שתף קטע נבחר

"כידון קסום" עם GPS: הצצה לכלי הנשק המתקדמים

17 נציגים של מדינות זרות השתתפו בערבה בתצוגת תכלית של התעשייה הצבאית בישראל. רקטת "כידון קסום" ופגז חדשני מונחים GPS וטיל אקסטרא לטווח 150 ק"מ היו חלק מאמצעי הלחימה שהוצגו. כך זה נראה בסוף השבוע

  

מול נציגים של 17 מדינות מכל היבשות, הציגו התעשיות הביטחוניות הישראליות את מיטב מרכולתן. בסוף השבוע האחרון נערכו הדגמות חיות של כמה כלי נשק, בהם מערכת ארטילרית מתקדמת של התעשייה הצבאית. במהלך ההדגמה בשטח הניסויים בערבה שוגרו רקטת "כידון קסום" ופגז ארטילרי גדול בקוטר 155 מ"מ, ופגעו באופן מדויק במטרות שלהם. מדובר בשני אמצעי לחימה שהתעשייה הצבאית כבר מכרה לצבאות זרים בשנים האחרונות והם אף הופעלו על ידם, אבל ההדגמה נועדה להרחיב את מעגל הלקוחות של הרקטה והפגז. צה"ל עדיין לא רכש את הפגז והרקטה שהוצגו, בניגוד לחימושים ארטילריים אחרים של התעשייה הצבאית שנרכשו עבור חיל התותחנים, בהם רקטת הרומח.

משגר הרקטות ()
משגר הרקטות
 

רקטת כידון קסום לאחר השיגור ()
רקטת כידון קסום לאחר השיגור

הרקטה פוגעת במטרה ()
הרקטה פוגעת במטרה

רקטת "כידון קסום", המיועדת לטווח של עד 40 ק"מ, וכן הפגז הארטילרי החדש מכילים רכיבים מדויקים דוגמת GPS. הרקטה, בקוטר 160 מ"מ, מתבססת על מערכת ניהוג מתקדמת המבוססת על מנועים רקטיים זעירים. הרקטה שוגרה ממשגר ה"כותש", שפותח לאחרונה על ידי תע"ש באופן שמאפשר את ניוד הסוללה ופריסתה באופן מהיר ובטוח, כמעט בכל תוואי שטח.

 

לנציגים הזרים הוסבר כי "כידון קסום" יכולה להכיל ראשי קרב מסוגים שונים ובמשקלים שונים, בהתאם לדרישות ולצרכים המבצעיים הייחודיים של הלקוח. היא מיועדת לפגוע במטרות קרקעיות כמו סוללות ארטילריות, מפקדות אויב וריכוזי חי"ר. רמת הדיוק של הרקטה לפי התעשייה הצבאית: כעשרה מטרים.

 

בנוסף, הודגם פיצוץ בלבד של ראש קרבי במשקל 120 ק"ג של חומר

נפץ השייך לטיל ארוך הטווח "אקסטרא", המיועד לתקיפת מטרות בטווח של כ-150 ק"מ. הדגמת פיצוץ האקסטרא לא כללה שיגור ונועדה להמחיש את אפקט ההרס במטרה גדולה ורחוקה. לנציגים הזרים הוצגו גם מכ"מי ארטילריה מתוצרת אלתא שמסוגלים לאכן שיגורים של מגוון חימושי אויב בו זמנית ובמקביל לטווח סוללות תותחי אויב, לצד מערכות שליטה ובקרה ארטילריות ומזל"טים ישראליים.

 

בתעשייה הצבאית הסבירו כי ההדגמה החריגה באש חיה לעיני עשרות נציגים ממדינות זרות מהווה הבעת אמון מלאה במערכת הארטילרית, על אף הסיכון התמידי שלא תהיה פגיעה מדויקת.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים