שתף קטע נבחר

נערכים ליום פקודה: הקרב של תושבי עמונה

למרות התקוות שהם תולים בחוק ההסדרה, תושבי עמונה מתכוננים ליום הפינוי. לעשרות אלפי התומכים שצפויים להגיע כבר מחכים אוהלים, שמיכות, מזון ואפילו מרפאה. התוכנית: הסתננות למאחז ושרשרת אנושית סביב הבתים

 

מקימים אוהלים בעמונה ()
מקימים אוהלים בעמונה
 

בשעת לילה מאוחרת באחד מימי השבוע שעבר התכנסו מאות צעירים על גבעת אסף, המרוחקת כמה קילומטרים מעמונה. אחרי שקיבלו תדרוך קצר הם יצאו למסע ניווט שעבר בדרכים סודיות והביא אותם לפנות בוקר אל המאחז. במטה הפעילים, שמוביל את ההיערכות ליום הפינוי, היו מרוצים: התרגיל היבש הצליח - עכשיו נותר רק לקוות שגם ביום הפקודה הכול יילך כמתוכנן.

 

מסע הניווט הזה היה חלק מתרגולת לקראת פינוי המאחז הבלתי חוקי, אם וכאשר הוא יגיע בעוד כחודש. קדמה לו הפקת לקחים מפינויים קודמים, שבהם הצבא והמשטרה חסמו את הדרכים מראש ומנעו מהמתנגדים להגיע ליעד ולהפריע לכוחות. מסקנת הפעילים הייתה שצריך למצוא דרכים עוקפות שיאפשרו הגעה למאחז. "יש לנו תכנון של צירי הגעה, ויהיו גם כלי רכב וג'יפים שיסיעו את האנשים", מפרט עציון דוד ממטה המאבק. "הצבא יסגור - ואנחנו נדאג שלמרות זאת האנשים יגיעו".

עמונה. שרשרת אנושית מסביב לכל בית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עמונה. שרשרת אנושית מסביב לכל בית(צילום: AFP)

 

 

 

בימים אלו מקיימים כוחות הביטחון הערכות מצב ועבודת מטה לקראת הפינוי המתוכנן, במטרה להתמודד עם כל תרחיש בשטח. גם בעמונה לא מבזבזים זמן ומקיימים עבודת מטה מקבילה שמטרתה למנוע את הפינוי, או לכל הפחות להקשות אותו ככל שניתן. הפעילים נערכים להגעת אלפי מתנגדים לפינוי, ואלה צפויים לשהות במקום כמה ימים. לשם כך הם הכשירו ליד המאחז שטח שישמש עיר אוהלים, ובשבוע שעבר כבר החלו בהקמת האוהלים הראשונים. אם יירד גשם יוצבו במקום חממות ישנות שנרכשו במיוחד.

 

כחלק מההיערכות הלוגיסטית מתכננים הפעילים להקים במקום גם מתחם מנהלה, שיכלול מטבח ומרכז רפואי ויכיל פעילים וצוותי רפואה ניידים. אלה יטפלו בפעילים שייפגעו במהלך הפינוי, אם יהיו כאלה. במסגרת ההכנות יוצבו במקום גנרטורים, מיטות ומכלי מים.

 

"זה שלב ראשון לקראת הקמת מתחמי אוהלים על כמה מאות דונמים, שיוכלו לקלוט סדר גודל של 20 אלף איש", אומר עציון דוד. "המטרה היא לשכן את האנשים בתקופה של הפינויים, אם חס וחלילה יהיו. צפוי להיות פה קור עז, ואנחנו רוצים לתת למי שיגיע את התנאים להתמודד איתו. אנחנו נביא גם מזון בסיסי, שתייה ושמיכות, ונדאג שיהיו תנאים בסיסיים שיאפשרו לאנשים לשהות פה".

 

ביום הפינוי עצמו מתכננים במטה להקיף כל מבנה בעמונה בשרשרת אנושית של מאות אנשים. במקביל יופעלו רחפנים ומצלמות גו־פרו שיצלמו את ההתרחשויות במוקדים שונים בהתנחלות, ואלה יועברו בשידור חי ברשתות החברתיות. כדי לאפשר לפעילים לתקשר זה עם זה ייפתחו עבורם קבוצות ווטסאפ, ומערכת כריזה תעביר להם הנחיות בזמן אמת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
עמונה. נערכים לקרב על הבית
צילום: AFP
מומלצים