נשק אמריקני המצוי בידי צבא לבנון מגיע לחיזבאללה. לא ברור כיצד חלה זליגה של נשק אמריקני לחיזבאללה. האם גורמים מושחתים בצבא לבנון מוכרים נשק לחיזבאללה? דוברי צבא לבנון מיהרו להכחיש זאת, אולם ייתכן כי גורמי מודיעין מודעים לדרך שבה מועבר הנשק האמריקני לארגון, ואולי זו גם הסיבה שסעודיה הפסיקה לממן את צבא לבנון אשתקד.

 

שטח כבוש בסוריה

העיתונאי הסורי איאד אבו שקרא דיווח ביום ראשון על "מצעד צבאי של חיזבאללה בסוריה הכבושה". עיתונאי לבנוני, פידא אל-עיתאני, כתב לפני כמה חודשים על "פשעי הכיבוש של חיזבאללה בסוריה". התבטאויות אלה ממחישות את ההשפלה שחש הרוב הסוני באזור לגבי המצעד. "יום השהיד" צוין גם בכל האזורים השיעיים בלבנון, אך שם נמנע הארגון מלקיים צעדות צבאיות ובכך לעורר פרובוקציה נגד שאר העדות. קיומה של צעדת אל-קוסייר פירושו שהארגון רואה באזור זה שטח המצוי תחת שלטונו.

 

העיירה אל-קוסייר נכבשה ב-2013 במלחמה שבה לראשונה פרץ חיזבאללה לסוריה, על מנת להציל את משטרו של בשאר אסד מקריסה. קרב אל-קוסייר, שבו ניצח הארגון את ארגוני האופוזיציה ואת "צבא סוריה החופשי", נהפך לסמל ניצחון ה"מוקאומה", ציר ההתנגדות השיעי לישראל. השטח שנכבש לא פונה, אלא נהפך לבסיס קבע של חיזבאללה בסוריה. משמעות הדבר היא שחיזבאללה הצטרף לארגונים ולמדינות המנצלים את התפרקותה של סוריה על מנת לנגוס משטחה.

 

חיזבאללה שולט כעת לא רק באל-קוסייר אלא בשטחים נוספים בחומס, דמשק וחלב ובכפרים שיעיים בסוריה הגובלים עם לבנון. התירוץ הרשמי לכיבוש הוא ההגנה על האוכלוסייה השיעית מפני ארגוני הטרור הסוניים, בראשם ג'בהת א-נוסרה.

 

ההתערבות של חיזבאללה במלחמת האזרחים הסורית, ככל הנראה בהוראת איראן, עוררה ביקורת בקרב הסונים בסוריה ובלבנון, אך התקבלה בהבנה בקרב מיעוטים כגון הדרוזים והנוצרים. המיעוטים, שחששו מארגוני הג'יהאד הסוניים, תמכו בצעד של חיזבאללה. בלבנון טענו מנהיגים נוצרים כי לולא חיזבאללה, היו ארגוני הטרור הסוניים פולשים ללבנון והופכים אותה לאמירות איסלאמית. מנגד, רבים טוענים כי חיזבאללה לא הציל את לבנון אלא נהפוך הוא, הוא עירב אותה במלחמה שאינה שלה.

 

מסרים חדים

המסר העיקרי של מצעד חיזבאללה הוא שהארגון צבר עוצמה רבה במהלכה של המלחמה בסוריה. יחידת המשוריינים שנראתה בתמונות הוקמה במיוחד על מנת להשמיד ולכבוש שטחים בסוריה, ואין לארגון שום כוונה להתפנות מסוריה בטווח הקרוב. חיזבאללה הוכיח לרוסים כי יש לו משקל אסטרטגי השקול לצבא הסורי ולצבא לבנון ושהוא כוח שיש להתחשב בו.

 

לישראל הוכיח חיזבאללה כי הוא אינו חושש לקיים מצעד צבאי תחת עינה הפקוחה בגלוי לאור היום. אין ספק כי ההתערבות הרוסית החל מקיץ 2015 מאפשרת לארגון לפעול ללא חשש, שכן בעקבותיה על ישראל להיזהר מלתקוף באזור הנמצא כעת תחת השפעתה של רוסיה. לא מן הנמנע כי ישראל נרתעת כעת גם מטילי ה-S300 נגד מטוסים שהעבירו הרוסים לצבא הסורי.

 

המטרייה הרוסית אמנם מונעת בטווח הקרוב פעילות מתגרה של חיזבאללה נגד ישראל, אך היא גם מאפשרת לצבא אסד ולחיזבאללה להתעצם ולפעול בחופשיות במערב סוריה ולבצע מעשי טבח ופשעי מלחמה נגד האופוזיציה הסונית תחת הלגיטימציה של "המלחמה נגד הטרור".

 

אסד אינו שולט שם

יש הרואים בפלישת חיזבאללה לסוריה ניסיון לבצע טיהור אתני על ידי גירוש האוכלוסייה הסונית, כפי שאירע באל-קוסייר. לפני 2013 הגן חיזבאללה על בקעת הלבנון ועל רצועת הכפרים השיעיים על גבול סוריה-לבנון. אחר כך כבש את אל-קוסייר על מנת למנוע חדירה של ארגונים סוניים ללבנון, יצא לדמשק להגן על קבר הקדושה זינב, ולאחר מכן השתתף במלחמה לכיבוש חלב ולהצלת משטר אסד. מה הלאה? היכן ייעצר הארגון?

 

הפרשנית הלבנונית רוזאנה בו-מונצף כתבה בעיתון "א-נהאר" כי "משמעות המצעד של חיזבאללה היא שגם אם מדובר בבעל ברית, המשמעות מבחינת אסד היא אובדן השלטון על אזור אל-קוסייר", והוסיפה: "פירושו גם שלחיזבאללה יהיה תפקיד חשוב בעיצובה של סוריה בעתיד". רשת "אל-ערבייה" הגדילה לעשות ופרסמה מאמר שכותרתו המוגזמת כדלקמן: "חיזבאללה הודיע כי הוא יהיה השליט בסוריה אחרי נפילת אסד".

 
טיהור אתני של אל-קוסייר, בסיס הקבע במקום והמצעד הצבאי מהווים כולם הוכחה כי הצבא הסורי אינו שולט עוד באזור וספק אם ישלוט בעתיד.

 

לפי הערכות, מספר ההרוגים של חיזבאללה במהלך 24 שנות מאבקו נגד ישראל, מאז הקמתו ב-1982, הגיע ל-2,500. לעומת זאת, מספר ההרוגים של הארגון בשלוש שנות מעורבותו בסוריה עומד על כ-1,300 וסופה של מלחמת ההתשה הסורית אינו נראה באופק. המחיר האנושי הגבוה שהארגון משלם לא הביא למחאה המסכנת את הארגון בלבנון. ככל שנמשכת המלחמה בסוריה, חיזבאללה צובר יותר נשק ויותר אימונים ותקציביו מאיראן הולכים וגדלים בשל כובד התפקיד שהוא ממלא בסוריה.

 

מלחמת לבנון השלישית עלולה להיות גם בגבול הסורי

לחיזבאללה אלפי לוחמים בסוריה, מספרם המדויק אינו ידוע. אמנם רוב הפרשנים בעולם הערבי סבורים כי מאחר שהמצעד הצבאי נערך באל-קוסייר ולא בגולן, הוא העביר מסר בעיקר לסורים וללבנונים ולא לישראל. הרי קל יותר לחיל האוויר הישראלי להשמיד כוח שריון מעין זה, מאשר להתמודד עם חוליות גרילה המסתתרות בין אוכלוסיות אזרחיות. ובכל זאת, יש מסר ברור כלפי ישראל: התיאום הישראלי-רוסי אינו מונע כלל את התעצמות חיזבאללה.

 

ההתערבות הרוסית, כשהמשטר הסורי עמד להתמוטט, חסכה לחיזבאללה את השימוש ב"נשק יום הדין", מאגר הטילים שלו, נגד המורדים. הטילים שמורים עדיין ל"אויב הציוני". לטווח הארוך, התעצמות חיזבאללה והשתלטותו על חלקים נרחבים ממערב סוריה ולכיוון הגולן בפרט, יהוו בעיה ביטחונית חמורה שעמה תצטרך ישראל להתמודד.

 

ד"ר ירון פרידמן, פרשן ynet לענייני העולם הערבי, הוא בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, מרצה על האיסלאם במחלקה ללימודים הומניסטיים בטכניון ובמכללת הגליל ומורה לערבית בטכניון ובחוג להיסטוריה של המזרח התיכון בחיפה. ספרו "העלווים - היסטוריה, דת וזהות" יצא לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן בשנת 2010

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נגמ"ש אמריקני מדגם M113 שתועד במצעד של חיזבאללה
נסראללה
מומלצים