שתף קטע נבחר

הממשלה מתייצבת מאחורי החוק להגבלת משך החקירה

ועדת השרים לחקיקה אישרה הצעת חוק שנועדה לתחום בזמן את משך ניהול החקירות והגשת כתבי אישום נגד חשודים. השרה שקד: "יש לוודא כי אנו לא מושכים הליכים". להצעה הוכנסו תיקונים לבקשת המשטרה

  

שרת המשפטים שקד בכנסת. "בלי לגרום סחבת ועינוי דין" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שרת המשפטים שקד בכנסת. "בלי לגרום סחבת ועינוי דין"(צילום: גיל יוחנן)

 

הממשלה מתייצבת מאחורי הצעת החוק של שרת המשפטים, איילת שקד, שנועדה לקצוב בזמן ניהול חקירות פליליות נגד חשודים ואת פרק הזמן עד להחלטה אם להעמיד אותם לדין. ההצעה אושרה היום (א') בוועדת השרים לענייני חקיקה. קציבת הזמן תיעשה בדרך של תיחום תקופת ההתיישנות על עבירות. בנוסף, ההצעה מבקשת לקבוע כי על עבירת רצח לא תחול התיישנות. "יחד עם המאבק בעבריינים ופורעי חוק עלינו לוודא כי אנו פועלים במסגרת זמן הוגנת ולא מושכים הליכים עד אין קץ", אמרה השרה שקד.

 

עוד לפני אישור החוק, נערכה הבוקר פגישה של השרה שקד והשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, עם נציגי משרד המשפטים והמשטרה. המטרה הייתה להכניס תיקונים להצעת החוק שיאפשרו למשטרה לבצע את מלאכתה ללא חשש מכך שעבריינים יחמקו מעונש. סוכם כי היוזמה, שנועדה למנוע מצד אחד עינוי דין, לא תפגע מצד שני במלחמה בארגוני פשע ובעבריינים מוכרים, ולכן היא לא תחול במקרים של מעקב מודיעיני, חיקורי עדים בחו"ל וכדומה. בנוסף, היועץ המשפטי לממשלה יהיה רשאי להאריך את משך זמן החקירה ללא הגבלה לפי בקשת המשטרה ובהתאם לשיקול דעתה.

 

השר ארדן. "הכנסנו לבקשת המשטרה תיקונים" (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
השר ארדן. "הכנסנו לבקשת המשטרה תיקונים"(צילום: עפר מאיר)
 

כיום קובע החוק כי בעבירות מסוג עוון ופשע שהחלה בהן חקירה או התקיים הליך משפטי, לרבות הגשת כתב אישום, תקופת ההתיישנות תחל מיומה האחרון של החקירה, שאינה מוגבלת בזמן. כך ניתן למעשה להפוך עבירות רבות לעבירות בלתי מתיישנות למשך זמן רב מדי. שקד רצתה לשנות את המצב הקיים ולהגביל את משך זמן החקירה על ידי הגבלת מועד ההתיישנות.

 

משך תקופת ההתיישנות יוארך בהתאם לעבירות שבהן על פי רוב, בשל אופיין המורכב, נדרשת חקירה ארוכה ומעמיקה יותר. השרים הסכימו כי פעולות שעשה חשוד המאריכות את משך החקירה, כמו החלפת עורכי דינו, בקשות דחייה ועוד - לא ייספרו במניין הזמנים.

 

במקביל לקביעת מגבלת זמן מרגע תחילת החקירה ותחימת תקופת ההתיישנות, ההצעה מבקשת להאריך את משך ההתיישנות בעבירות שהעונש עליהן הוא מאסר עולם. כמו כן מוצע לקבוע כי לאור חומרתה של עבירת הרצח, לא תחול לגביה התיישנות וניתן יהיה למצות את הדין עם הנאשם גם לאחר שנים רבות.

 

"הגבלת משך זמן החקירה נועדה להיטיב עם הליך החקירה ולא לפגום בו", אמרה שקד. "כעת יוכלו גורמי החקירה לעשות את עבודתם בתקופת זמן קצובה ומאוזנת, בלי לגרום לסחבת ולעינוי דין, שהן רעה חולה שממנה יש להיפטר.

אני מודה לחברי הכנסת יאיר לפיד וניסן סלומינסקי על הצעת החוק הפרטית שהם הגישו בעניין".

 

"חשוב להבטיח שחקירות יהיו מהירות ויעילות", הוסיף השר ארדן, "אך עם זאת, מכיוון שלמשטרה יש עומס עבודה אדיר וחובתנו לוודא שאף פושע לא יחמוק מעונש בגלל תרגילי משיכת זמן, הכנסנו לבקשת המשטרה תיקונים שנועדו להבחין בין חשוד שהוא אזרח נורמטיבי לבין חשודים שהם עבריינים סדרתיים ומוכרים למשטרה".

 

מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך הדגיש: "יש לבצע תיקונים אלו אשר יאפשרו למשטרה לבצע את מלאכתה ולחקור". עוד ציין המפכ"ל כי "ללא התיקונים הללו קיים חשש כי עבריינים ופושעים יחמקו מעונש".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
השרה שקד
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים