שתף קטע נבחר

יעלון מגיב לראשונה: "התנגדתי נחרצות להגדלת צי הצוללות, הפרסום מחייב בדיקה מקיפה"

שר הביטחון לשעבר משה יעלון הגיב לראשונה לקשר שנחשף בין דוד שמרון, פרקליטו של ראש הממשלה, ובין עסקת הצוללות עם גרמניה: "תיאור השתלשלות הדברים המתוארת בהודעת המל"ל, הוא חסר ואינו משקף את המציאות כהווייתה". במקביל, עו"ד שמרון אישר הערב כי נפגש עם יו"ר ההסתדרות בנושא הפרטת אחזקת כלי שיט וממשיך לטעון: "לא שוחחתי עם נתניהו"

יעלון. תגובה ראשונה (צילום: צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
יעלון. תגובה ראשונה(צילום: צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

שר הביטחון לשעבר משה יעלון הגיב הערב לראשונה לקשר שנחשף בין דוד שמרון פרקליטו של ראש הממשלה ובין החברה הגרמנית עמה בוצעה עסקת הצוללות.

 

"התנגדתי נחרצות להגדלת צי הצוללות של חיל הים בשלוש צוללות נוספות. באותה עת, מטעמים מבצעיים, ארגוניים וכלכליים, לא היה לצה"ל צורך בכך, ואף לא בשנים הקרובות - ועמדתי התבססה גם על סמך עבודת מטה מקצועית, מעמיקה ומקיפה שבוצעה בצה"ל ובמשרד הביטחון", כתב יעלון בעמוד הפייסבוק שלו.

 

"איני יודע מה נעשה ומה נחתם לאחר עזיבתי את משרד הביטחון, אך פרסומיו של רביב דרוקר בנושא מטרידים מאוד, ומחייבים בדיקה מקיפה של הגורמים הרלוונטיים. תיאור השתלשלות הדברים המתוארת בהודעת המל"ל, הוא חסר ואינו משקף את המציאות כהווייתה".

 

תגובתו של יעלון באה לאחר שמוקדם יותר היום הפיצה לשכת ראש הממשלה, הודעה בשם המועצה לביטחון לאומי בה תוארה השתלשלות העניינים לדבריהם שקדמה לרכש הצוללות. את ההודעה המלאה של המל"ל ניתן לקרוא כאן.

 

עוד קודם לכן הגיב ראש הממשלה נתניהו וטען כי לא ידע על הקשר של שמרון לעסקת הצוללות. "כל האנשים הסובבים את ראש הממשלה, ודוד שמרון בתוכם, יודעים היטב שראש הממשלה אוסר בתכלית האיסור לפנות אליו בנוגע לענייניהם העסקיים", נמסר מלשכתו. את תגובתו המלאה של נתניהו ניתן לקרוא כאן.

 

במקביל לתגובת יעלון, עו"ד דוד שמרון אישר הערב (יום ה') כי נפגש עם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן בהקשר לאפשרות שתחזוקת כלי השיט תופרט. 

 

נתניהו ושמרון. הפרקליט נפגש עם יו"ר ההסתדרות (צילום: EPA, ירון ברנר) (צילום: EPA, ירון ברנר)
נתניהו ושמרון. הפרקליט נפגש עם יו"ר ההסתדרות(צילום: EPA, ירון ברנר)

 

זו תגובתו המלאה של עו"ד שמרון כפי שנמסרה הערב:  

 

"עו"ד שמרון מקפיד קלה כבחמורה בהימנעות מענייני ניגוד עניינים. הוא לא ייצג את המספנה הגרמנית או גורם אחר כלשהו מול מדינת ישראל, מול משרד ראש הממשלה, מול משרד הביטחון או מול כל גורם אחר בעסקת רכישת צוללות ו/או ספינות. עו"ד שמרון כמובן גם לא תיווך בעסקה האמורה ולא שוחח עם ראש הממשלה או כל גורם אחר ברשויות השלטון בענין העסקה האמורה.

 

"עו"ד שמרון מעולם לא פעל בנושאי כלי השייט, הצוללות, הספינות או ענייני התחזוקה או בכל נושא אחר של מי מלקוחותיו מול ראש הממשלה, לא שוחח איתו בנושאים אלה, ולא ביקש ממנו דבר. עו"ד שמרון פועל על פי הסדר ניגוד עניינים שקיים למשרדו, וככל שנוצר צורך בעבודתו לפנות ולקבל אישורים על פי ההסדר הוא פונה לגורמים המוסמכים ופועל במסגרת האישורים.

 

"ממילא אין כל יסוד לרמזים המכפישים, לפיהם החלטה כלשהי של מדינת ישראל בענין הצוללות, התקבלה לאור מעורבותו של עו"ד שמרון, משום שלא היתה כל מעורבות של עו"ד שמרון מול גורמי המדינה בעסקת הצוללות (או הספינות) והרמזים כאילו עו"ד שמרון ניסה להשפיע על החלטות של ראש הממשלה בענייני ביטחון בשליחות לקוחותיו מהווים הכפשה חמורה וחסרת כל יסוד.

 

"מבלי לגרוע מההכחשות הברורות האמורות, עו"ד שמרון מייצג מזה מספר שנים את מר מיקי גנור בעניינים שונים. במסגרת הייצוג המשפטי, שניתן למר גנור, ייצג עו"ד שמרון את מר גנור במשא ומתן שניהל מר גנור מול חברת המספנות הגרמנית, כדי שמר גנור ישמש כיועץ של חברת המספנות בישראל. ייצוג זה, לא כלל, כאמור, ייצוג כלשהו מול רשויות המדינה ועו"ד שמרון לא טיפל בשום שלב שהוא בנושא רכש כלי שייט, צוללות או ספינות ע"י מדינת ישראל מול גורם רשמי כלשהו של מדינת ישראל.

 

"הפרסומים השונים התייחסו גם לסוגיה אחרת של הפרטת אחזקת כלי שייט ע"י חיל הים. עו"ד שמרון אכן נפגש עם יו"ר ההסתדרות ויו"ר ארגון עובדי צה"ל על מנת ליצור הידברות למקרה בו תעבור תחזוקת כלי השייט של חיל הים לגורם אזרחי. יחד עם זאת, גם בכל הנוגע להפרטת תחזוקת כלי השיט, עו"ד שמרון לא נפגש ולא שוחח עם גורם שלטוני כלשהו".

 

מההסתדרות נמסר בתגובה: "יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן קיים פגישה עם שמרון, לבקשתו של שמרון, ביחד עם יו"ר ארגון עובדי צה"ל. בפגישה ניסנקורן הבהיר לשמרון מפורשות שהוא מתנגד לכל מהלך של הפרטה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים